Rekordy temperatury. Portugalia 47 stopni. Ponad 40 na Wyspach Brytyjskich? Przed nami fala upałów

Przed nami silna fala upałów. Rekordy temperatury zostaną prawdopodobnie pobite w wielu regionach Europy. We wpisie sprawdzimy, gdzie w Europie zrobi się gorąco oraz gdzie prawdopodobnie temperatura będzie ekstremalnie wysoka.

Rekordy temperatury padają w Europie

Fala upałów na dobre rozpoczyna się w Europie. Przedwczoraj w Portugalii słupki rtęci wskazały 47 stopni Celsjusza. To najwyższa w historii temperatura w mieście Pinhao, gdzie termometry 14 lipca wskazały 47 stopni Celsjusza. Przypomnijmy, że najwyższą zanotowaną temperaturą w historii jest 47.3 stopni w 2003 w mieście Amaraleja. Poniżej efektowna grafika przedstawiająca rekord temperatury w mieście Pinhao (źródło – FP Scott Duncan)

W okolice 47 stopni słupki rtęci docierają w ostatnich dniach również w Hiszpanii. Wczoraj pisałem o śmiertelnych żniwach wysokich temperatur na Półwyspie Iberyjskim, gdzie do tej pory śmierć z powodu wysokich temperatur poniosło ponad 50 osób. Do tego dodać należy niszczące pożary, które w tak wysokich temperaturach i przy braku opadów trawią Portugalię.

Brytyjczycy przygotowani na rekordy temperatury

Na nadejście silnej fali upałów przygotowują się również mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Pierwszy raz w historii Królestwa biuro MetOffice wydało czerwone alerty ostrzegające przed temperaturą.

Słupki rtęci w najbliższych dniach będą na Wyspach poważnie zagrożone. Przypomnijmy, pod koniec lipca 2019 roku stacja pomiarowa w Cambridge zmierzyła temperaturę na poziomie 38.7 stopni Celsjusza. Jednak podczas nadchodzącej fali upałów synoptycy ostrzegają przed temperaturą zbliżającą się do 40 stopni Celsjusza. Ponieważ wydano alerty w kolorze czerwonym, to prawdopodobieństwo tak wysokich temperatur wynosi ponad 50%. Najwyższe temperatury odnotujemy w najbliższych dniach na południu Wysp Brytyjskich, w Walii i na południu Anglii upał w nadchodzącym tygodniu będzie naprawdę silny. Synoptycy i entuzjaści pogody mówią, że nadchodząca fala upałów przypomni tą z 2019 roku. Podczas pamiętnej fali gorąco padły rekordy temperatury w wielu regionach, a śmierć z powodu wysokich temperatur poniosły setki osób.

Jak silny upał w Polsce?

Podczas gdy na zachodzie Europy rozpoczynająca się fala upałów będzie niszcząca, tak w Polsce prognozy nieco zmniejszyły żar, który nas czeka. Jeszcze kilkanaście aktualizacji temu mówiliśmy o temperaturach również sięgających 40 stopni Celsjusza. W kraju miały zostać pobite rekordy temperatury. Przypomnijmy, że oficjalny rekord temperatury za lipiec dla Polski to 40.2 stopni. Warto dodać, że rekord ma już ponad sto lat, gdyż został ustanowiony w roku 1921.

Rekordy temperatury w Polsce raczej nie padną w lipcu 2022

Tymczasem nadchodząca do Europy fala upałów nie dotrze do Polski z tak wielkim impetem jak wydawało się to jeszcze kilka dni temu. Powyżej mapa z prognozą temperatury na wtorek 19 lipca. Widać, że upał będzie silny na zachodzie kraju. Jednak słupki rtęci nie mają szans zbliżyć się do czterdziestek. Rekordy temperatury we wtorek nie padną w Polsce z całą pewnością. Zobaczmy jakie temperatury przyniosą kolejne dni przyszłego tygodnia.

Silny upał w Polsce w środę 20 lipca

W środę słupki rtęci na zachodzie kraju mogą dobić do 35 stopni powyżej zera. To już silny upał, zagrażający zdrowiu. Jednak nadal nie jest to żar tak silny jakie obecnie obserwujemy na Iberii, czy za kilka dni pojawi się choćby na Wyspach Brytyjskich. Upał będzie towarzyszył nam w Polsce do końca przyszłego tygodnia. O tym, czy zakończą go burze i nawałnice napiszę w kolejnych publikacjach. Obecnie prognozy w tym temacie są jeszcze niestabilne.

Obserwuj w Google News