Fala upałów nagle wkroczy do Polski. Może zdarzyć się w lipcu nawet 38°C, możliwe są również gwałtowne burze. Głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych do końca mijającego miesiąca.
Wyliczana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS na wysokości 2 metrów n.p.g
Kilkudniowa fala upałów rozpoczyna się dziś, 19 lipca 2022
Zgodnie z prognozami na przełomie 2 i 3 dekady lipca obserwujemy adwekcje powietrza zwrotnikowego do naszej części Europy. Czeka nas przekroczenie 30°C już we wtorek, 19 lipca 2022. Niewykluczone, że w kolejnych dniach na termometrach w klatkach meteorologicznych będzie nawet 36°C/38°C. Upał będzie meczący i groźny dla zdrowia. W godzinach południowych lepiej unikać w najbliższych dniach przebywania na otwartej przestrzeni, bądź w miarę możliwości zalecamy udać się nad wodę. Uważajmy jednak na dłuższe sesje z opalaniem przy dużym indeksie UV, gdyż mogą być groźne dla zdrowia. Ten okres w pogodzie nie będzie również przyjemny dla osób z problemami kardiologicznymi. Dbajmy również o dostarczeniu większej ilości płynów. Głównie wody niegazowanej. Zdarzać mają się także noce tropikalne, utrudniając nocny wypoczynek.
Fala upałów rozpoczyna się już dziś. Prognozowana maksymalna temperatura na 19.07.2022, 15 UTC według modelu ICON-EU
Od dłuższego czasu nad zachodnią częścią Europy utrzymują się upały. Nadzwyczaj wysokie temperatury dają się we znaki na obszarze Półwyspu Iberyjskiego, następnie dotarły do Francji, natomiast w poniedziałek lokalne rekordy temperatury były ustanawiane na Wyspach Brytyjskich. Jednak już ubiegłej nocy nad zachodnie dzielnice Polski zaczęło płynąć powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Termometry już dziś na zachodzie, południowym-zachodzie oraz częściowo w centrum pokażą od 30°C do 35°C.
Fala upałów od wtorku w Polsce. Wyliczana maksymalna temperatura na 19.07.2022, 15 UTC według modelu GFS
Jeszcze wyższe wartości na termometrach w naszej części prognozują modele pogodowe na środę, kiedy to w naszej części Europy znajdzie się strumień jeszcze bardziej rozgrzanej masy pochodzenia zwrotnikowego. Na zachodzie kraju temperatura wyniesie na ogół od 30°C do 37°C, punktowo do 38°C wzdłuż granicy z Niemcami. Najwyższe temperatury powinny wystąpić na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce. Najchłodniej ma być na wschodzie, a zwłaszcza na Podlasiu.
Fala upałów na początku trzeciej dekady lipca. Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 20.07.2022, 15 UTC według modelu GFS
Napływ zwrotnikowego powietrza spowoduje duże odchylenie od normy wieloletniej
W pierwszym dniu trzeciej dekady lipca, odchylenie temperatury od średniej wieloletniej z lat 1991-2020 powinno sięgnąć 8°C/10°C. Znaczne rozbieżności w prognozach obserwujemy jednak w prognozach na czwartek. Wtedy to od zachodu nasunąć powinna się zatoka niżowa wraz z frontem atmosferycznym. Modele pogodowe prognozują rozwój burz, których z uwagi na wysoki poziom kondensacji ma być niewiele. Zdecydowanie groźniejsze prognozy są na piątek dla wschodniej i centralnej części kraju, kiedy to aktywność burzowa powinna być większa i może objąć większy obszar Polski. Burze mogą utrzymywać się miejscami również Będziemy jednak te prognozy weryfikować w kolejnych dniach, gdyż mogą ulec zmianie.
Fala upałów w kraju. Wyliczana maksymalna temperatura na 21.07.2022, 15 UTC według GFS
Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 21.07.2022, 15 UTC według europejskiego modelu ECMWF. Europejski model sugeruje mniejszy obszar z upałem oraz niższe wartości na termometrach, gdyż widzi więcej zachmurzenia oraz przelotne opady i burze, które mogą zahamować dzienny wzrost temperatury
Pomimo niezbyt odległego terminu, prognozy na piątek charakteryzują się znaczną rozbieżnością. Model ICON i ECMWF widzą wyparcie najcieplejszej masy zwrotnikowej za wschodnią granicę. Jedynie model GFS widzi utrzymanie się upału na przeważającym obszarze Polski. Prognozy na sobotę wskazują upalną aurę w wielu regionach Polski, chociaż obszar i skala upału mocno różni się pomiędzy modelami pogodowymi. Niedziela bez upału już prawdopodobnie w całym kraju. Upalna aura powinna wrócić w przyszłym tygodniu do wielu miejsc. Deficyt opadów ma się utrzymywać w naszej części Europy. Więcej popadać powinno jednak w najbliższy weekend, lecz będą to głównie opady związane z burzami, które mogą być intensywne.
Fala upałów i termiczne lato w pełni. Wyliczana średnia dobowa temperatura na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według GFS
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Fala upałów gwałtownie wkroczy do Polski. Będzie nawet 38°C, zdarzyć mogą się gwałtowne burze do końca lipca”
Możliwość komentowania została wyłączona.