Burze przechodzą nad Polską. Pojawiają się lejki kondensacyjne, a nawet opady gradu

Burze przechodzą w sobotę nad Polską, lecz nie są groźne. Pojawiają się lejki kondensacyjne, a nawet opady gradu w naszej części, które miejscami okazują się obfite.

Dynamiczna pogoda i burze w Polsce, padał także grad

Dziś na aurę w Polsce wpływa zatoka niskiego ciśnienia przesuwająca się znad Skandynawii przez Bałtyk. Natomiast oś zatoki przebiega z północnego-wschodu na południowy-zachód. Położony jest w niej aktywny front chłodny. Z uwagi na występowanie silnego prądu strumieniowego, front atmosferyczny o charakterze chłodnym przemieszcza się szybko od północnego-zachodu na południowy-wschód. Co więcej na północy kraju ulokował się ośrodek górnego niżu, który stworzył dogodne środowisko do rozwoju konwekcji.

Front chłodny niesie ochłodzenie, opady. Burze jednak formowały się głównie za frontem chłodnym

Przez Polskę z północnego zachodu na wschód przemieszcza się dziś front chłodny, na którym występują opady deszczu o natężeniu około 5-10 mm/h. Ponadto na zachód od tej strefy, w chłodnej masie powietrza tworzą się burze, które wykazują się większą aktywnością. Jednak w minionych godzinach nie zaobserwowano groźnych zjawisk atmosferycznych. Większa aktywność burzowa przypadła na godziny popołudniowe i wieczorne. Podstawowym zagrożeniem okazały się silne porywy wiatru do 85 km/h, zdarzył się także grad i opady deszczu o chwilowym natężeniu około 10 mm/10 minut.

W sobotę burze najbardziej aktywne okazały się w zachodniej i północnej oraz częściowo południowej części Polski. Poszczególne struktury konwekcyjne na swojej trasie przynosiły opady gradu, silniejsze porywy wiatru powyżej 20 m/s oraz ulewne, lecz na ogół krótkotrwałe opady deszczu.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych od drugiej części nocy z czwartku na piątek oraz w sobotę według Blitzortung.org

Burze przechodzą nad Polską. Pojawiają się lejki kondensacyjne, a nawet opady gradu

Leje kondensacyjne, które mogły mieć kontakt z gruntem

Dodatkowo na Pomorzu pojawił się lej kondensacyjny, który mógł mieć kontakt z ziemią. Zjawisko te zaobserwowano w Orłowie i miejscowości Lubieszewo. Nie można wykluczyć również, że w okolicach miejscowości Rybno pojawiła się krótkotrwała trąba lądowa.

Wieczorem front i niż znajdą się nad wschodnią częścią kraju. Głównie tutaj możliwe będą jeszcze zjawiska burzowe o niskiej aktywności. Punktowo może im towarzyszyć wiatr do 70km/h i deszcz do ok. 10 mm. W późniejszych godzinach nocnych prawdopodobieństwo burz będzie znikome. Jednak nadal możliwe będą przelotne opady deszczu, których to strefa stopniowo będzie się przesuwać na wschód, poza terytorium Polski. Opady i burze można śledzić online.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

front chłodny i burze