Pogoda. Spadł niszczący lodowy deszcz. Przeszły burze. Zobacz potężną gołoledź w USA

Bardzo dynamiczna pogoda występowała minionej doby w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych. Z północy kontynentu spływało arktyczne, bardzo wychłodzone powietrze. Przed nim zalegało ciepłe i dość chwiejne powietrze zwrotnikowe z dość sporą chwiejnością dynamiczną. Dodatkowo w wyższych partiach troposfery również napływało znacznie cieplejsze powietrze. Doprowadziło to do powstania intensywnych burz z deszczem. Deszcz zbliżając się do powierzchni ziemi zamarzał ze względu na ujemny temperatury.

Deszcz lodowy

W przeciągu ostatnich 48 godzin w wielu miejscach Oklahomy spadło ponad 60 mm deszczu na metr kwadratowy. Przełożyło się to na powstanie warstwy lodowej o grubości prawie 1 cm. Tak gruba warstwa lodu z łatwością łamie drzewa. Pod ciężarem lodu słupy elektryczne łamią się jak zapałki.

Gółoledź w USA
Gółoledź

Burze lodowe są zjawiskiem bardzo rzadkim i występują tylko w kilku rejonach Świata. Jednym z nich są właśnie Wielkie Równiny w USA, gdzie zdarza się sytuacja jak obecnie. Ciepłe, zwrotnikowe powietrza z Zatoki Meksykańskiej zderza się tu z arktycznymi masami powietrza z północy. Ujemne temperatury panują przy powierzchni Ziemi, a w uniesieniu (ponad 2km nad ziemią) panują bardzo dobre warunki do powstania burz.

Dodatkowo zaszło tu zjawisko tzw. wody przechłodzonej, czyli kropel wody, który zmieniają swój stan w stały dopiero po zetknięciu się z jakąś powierzchnią. To sytuacja bardzo groźna nie tylko na powierzchni Ziemi. Woda przechłodzona występuje często wysoko, w chmurach burzowych. To właśnie prócz prądu zstępującego to zjawisko jest przyczyną omijania burz przez samoloty.