Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś. Poniedziałek 18.07. Coraz cieplej w Polsce

Pogoda na dziś. Ocieplenie w poniedziałek 18.07 w Polsce

Kilka ostatnich dni to chłód w Polsce. Spowodowane było to spływem chłodniejszych mas powietrza z północnego zachodu w nasz region. Pogoda na dziś przyniesie początek silnego ocieplenia w kraju. Blisko Polski Zachodniej pojawi się upał. Kraj znajdzie się dziś pod wpływem wyżu, jednak o krańce północne „zahaczy” front atmosferyczny. Nie wszędzie w kraju pogoda będzie dziś idealna.

Pogoda na dziś. Sytuacja synoptyczna

Spójrzmy jak prezentuje się sytuacja synoptyczna dla Europy na dzisiejszy dzień. Widać tu przede wszystkim rozległy obszar podwyższonego ciśnienia z centrum na południe od Polski.

Pogoda na dziś. Sytuacja baryczna w kraju.

Wyż wpływa na pogodę w całej centralnej i w dużej części południowej Europie. W regionach tych panuje wyśmienita pogoda, mnóstwo słońca, choć sen z powiek mieszkańcom wielu regionów Europy spędza silny upał, który przynosi pożary i mordercze wartości temperatury. Zupełnie inny rodzaj pogody panuje na północy kontynentu. Tutaj raz po raz przetaczają się niższe atlantyckie przynosząc deszczową i wietrzą aurę. Co jakiś czas front związany z takim niżem sunie z zachodu na wschód przez Europę Centralną przynosząc pogorszenie aury również w naszym regionie.

Wyżowa, aura, lecz front „muśnie” północ kraju

W związku z rozległym wyżem, który wpływa na pogodę w większości Polski, pogoda na dziś przyniesie mnóstwo słońca i pogodnego nieba. Jednak nie wszędzie czeka nas piękny, słoneczny dzień.

Pogoda na dziś. Nie wszędzie piękny, słoneczny dzień.

Tak jak wspomniałem, nad Bałtykiem przemieszcza się front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Za nim do kraju napływać zaczną znacznie cieplejsze masy powietrza z zachodu kontynentu. Jednak obecność front ma również złe strony. Pogoda na dziś, pomimo wyżu w regionie przyniesie całkiem sporo chmur na północy i wschodzie Polski. Już z rana obserwujemy całkiem spore zachmurzenie w wymienionych częściach kraju. Nie można wykluczyć, że w kolejnych godzinach zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju pojawią się słabe, przelotne opady deszczu i mżawki. W pozostałych regionach Polski słońce dość często będzie wyglądało zza chmur. Na południu słoneczne chwile będą przeważały.

Pogoda na dziś przyniesie znaczne ocieplenie

Na koniec prognozy pogody zostawiłem sobie to co najprzyjemniejsze. Pogoda na dziś przyniesie ocieplenie. Będzie ono odczuwalne zwłaszcza na zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci powędrują w poniedziałek już naprawdę wysoko. Będzie to wstęp do upałów nad krajem. O tym ile potrwa upał i jak będzie w kraju silny opiszę w kolejnym dziś wpisie w okolicach godziny 9.

Pogoda na dziś przyniesie dość silne ocieplenie w Polsce

Zdecydowanie cieplej zrobi się na zachodzie Polski. Rozpoczyna się napływ gorących, zwrotnikowych mas powietrza w ten region. Dziś napływ zwrotnikowego powietrza zaczną odczuwać mieszkańcy zachodnich regionów kraju. Upał jeszcze dziś nie wystąpi w Polsce, jednak wzdłuż granicy z Niemcami do trzydziestek będzie naprawdę blisko. W pasie od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, po Dolny Śląsk i Śląsk słupki rtęci wskazywały dziś będą do 28 stopni Celsjusza. W pasie centralnym kraju w okolicach 24-25 stopni. Najchłodniej na wschodzie, gdzie ciepłe masy powietrza jeszcze nie dotrą. Tutaj kolejny dzień z temperaturą w okolicach 20 stopni. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał dziś wiatr. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie. Barometry w Polsce wskazywały będą 1025 hPa.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk