Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na wtorek 19.07. Zaczynamy falą upałów

Pogoda na wtorek 19-07. Coraz silniejszy upał


Przed nami piękny dzień. Pogoda na wtorek to coraz większy wpływ wyżu na aurę w Polsce. Co prawda w pierwszej części dnia na wschodzie kraju wciąż zalegać będą chmury związane z frontem. Jednak z każdą godziną zachmurzenie będzie zanikać i odsuwać się poza wschodnie granice Polski. Na pogodę w kraju i regionie coraz większy wpływ ma ośrodek wyżowy z centrum nad Centralną Europą.

Pogoda na wtorek. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Powyżej prezentuję mapę baryczną Europy na dzisiejszy dzień. Widać tu doskonale wyż o którym wspominałem we wstępie wpisu. Widać również ośrodki niżowe, które przemieszczają się północą Europy. Front atmosferyczny związany z jednym z takich ośrodków wkroczy dziś nad Wyspy Brytyjskie, co w połączeniu z silnym upałem, który tam panuje z pewnością przyniesie tam burze i nawałnice. Wróćmy jednak do naszego kraju.

Pogoda na wtorek. Rozpoczynamy falę upałów

Dzisiejszy dzień będzie pierwszym z kilku, podczas których w Polsce wystąpi upał. Poniżej prognoza temperatury wg. GFS na najcieplejszy moment dzisiejszego dnia.

Pogoda na wtorek. Upał nad Polską

Widać, że dziś nad Polską panowała będzie znaczna różnica temperatury. Podczas, gdy pod ukrytym pod chmurami wschodzie słupki rtęci ledwo przekroczą 20 stopni, na krańcach zachodnich może być nawet 34 stopnie Celsjusza. Jednak z każdą godziną gorące, zwrotnikowe powietrze docierać będzie również na wschód. W dniu jutrzejszym gorąco będzie już w całym kraju. Dziś jeszcze nie w całym, jednak zarówno w centrum, jak i na zachodzie temperatury będą już bardzo wysokie. Pogoda na wtorek przyniesie nam na zachodzie upał, który potrwa w kraju kilka najbliższych dni. Temperatura na zachodzie kraju może dziś już być szkodząca zdrowiu, więc zachowajmy ostrożność zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach.

Chmury na wschodzie. Żar na zachodzie

Pogoda na wtorek przyniesie dwa różne rodzaje aury na wschodzie i zachodzie Polski. Podczas, gdy we wschodniej połowie kraju zalegać będzie jeszcze sporo chmur, na zachodzie już całkowicie bezchmurne niebo i coraz większy żar lejący się z nieba. Tak wygląda obecna sytuacja nad Polską na godzinę 7:15 (źródło sat24.com).

Pogoda na wtorek. Chmury zalegają jeszcze na wschodzie

Widać, że we wschodniej połowie kraju zalega jeszcze gęsta strefa chmur. Lokalnie, w najbliższych kilku godzinach nie można wykluczyć jeszcze przelotnych opadów deszczu na wschodzie. Będą to jednak opady przelotne, słabe i umiarkowane. Z każdą godziną pogoda na wtorek przynosiła będzie słońce i brak zachmurzenia na coraz większym obszarze Polski. Rozpogodzenia jeszcze przed południem obejmą centrum kraju, a po południu słońce i wyższe temperatury zawitają również na wschód. Wiatr nie będzie dziś odczuwalny w większości regionów kraju. Do 30 km/h wiało będzie na północnym zachodzie, jednak nie jest to także wiatr silny, wpływający na nasz odbiór pogody, czy temperatury. Ciśnienie atmosferyczne na stabilnym, wysokim poziomie. Barometry wskazują i do końca dnia wskazywały będą 1020 hPa.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk