Jest nowa pogoda na grudzień 2024 r. dla Polski. Wiemy, czy będą silne śnieżyce w pierwszym miesiącu meteorologicznej zimy.
Pierwszego grudnia 2024 r. rozpocznie się meteorologiczna zima. Dlatego warto sprawdzić możliwy trend pogodowy na ostatnie tygodnie 2024 roku. Nie ulega wątpliwości, że europejski model ECMWF i amerykańskie CFS, CanSIPS mogą załamać osoby, które marzą o wypoczynku na świeżym powietrzu podczas długotrwałego zalegania pokrywy śnieżnej i całodobowego mrozu. Śnieg najczęściej będą zalegać w wyższych partiach Tatr i Sudetów, gdzie zima ma mieć tendencje do umacniania okresami. Na nizinach najczęściej wystąpią opady w formie ciekłej i mieszanej.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.
Diametralna zmiana pogody przed nami i termicznie ciepły grudzień 2024 r.
Już jutro dobiegnie końca listopad i w niedzielę rozpocznie się 1 grudnia 2024 r., a więc meteorologiczna zima, która potrwa do 28 lutego 2025 r. Co ciekawe, to zgodnie z naszymi przewidywaniami pierwszy raz poza górami pojawiły się akcenty zimowe. Stało się to podczas drugiej i trzeciej dekady listopada 2024 r. Do 28 listopada 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury oscyluje w okolicach -0.4℃, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r. Zatem jest to miesiąc termicznie chłodny i poniżej normy na dużym terytorium naszego kraju. Do 30 listopada 2024 r. anomalia zostanie zredukowana i wyniesie około -0.2℃ na obszarze Polski.
Jednak nietypowo na południu temperatura będzie niższa za cały miesiąc o ponad 1℃ od normy z lat 1991-2020 r. Na północy i północnym wschodzie natomiast nietypowo pojawiają się niewielkie obszary z dodatnią anomalią temperatury. Nie zmienia to faktu, że listopad 2024 r. będzie pierwszym miesiącem w tym roku termicznie poniżej normy klimatycznej.
Prognozowane prawdopodobieństwo miesiąca powyżej normy na grudzień 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Wstępnie wiadomo, że grudzień 2024 r. będzie najprawdopodobniej miesiącem termicznie powyżej normy klimatycznej. Średnio temperatura powinna być wyższa o nawet 1-2℃ od normy wieloletniej. ECMWF zakłada bardzo wysokie prawdopodobieństwo temperatury w skali miesięcznej, bo prawdopodobieństwo ciepłego ostatniego miesiąca 2024 r. przekracza nawet 60-70%.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Polecamy: Śnieżyca uderza w tej części Polski.
Termicznie powyżej normy w Polsce
Dostrzegamy, że w pierwszej połowie grudnia średnia temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla termicznego przedzimia. Temperatura w tym okresie powinna być wyższa o ponad 1-2℃ od normy klimatycznej. Za dnia występować ma przewaga temperatury powyżej zera, ale noce i poranki. Szczególnie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń przyniosą częsty mróz. Będziemy mieć akcenty zimowe w formie opadów wielkoskalowych i konwekcyjnych w Polsce. Trwalsza i większa pokrywa śnieżna pojawi się głównie w górach oraz w rejonach podgórskich. Większe ochłodzenie widać szczególnie w okolicach 9.12.2024 r. do okolic 16.12.2024 r., gdy to temperatura oscylować może w okolicach normy i miejscami poniżej normy klimatycznej.
Prognozowana anomalia miesięczna opadów na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Cieplej znów zacznie robić się w okolicach świąt Bożego Narodzenia, na co wskazuje powyższa grafika z prognozowaną anomalią temperatury powietrza. Temperatura powietrza oscylować ma najczęściej w tym okresie w okolicach termicznego przedzimia, a czasem i w niektórych regionach może zapanować lekka zima termiczna. Średnia tygodniowa temperatura będzie powyżej normy klimatycznej. Zima ze śniegiem i mrozem najczęściej utrzyma się w rejonach górskich i podgórskich. Potencjalne śnieżyce, jeśli wystąpią w drugiej połowie grudnia, to będą krótkotrwałe i śnieg poza terenami górskimi nie utrzyma się dłużej.
Prognozowana średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski
Spora zmiana pogody w Polsce i dominacja ciepłego trendu przez większą część miesiąca jak na grudzień 2024 r.
Reasumując, wygląda na to, że grudzień 2024 r. będzie termicznie miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o prognozowaną anomalię temperatury powietrza. Średnia anomalia temperatury za cały miesiąc powinna przekroczyć 1-2℃ normę klimatyczną. Zima będzie tylko w epizodach poza górami i najczęściej średnia temperatura powietrza ma być typowa dla przedzimia termicznego. Akcenty zimowe będą się zdarzać, niewykluczone są nawet śnieżyce konwekcyjne i wielkoskalowe opady zimowe, lecz najprawdopodobniej bez szans na wielotygodniową i ciężką zimę w grudniu 2024 r. na obszarze Polski. Podczas pogodnych i zarazem radiacyjnych nocy na terenach poza górami wystąpi większy mróz, nawet dwucyfrowy i to nie tylko przy gruncie.
Zwłaszcza w czasie dominacji pogody wyżowej. Czasem ujawni się całodobowy mróz na obszarze nizin i wyżyn i będą mieć miejsce groźne opady marznące i mgły marznące. Predykcje modeli amerykańskich rozczarują miłośników zimy, gdyż w prognozach widnieje dalsza tendencja umacniania się wiru polarnego. Silny wir polarny wskazuje też na ryzyko wichur i aktywną cyrkulacją strefową, dlatego przy takich warunkach nie mamy co liczyć na nastanie zimy. Dominować mają za oknami szaro-bure krajobrazy, natomiast śnieg, który spadnie poza górami długo nie poleży. Większa szansa na zmianę trendu pogodowego mamy w styczniu 2025 r., który klimatycznie jest najchłodniejszym miesiącem w roku. W grudniu będą mieć również okresy ze zgniłymi wyżami i dni ze słoneczną pogodą nie będzie wiele. Ciekawe widoki z morzami chmur mgieł i chmur zdarzą się szczególnie w rejonach górskich.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, ecmwf.int, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC