W dzisiejszym wpisie zajmiemy się temperaturami powietrza. W pierwszej kolejności zajrzymy na Bliski Wschód, gdzie upał staje się koszmarny. Druga część wpisu to już analiza temperatury w Polsce i Europie. Zobaczymy również, kiedy w kraju pojawi się ochłodzenie.
Koszmarny upał na Bliskim Wschodzie. Pięćdziesiątki na termometrach coraz bliżej
Byłem kiedyś w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na początku maja. Tak wysokich temperatur, jak na tamtych wakacjach jeszcze w życiu nie uświadczyłem. Pamiętam, że termometry wskazywała 40-42 stopnie Celsjusza. Tymczasem mapy temperatury na najbliższy czas pokazują w regionie upał sięgający nawet 50 stopni Celsjusza.

Szczerze, nie wyobrażam sobie bytowania w tak wysokich temperaturach. Słońce w połączeniu z temperaturą, już przy ponad 40 stopniach zdaje się dosłownie palić skórę i wysysać z niej resztki wody. Nie chcę nawet wiedzieć jak wygląda to, gdy termometry wskazują 50 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że najwyższe temperatury notowane w regionie wynosiły nawet 56-58 stopni. Jest więc jeszcze całkiem spory zapas (czego oczywiście mieszkańcom regionu w żaden sposób nie życzę).

Widzimy, że już w pierwszym tygodniu czerwca temperatury w opisywanym regionie przekroczą 50 stopni Celsjusza. Dodatkowo upał „rozleje się” po całym Półwyspie Arabskim.
Upał panuje również w wielu regionach naszego kontynentu
Wysokie temperatury na Półwyspie Arabskim mają bezpośrednie przełożenie na temperatury powietrza w Europie. Silny wyż ze wschodu pomaga w napływie gorących, zwrotnikowych mas powietrza z Bliskiego Wschodu na południowy wschód Europy.

W rejonie Turcji na pogodę wpływa co prawda niż, przez co aura w wielu regionach kraju jest dynamiczna i jest chłodniej. Jednak na południowy wschód Turcji dociera bardzo gorące, zwrotnikowe powietrze z Bliskiego Wschodu. Dlatego też temperatury blisko granicy Turcji z Syrią przekraczają obecnie 40 stopni Celsjusza. Równie silny upał panuje w tym tygodniu na południu Półwyspu Iberyjskiego. W Hiszpanii temperatury w tym tygodniu również zbliżą się do 40 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie tu, standardowo w okolicach Sewilli, na południu kraju. Rzut oka na powyższą mapę z prognozą temperatury i widzimy, że bardzo wysokie temperatury panują w całej wschodniej połowie Europy. Co ciekawe, granica pomiędzy masami powietrza przebiega nad Polską. Dlatego przyjrzyjmy się teraz co będzie działo się z temperaturami w naszym kraju. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Przed nami lekkie ochłodzenie
Ochłodzenie w Polsce nie będzie silne
Na początku tygodnia do Polski z zachodu wkroczył front atmosferyczny. Za frontem do Europy Centralnej, w tym zachodniej Polski spłyną nieco chłodniejsze masy powietrza. Spójrzmy na animację prognoz temperatury na najbliższy tydzień.
Na powyższej animacji doskonale widać, jak front, a wraz z nim chłodniejsze masy powietrza, wypychają powietrze cieplejsze na wschód. Jeszcze we wtorek upał może pojawić się lokalnie w centrum i na wschodzie kraju. W środę w większości regionów kraju temperatury oscylowały będą w okolicach 22-23 stopni. Tylko na wschodzie czeka nas jeszcze dzień gorący z temperaturą do 26 stopni Celsjusza. Piątek i sobota to wysokie temperatury na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Na pogodę w Polsce Zachodniej wpływać będą fronty atmosferyczne przynosząc większe zachmurzenie i burze. Bardzo gorąco w całym kraju zrobi się znów w niedzielę.

W prognozach długoterminowych nie widać silniejszego ocieplenia. Osobiście mi to wcale nie przeszkadza. Jednak zdecydowanie przydałoby się w Polsce więcej opadów. I to nie burzowych, krótkotrwałych ulew, a trwających wiele godzin, spokojnych opadów deszczu. Ziemia z każdym dniem staje się sucha w coraz głębszych partiach gleby. Powoli słychać coraz głośniejsze głosy o suszy.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie