Koszmarny deszcz lodowy na wschodzie. Olbrzymie szkody

Do bardzo groźnej sytuacji pogodowej doszło kilka dni temu we Władywostoku, w Rosji. Wystąpiły tam doskonałe warunki do opadów deszczu lodowego. Z tak intensywnym zjawiskiem opadów marznących nie spotkaliśmy się już dawno. Ostatni marznący deszcz spowodował duże szkody w USA o czym pisaliśmy tutaj.

Lodowy deszcz marznący w przeciągu kilku godzin pokrył grubą warstwą lodu wszelkie powierzchnie, od samochodów po drzewa, drogi i chodniki. Sytuacja we Władywostoku zrobiła się na kilkanaście godzin dramatyczna. Miasto zostało całkowicie sparaliżowane, w wielu domach zabrakło prądu przez dość rozległą awarię sieci energetycznej (powalone pod ciężarem lodu drzewa zrywały linie wysokiego napięcia). O tym z jak silnym oblodzeniem mieliśmy do czynienia pokazuje poniższy film.

https://www.youtube.com/watch?v=pyBJ78RwN8U

Na oddzielny akapit zasługuje niesamowite szczęście jednego z mieszkańców Władywostoku. Mężczyzna cudem uniknął śmierci pod ważącą kilka ton betonową częścią konstrukcji dachu. Prawdopodobnie pod naporem lodu olbrzymia bryła betonu runęła z dachu wprost na stojące pod budynkiem samochody. Tylko spostrzegawczość i refleks uratowały skrobiącego szyby mężczyznę. Zresztą zobaczcie sami.

Pogoda w Rosji poprawiła się. Władze i mieszkańcy Władywostoku szacują obecnie straty i sprzątają skutki silnego deszczu lodowego.

*obrazek tytułowy: https://www.youtube.com/watch?v=efUKOAebEm8&t=76s