Linia szkwału sunie nad Polską. Wiatr >100 km/h. Duży grad. Sprawdź gdzie burza wyrządzi szkody

Ostrzegaliśmy wczoraj przed bardzo burzową dobą. Nawałnice w nocy nie były tak silne jak wskazywały na to warunki. To dobrze. Jednak sobota już od świtu przynosi nam silne burze w kraju. Na południu Polski utworzyła się linia szkwału, która o poranku sunie przez kraj.

Linia szkwału i silne burze od świtu. Co jest przyczyną ?

W sobotę nad krajem przemieszcza się system frontów atmosferycznych. Doskonale widać to na poniższej mapie pochodzącej ze strony IMGW.

Nad Polską sunie linia szkwału. Sytuacja synoptyczna
Linia szkwału nad Polską. Nawałnice i burze w sobotę. Sytuacja synoptyczna. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

Powyżej widzimy doskonale rozrysowaną sytuację synoptyczną. Na wschodzie kraju znajduje się front ciepły. W pasie od Pomorza, po Śląsk „goni” go front chłodny. Przed frontem chłodnym tworzą się lokalne zbieżności wiatru. To właśnie front i zbieżności wiatru są dziś decydujące w tworzeniu się silnych burz i nawałnic w kraju. Do tego, przed frontem wciąż napływa do nas bardzo wilgotna masa powietrza, choć jej napływ ograniczy się dziś już tylko do wschodniej połowy kraju. Ciepłe, wilgotne masy powietrza spowodują, że CAPE w Polsce wyniesie ponad 1500 J/kg (lokalnie na wschodzie nawet powyżej 2500 J/kg). Są to wartości wręcz ekstremalne dla naszego regionu Świata. Do tego doskonałe warunki kinematyczne (wysoki przepływ, ścinanie wiatru) i mamy przyczynę dlaczego już od rana nad krajem przemieszcza się rozległy układ MCS z wbudowaną linią szkwału.

Burze szaleją od świtu nad Polską

Zacznijmy od radaru opadów. Jest to produkt IMGW na którym doskonale widać, że nad Polską rozwijają się od świtu potężne burze.

Burza MCS z wbudowaną linią szkwału nad Polską
MCS z wbudowaną linią szkwału nad Polską. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

Podczas gdy izolowane komórki rozwijają się na Pomorzu i Kujawach, w południowo zachodniej Polsce rozwinął się rozległy układ wielokomórkowy. Momentami ma on tendencję do formowania się w linię szkwału. Jednak nie jest to obecnie doskonale zorganizowana struktura, z choćby wygięciem w formie bow echo. Bardziej to rozległy układ MCS. Przed burzą dochodzi do szybkiego rozwoju burz, z których niektóre przybierać mogą postać superkomórek burzowych. Tak jest obecnie choćby na północ od Częstochowy, gdzie przechodzi bardzo silna superkomórka burzowa. Przynosić może opady gradu nawet ponad 5 cm. Superkomórki sprzed układu bardzo szybko będą łączyć się z główną linią szkwału. Układ ten wciąż rosnąc na sile zmierza obecnie na północny wschód i wschód, ku Ziemi Łódzkiem, Ziemi Świętokrzyskiej, czy południu Mazowsza.

Detekcja wyładowań atmosferycznych. Burze przetaczają się nad Polską
Burze nad Polską w sobotę 22 czerwca. Wyładowania atmosferyczne

Burze są bardzo aktywne elektrycznie, jednak najgroźniejszą częścią burzy jest tytułowa linia szkwału. W tej części układu MCS, na jego czele porywy wiatru sięgać mogą ponad 100 km/h. Uważajmy dziś, ponieważ pogoda w kraju będzie groźna. Przeczytaj również: Pył saharyjski wdziera się do Polski

To nie ostatnia linia szkwału w sobotę nad Polską

O bardzo groźnej pogodzie dziś w Polsce piszą również Polscy Łowcy Burz. Według członków Stowarzyszenia najgroźniejsze burze wystąpią dziś w południowej i wschodzie Polsce. Artur Surowiecki, który wydał prognozę konwekcyjną na dzień dzisiejszy piszę, że wczesnym popołudniem, na wschodzie kraju mogą przechodzić nawet 3 dobrze rozwinięte, groźne układy burzowe w formie MCS. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będzie niszczący wiatr (w przypadku, gdy w układ wbudowana będzie linia szkwału). Burze niosły będą również grad, którego średnica przekraczać może 5 cm. Jednak równie dużym zagrożeniem będą dziś nawalne opady deszczu. Lokalnie spaść dziś może nawet 60-80 litrów wody na metr kwadratowy. W przypadku miast i terenów zurbanizowanych, doprowadzać może to do licznych zalań, a nawet powodzi błyskawicznej. Uważajmy dziś na siebie, pogoda w sobotę w Polsce będzie niebezpieczna.