Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmar w Europie. Upały nie pozwalają żyć. 42 stopnie w dzień. 27 w nocy

Upał w Europie i w Polsce. Pogoda nie daje żyć

Niesamowite upały panują w Europie w ostatnich dniach. W wielu regionach padają kolejne rekordy temperatury. Upał nie pozwala normalnie funkcjonować nie tylko w dzień, ale również nocami. Noce tropikalne występują w wielu zakątkach kontynentu. Wysokie temperatury wkroczyły również do Polski. Sprawdźmy co dzieje się w Europie w ostatnich dniach.

Ekstremalne upały na zachodzie kontynentu

Niesamowicie rozwija się fala upałów, która uderzyła w zachód kontynentu. Temperatury za dnia są koszmarne. Przykładowo we Francji wczorajszej doby zanotowano ponad 42 stopnie ciepła. Takie wartości temperatury odnotowały stacje meteorologiczne w Cazaux oraz w Beaulieu-sur-Layon. Obie miejscowości położone są na zachodzie kraju, ponieważ to właśnie tam upały są obecnie najsilniejsze.

Upały w Europie są nieprawdopodobnie silne. Padająreordy

Powej grafika przygotowana przez świetnego propagatora pogody Scotta Duncana. Upały we Francji pojawiają się praktycznie co roku. Może nie są tak silne jak obecnie trwająca fala upałów, jednak temperatury powyżej 30-35 stopni nie są w lecie dla Francuzów niczym szczególnym Zupełnie inna sytuacja panuje na Wyspach Brytyjskich.

Upały przyniosły rekordy na Wyspach

Wczorajsza doba przyniosła rekord temperatury maksymalnej dla Walii. Poprzedni rekord wynosił 35.2 stopnia Celsjusza. Wczorajszej doby zanotowano 37.1. Rekord został pobity po ponad 20 latach. Upały dają się we znaki również w innych krajach Wysp Brytyjskich. 33 stopnie odnotowano w Irlandii i do rekordu wszechczasów zabrakło jedynie 0.3 stopnia. Rekord temperatury padł prawdopodobnie w Szkocji, jednak czekamy na oficjalne potwierdzenie. Ponad 38 stopni odnotowały stację w Anglii, co również możemy nazwać anomalią pogodową.

Upały w całej zachodniej Europie

Mimo, że wartości temperatury z Wysp Brytyjskich robią wrażenie, to jednak nadal daleko tym wynikom do maksymalnych temperatur jakie przynoszą upały w Europie. Powyżej dziesięć najcieplejszych miejsc Europy za ostatnia dobę. Widać, że na wszystkich z pośród „najcieplejszych” stacji pogodowych, wszystkie osiągnęły ponad 41 stopni Celsjusza. Pierwsze pięć miejsc to stacje położone w Hiszpanii i Francji. Na miejscu szóstym w rankingu znajduje się turecka miejscowość Batman położona na południowym wschodzie kraju. Blisko granicy z Syrią zanotowano 41.7 stopni Celsjusza. Widać więc, że upały nie odpuszczają w całej Europie zachodniej i południowej.

Gorąco również nocami

Fala upałów dotarła również do Polski. Nie jest to upał tak silny jak na zachodzie czy południu Europy. Jednak do końca obecnego tygodnia na zachodzie kraju możliwe są temperatury dochodzące do nawet 37-38 stopni Celsjusza. Rekord temperatury maksymalnej za lipiec (40.2 stopni) zagrożony raczej nie jest. Nie zmienia to fakty, że zrobi się piekielnie gorąco, zwłaszcza na zachodzie kraju.

Silne upały również w Polsce w tym tygodniu

Najsilniejsze upały panowały będą w Polsce w czwartek i w piątek. Rekordy temperatury raczej nie padną, lecz pogoda i tak będzie mocno dawać się we znaki. Czekają nas tropikalne, czyli takie, podczas których temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. Jeśli to Was w jakikolwiek sposób pocieszy, to prawdziwy dramat przeżywają mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Ostatnie doby przyniosły rekord temperatury w nocy na Wyspach. Od 25 do 27 stopni było podczas ostatnich nocy w wielu miejscach w Anglii, czy Walii. Jest to rekord temperatur nocnych w regionie. I to pobity spektakularnie. Poprzednia najwyższa temperatura nocna to 23.9 stopni Celsjusza. Widać, że obecne upały nad Europą są bardzo, bardzo silne. Sytuacja nie zmieni się w najbliższych dniach.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk