Lekki mróz, miejscami gęsta mgła oraz opady. Wystąpi również oblodzenie w Polsce.
Nad Europą Zachodnią i częściowo Atlantykiem od kilku dni króluje silny wyż. Dlatego też zmienność pogody w zachodniej części Starego Kontynentu jest niewielka. Zdecydowanie większą dynamikę procesów pogodowych możemy częściowo nad Atlantykiem i Półwyspem Skandynawskim oraz Bałkanami i Bliskim Wschodem.
Lekki mróz w Polsce. Wraca cyrkulacja strefowa
Głównie nad północnym Atlantykiem obserwowane są intensywne procesy cyklogenetyczne. Dlatego też formują się w rejonie Labradoru i Grenlandii kolejne niże baryczne, które przez Islandię przesuwają nad Skandynawię. Ich rozwój napędza dodatkowo silny prąd strumieniowy. Wyż znad Europy Zachodniej stopniowo słabnie i przemieszcza się na południe i południowy-wschód. Dlatego też pod koniec stycznia w wielu rejonach Starego Kontynentu obserwować będziemy dynamiczne warunki pogodowe. Jeszcze dzisiaj zatoka związana z niżem znad Skandynawii obejmie północno wschodnie regiony. Natomiast za frontem chłodnym przejściowo rozbuduje się klin wyżowy. Jutro zatoka kolejnego niż z tej serii obejmie Bałtyk i północ kraju. We czwartek centrum kolejnego niżu zapanuje nad Bałtykiem, a głęboka zatoka obejmie obszar całego kraju. Z kolejnymi niżami i zatokami związane będą fronty na przemian ciepłe i chłodne z opadami. Trwałej zimy do końca miesiąca nie będzie.
W najbliższych dniach warunki pogodowe również w Polsce będą zmienne. Nie zabraknie chmur piętra niskiego, jak i też opadów atmosferycznych. Wystąpią również opady deszczu, mżawki, natomiast głównie na wschodzie, południowym wschodzie i w górach śniegu. Gdzieniegdzie, szczególnie na wschodzie i południu opady mogą mieć charakter opadów marznących powodujących gołoledź. Wysoka wilgotność powietrza i utrudniona przez inwersję wymiana pionowa. Sprzyjać będzie powstawaniu i utrzymywaniu się zamglenia, lokalnie mgły, które utrzymywać się mogą przez całą dobę.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 25.01.2022 r. 18 UTC
Sytuacja synoptyczna na 26.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Lekki mróz w Polsce
Noc z wtorku na środę przyniesie na przeważającym zachmurzenie duże. Gdzieniegdzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, natomiast nad morzem i na zachodzie opady deszczu bądź mżawki. Możliwy przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o 7 cm. Miejscami, głównie na wschodzie, mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -4°C, -3°C na północnym wschodzie i Podhalu, około -0°C w centrum, do 4°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h. W górach wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura na 26.01.2022 r. 04Z według ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC