Upał w Polsce w tym tygodniu. Jak silny i ile potrwa? Najnowsze fakty

Piekielny upał panuje na zachodzie Europy od wielu dni. Czas na powrót gorących, zwrotnikowych mas powietrza również w nasz region. Gorąco i upalnie w Polsce zrobi się już w tym tygodniu, a we wpisie sprawdzamy jak silny będzie upał i czy nadchodząca fala upałów będzie tak groźna jak ta z zachodniej Europy.

Potężny upał na zachodzie i południu. Zwrotnik „napłynie” do Polski

Zanim napiszę o temperaturach w kraju, sprawdźmy co dzieje się obecnie na zachodzie Europy. Z poprzednich wpisów wiemy, że fala upałów daje się we znaki mieszkańcom zachodu i południa kontynentu.

Mijają kolejne dni, a sytuacja na zachodzi i południu Europy wcale nie ulega poprawie. Wciąż panuje tam silny upał, a słupki rtęci praktycznie co dzień przekraczają 40 stopni Celsjusza. Mówimy tu oczywiście o temperaturach mierzonych w cieniu.

Upał w Europie jest naprawdę morderczy

W porannej prognozie pogody na poniedziałek pisałem, że upalne, zwrotnikowe powietrze zbliża się do naszego kraju. Rzut oka na powyższą mapę z prognozą temperatury i wszystko jasne. Silny upał wręcz czai się na zachód od Polski. Na zachodzie Niemiec, czy we Francji słupki rtęci powędrują dziś wysoko ponad 35 stopni Celsjusza. Rekordy temperatury może nie padną, jednak bardzo gorąco będzie dziś już bardzo blisko naszego kraju.

Upał w Polsce. Kiedy zrobi się naprawdę gorąco?

No dobrze, wiemy już, że upał jest naprawdę blisko Polski. Zobaczmy zatem kiedy trzydzieści stopni możliwe jest w naszym kraju oraz na jak długo wysokie temperatury pozostaną z nami.

Upał w Polsce od wtorku 19 lipca

Już dziś upał lokalnie możliwy jest na krańcach zachodnich Polski. Jednak naprawdę gorąco na znacznym obszarze kraju zrobi się w dniu jutrzejszym, czyli we wtorek 19 lipca. Powyżej prognoza temperatury na jutro wg. modelu GFS. Widać, że na zachód kraju dotrze gorące, zwrotnikowe powietrze z zachodu i południowego zachodu. Afrykański żar rozleje się po całej zachodniej połówce kraju. Upał w lubuskim, czy w Wielkopolsce sięgać może 34-35 stopni Celsjusza. To już są temperatury bardzo wysokie. Tak silny upał szkodzić może zdrowiu, dlatego zachęcamy do nie przebywania na otwartym słońcu w godzinach największej operacji słonecznej (10-17).

Na jak długo w Polsce zrobi się gorąco?

To była ta prostsza część prognozy. Pewnym jest, że upał pojawi się jutro w kraju. Bardzo gorąco będzie na zachodzie, a na wschodzie temperatury w końcu, po kilku chłodniejszych dniach również przypominały będą letnie. Jednak ciężej jest zaprognozować na jak długo upał pozostanie z nami w kraju. Modele numeryczne mają na chwilę obecną dość spore różnice w swych wyliczeniach. Środek tygodnia jest jednak niemal pewny co do temperatur panujących w kraju.

Silny upał w Polsce również w środę 20 lipca

Również środa będzie bardzo gorąca w Polsce. Na zachodzie upał znów osiągał będzie 34-35 stopni Celsjusza. Trzydziestki wskażą również termometry w centrum kraju. Bardzo gorąco, może nawet upalnie, na wschodzie kraju, gdzie również temperatury będą już prawdziwie lipcowe. Prognoza temperatury na środę była również w miarę prosta. Gorzej jest napisać szczegóły dotyczące temperatur w czwartek. Jedne modele widzą, że upał wciąż będzie trwał w kraju. Inne widzą przejście przez Polskę front, który przyniesie krótkotrwałe ochłodzenie i burze. Na ten moment jest za wcześnie, by przychylić się, do któregoś ze scenariusz. Jednak w mojej opinii upał trwał będzie w Polsce również tego dnia.

Upał potrwa do weekendu

Prawdopodobnie upał w Polsce potrwa do weekendu. Jeszcze w sobotę wysokie temperatury prognozowane są w większości regionów kraju. Jednak od zachodu i północy prawdopodobnie wkraczać zacznie front atmosferyczny, który przyniesie ochłodzenie. To daleki okres w prognozie, jednak wiele wskazuje na to, że fala upałów, która rozpocznie się jutro nie będzie tak silna jak na zachodzie Europy i potrwa maksymalnie do weekendu.

Obserwuj w Google News