Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Medikane uderza na południu. Występują ekstremalnie silne ulewy powyżej 600 mm, wiatr ponad 70 km/h i burzeMedikane uderza na południu. Groźna sytuacja pogodowa w kolejnych dniach na południu. Są zaginione osoby. To będzie największa powódź na południu od dziesięcioleci.

Medikane na południu Europy

Obecnie nad Morzem Śródziemnym utrzymuje się stosunkowo rzadki cyklon pozatropikalny. Niejednokrotnie takie niże mają klasyczne oko jak huragan. Groźny medikan stwarza szczególnie duże zagrożenie dla południowej części Europy.

Ponad 2000 mieszkańców gminy Tsarevo jest odciętych od świata zewnętrznego z powodu obfitych opadów deszczu, podała Bułgarska Agencja Telegraficzna (BTA). Według informacji burmistrza gminy, Petko Arnaudova, około jedna piąta osiedli w okolicy jest pozbawiona połączeń drogowych.

Krytyczna sytuacja w południowym regionie Morza Czarnego. Ulewne deszcze zalały Tsarevo, Ahtopol, wioskę Kosty, a także kempingi Arapya i Nestinarka. W niektórych miejscach ilość opadów osiągnęła 250-300 litrów na metr kwadratowy w ciągu 24 godzin. Jednak w gminie Tsarevo utworzono specjalne centrum kryzysowe pod przewodnictwem burmistrza Georgija Lapcheva.

W wywiadzie dla BNT Lapchev powiedział, że istnieją niepotwierdzone doniesienia o trzech zaginionych osobach.

Ogromne sumy opadowe w Grecji i Bułgarii na początku września 2023 r. To efekt pogłębiania się niżu i częstych ulew oraz burz

Wsie Ahtopol i Rezovo mają duże problemy podczas gdy Velika i Fazanovo borykają się z brakiem dostaw energii elektrycznej. W wyniku ulewnych deszczy cztery mosty w gminie zostały zniszczone. Zespół ds. ochrony ludności podejmuje wysiłki w celu zapewnienia bezpiecznej drogi do zablokowanych osad.

Opady deszczu nadal bez przerwy dotykają gminę Tsarevo. Mieszkańcy wsi Kosti zostali przeniesieni w bezpieczne miejsce po tym, jak rzeka Veleka wylała ze swojego koryta. Podobnie sytuacja wygląda we wsi Brodilovo, ale nie ma tam osób w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Zastępcy burmistrza udało się ewakuować wszystkich mieszkańców i nie ma ofiar, wyjaśnił Lapchev.

Silne ulewy i burze spowodowane przez pogłębiający się Medikane na południu Europy

gwałtowne burze i silne ulewy
Burze i intensywne ulewy na południu Europy. Dane: burze.dzis.net

Ulewy związane z burzami powodują ogromne szkody

Sytuacja w gminie Tsarevo jest najpoważniejsza. Istnieją doniesienia o zawalonych mostach i znacznych zniszczeniach na całym obszarze. Sytuacja jest również problematyczna w Sinemorets, Varvara, Lozenets.

Wszyscy, którzy wymagali ewakuacji, są już bezpieczni. 60 osób jest zakwaterowanych w ratuszu w Łozieńcu, reszta w Carewie. Zapewniono im schronienie, wodę i żywność. Nie ma ludzi w niebezpieczeństwie, podkreślił Lapchev.

Dwie tamy zostały przelane, ale pompy hydrauliczne zostaną wykorzystane do zarządzania poziomem zbiorników wodnych w celu obniżenia ciśnienia na tamach, dodał burmistrz Tsarevo.

W minionych dniach w basenie Morza Śródziemnego utworzył się niż Daniel z bardzo dużym zasobem wilgoci nad ciepłymi wodami tego akwenu, jaki w najbliższym dniach będzie się jeszcze nieco pogłębiał. Dodatkowo jego ruch będzie blokowany przez wyż Oleńka znad Europy Środkowej.

medikane
Miedikane na południu Europy, gdzie utworzył się nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego

Towarzyszą mu intensywne opady deszczu i. burze Obszarem najbardziej dotkniętym przez te zjawiska będzie Grecja, gdzie w najbliższych dniach łączna akumulacja opadów przekroczy miejscami 1000 mm, powodując poważne powodzie.

Prognozowane sumy opadowe na obszarze Grecji i krajów przyległych od 5.09.2023 r. 08:00 rano do 8.09.2023 r. 08:00 rano

silne ulewy w Europie
Medikane na południu Europy. Prognoza modelu SWISS-HD

Silne ulewy spowodowane przez Medikane na południu Europy. Wyliczane sumy opadowe do 9 września 2023 r. przez model ICON EU

medikane na południu Europy
Silne powodzie na południu Europy, straty mogą być bardzo duże, ginąć mogą kolejni ludzie

Powodzie w Grecji spowodowane przez Medikane

Medikane na Morzu Śródziemnym. Duże sumy opadowe na południu Europy już występują, ale prognozy są w dalszym ciągu niekorzystne dla tych regionów

Z informacji podanych przez greckie służby meteorologiczne wynika, że m.in region Pilion we wtorek i środę doświadczy ulew sięgających rzędu 650-900 milimetrów deszczu, natomiast 550-600 milimetrów prognozowane jest dla środkowego greckiego miasta Karditsa. Grecja służba meteorologiczna poinformowała, że średnia roczna suma opadów w stolicy regionu Aten wynoszą około 400 milimetrów.

Zobacz też: Upał do 38-39 stopni w kolejnych dniach na terenie Europy

W kolejnych dniach silne ulewy, burze i groźny wiatr towarzyszący konwekcji utrzyma się na południu Europy. Największa aktywność burzowa w ciągu najbliższych 24 godzin utrzyma się w pasie od wybrzeży Morza Czarnego, sięgając częściowo Turcji i Grecji, prowadząc do kolejnych powodzi, a nawet miejscowych osuwisk ziemi.

Prognoza burzowa na 5.09.2023, 06 UTC. do 6.09.2023 r. 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych od ESSL

medikane w Europie Południowej
Silne ulewy i burze odsunięte poza Polskę, występować ma w kolejnych dniach nad Morzem Śródziemnym Medikane

Prognoza burzowa od ESSL dla Europy i obszarów przyległych na okres od 6.09.2023 r. do 7.09.2023 r.

medikane w Europie
Medikane na południu Europy w kolejnych dniach

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz