Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mordercze pożary w Europie. Lipiec zbiera śmiertelne żniwo. Ponad 50 osób nie żyje.

Pożary zbierają mordercze zniwo

Groźne pożary i śmiertelny upał. To obraz pogody jaka panuje od początku lipca w Europie Zachodniej. Dziś doszły nas słuchy, że w Portugalii temperatura wczorajszego dnia sięgnęła 47 stopni. Zweryfikujemy to jeszcze, ale pokazuje to z jak potężną falą upałów przyszło zmagać się mieszkańcom zachodu. Niestety, pogoda zbiera śmiertelne żniwo, o czym również w poniższym wpisie.

Silne pożary w wielu regionach Europy

Kilka dni temu pisałem, że sezon na pożary w Grecji rozpoczął się z impetem. Z dziesiątkami pożarów walczy tam setki zastępów straży pożarnej, a wciąż wybuchają nowe ogniska. Niestety, w ostatnich dniach, na zachód od Europy rozwinął się ośrodek wysokiego ciśnienia. Przyniósł on kompletny brak opadów oraz bardzo wysokiego temperatury na Półwyspie Iberyjskim.

Pożary w Portugalii. Obrażenia

Nie trzeba było długo czekać na skutki takiej pogody. O suszy w Europie pisałem dziś z rana. Teraz zerknijmy na pożary, które spowodowane są przez trwającą na kontynencie falę upałów. Od niedzieli mordercze pożary nawiedzają Portugalię. W ich wyniku śmierć poniosła dotychczas co najmniej jedna osoba, a ponad 160 osób poniosło obrażenia. Większość ofiar są to strażacy walczący z żywiołem ognia. W Portugalii notowane są wciąż nowe ogniska pożarów, a najbliższe dni przyniosą jeszcze wyższe temperatury powietrza i suszę w regionie. W walce z pożarami nie pomaga wiatr, który bardzo szybko rozprzestrzenia ogień. Sytuacja w Portugalii jest równie zła jaką obserwujemy rok rocznie w Grecji.

Nie tylko pożary, ale i śmiertelny upał na zachodzie Europy

Fala upałów na Półwyspie Iberyjskim trwa od wielu dni. W związku z tym obywatele Hiszpanii o Portugalii mają obecnie duże problemy w codziennym bytowaniu. Na skutek wysokich temperatur w pierwszej połowie lipca śmierć poniosło już 50 osób. W większości są to osoby starsze i schorowane, ponieważ to ta grupa narażona jest najbardziej na szkodliwe działanie upałów.

Wysokie temperatury na Półwyspie Iberyjskim. Upał przynosi pożary i problemy zdrowotne mieszkańcom regionu

Jak widać na powyższej mapie z prognozą temperatury, sytuacja nie poprawi się. Na Iberii wciąż prognozowane są temperatury dochodzące do 45 stopni Celsjusza. Oczywiście mowa tu o pomiarach w cieniu. Na słońcu temperatura jest jeszcze wyższa. Z każdym dniem śmiertelne pożary i susza doskwierały będą mieszkańcom regionu coraz bardziej.

Zobacz również:

Upał pojawi się w Polsce w najbliższych dniach

Niszczące temperatury panują na zachodzie i południu Europy. W przyszłym tygodniu fala upałów dotrze do Polski. Podczas, gdy pożary trawią południe i zachód kontynentu, sytuacja w Polsce jest na ten moment pod kontrolą. Wszystko wskazuje również na to, że nadchodząca fala upałów nie będzie tak silna, jak widziały to modele jeszcze kilkanaście aktualizacji temu.

Upał pojawi się w Polsce w przyszłym tygodniu

Owszem, na zachodzie kraju zrobi się bardzo gorąco i upalnie. Temperatury w zachodniej połowie kraju dochodzić mogą do 35 stopni Celsjusza. Szczęśliwie po ostatnich opadach sytuacja hydrologiczna w centrum, na południu i wschodzie kraju uległa poprawie. Jednak najbliższe dni pogorszą ją na zachodzie, gdzie i tak obecnie jest najgorzej. Mam tylko nadzieję, że niszczące pożary nie będą towarzyszyły nam w Polsce w przyszłym tygodniu. Jednak apelujemy do Polaków planujących urlop na Półwyspie Iberyjskim, w Grecji, czy Turcji. Tam sytuacja pożarowa jest zdecydowanie dramatyczna. Uważajcie na siebie podczas wypoczynku w tych pięknych regionach.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk