Pogoda długoterminowa. Najpierw duży chłód. Potem upał i silniejsze burze dotrą do Polski

Pogoda długoterminowa. Najpierw duży chłód i ujemna anomalia temperatury na dłużej. Następnie upał i silniejsze burze, które mogą pojawić się w trzeciej dekadzie lipca na obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa. Najcieplejszy okres powinien przypaść na ostatnie tygodnie lipca

Wygląda na, że pod koniec 2 drugiej dekady lipca temperatura ma być przeważnie poniżej normy wieloletniej. Ocieplenie zacznie postępować od poniedziałku stopniowo od zachodu. Jednak na przeważającym obszarze Polski okażą się to wartości poniżej średniej klimatycznej. We wtorek gorące powietrze powinno wlać się nad przeważający obszar kraju. Największe odchylenie od normy klimatycznej jest prognozowane na zachodzie, najmniejsze na północnym-wschodzie. Na początku trzeciej dekady lipca utrzymać może się podział na gorący zachód i chłodniejszy wschód, chociaż wygląda jednak na to, że temperatury powyżej normy utrzymają się przez kilka z rzędu w pierwszych dniach ostatniej dekady mijającego miesiąca. Niewykluczone, że dłuższa fala upałów przypadnie na koniec lipca.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury na okres od 16.07.2022 do 26.07.2022 według modelu GFS. Niewykluczone, że wartości okażą się o 1-3 stopnie wyższe w zachodniej i południowej oraz centralnej części kraju.

Pogoda długoterminowa. Najpierw duży chłód. Potem upał i silniejsze burze dotrą do Polski

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na okres od 16.07.2022 do 22.07.2022 według modelu ICON, która może ulec zmianie

Pogoda długoterminowa. Najpierw duży chłód. Potem upał i silniejsze burze dotrą do Polski

Także model GEFS sugeruje, że najcieplejszy okres w lipcu powinien przypaść na ostatnie tygodnie 3 dekady mijającego miesiąca. Najchłodniej w tym czasie powinno być na północnym-wschodzie.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na okres od 20.07.2022 do 25.07.2022 względem okresu bazowego 1981-2010

powyżej normy w Polsce

Coraz więcej wskazuje, że na okres od 18.07.2022 do 24.07.2022 przypadnie najcieplejszy okres na zachodzie, południowym-zachodzie kraju. Na wschodzie i północnym-wschodzie widzimy anomalię tygodniową poniżej normy. Być może zostanie ona zredukowana do wartości w normie i lekko powyżej normy.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od 18.07.2022 do 24.07.2022 według ECMWF

na zachodzie powyżej normy w Polsce

Bardzo ciepły zapowiada się także koniec lipca. Okresami jednak pojawią się opady i gwałtowne burze. Możliwe są nawet fale upałów w Polsce. Prognozy jednak monitorujemy, gdyż ulegają zmianom.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia anomalia temperatury na okres od 25.07.2022 do 31.07.2022 według ECMWF

powyżej średniej wieloletniej