Antycyklon panujący przez dłuższy czas przynosi ciepło wiosenną aurę w Polsce i wielu regionach Starego Kontynentu. Natomiast w Polsce panuje najwyższa temperatura od początku roku. Jednak w masie płynącej w minionej w minionych dniach z południa mieliśmy niską wilgotność względną, która sprzyjała dużym wahaniom temperatury w porze dziennej i nocnej. Jednak mróz znów się nasili w Skandynawii, gdzie w drugiej dekadzie marca możliwe są spadki temperatury w okolice -30℃. Epizod siarczystej zimy nasili się na Półwyspie Skandynawskim. Stanie się to w wyniku transportu jeszcze chłodniejszej masy arktycznej z wysokich szerokości geograficznych. Zatem w nadchodzących dniach jednak warunki się zmienią, gdyż na północy zaznaczy się arktyczne powietrze, a wraz z nim powróci intensywny mróz.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 11 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Morderczy mróz da się we znaki w Skandynawii. Pogoda stwarzać ma zagrożenie dla życia i zdrowia
Analizy synoptyczne wskazują, że rozległy cyklon, który w ostatnich dniach lokuje się nad południowo-zachodnią częścią Starego Kontynentu, nadal powoduje adwekcje ciepłego powietrze, które akumuluje się wraz z pyłem saharyjskim w wyżu w wielu regionach Europy. Charakterystyczne zmętnienie nieba przez pył saharyjski widać także w Polsce. Szczególnie efektownie wyglądają wschody i zachody słońca. Na skutek napływu ciepłego powietrza mróz w wielu regionach Starego Kontynentu, a w wielu obszarach całkowicie zniknął w ciągu dnia. Jednak noce przy pogodnym niebie i dominacji wyżu przynosiły także w kraju spadki poniżej zera. Jednak w rozpoczynającym się tygodniu znów pojawią się dni z wyraźnym ochłodzeniem z powodu zmian w ciśnieniu atmosferycznym i adwekcją zimnego powietrza z północy. Szczególnie w okolicach weekendu. Niewykluczone, że zdarzy się też incydent zimowy, który może przynieść opady śniegu poza górami.
Spodziewana minimalna temperatura powietrza na 12 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy Północnej

Spory mróz i duża ujemna anomalia temperatury
Antycyklon, który przez ostatnie dni dominował głównie w centrum kontynentu europejskiego, ale także wpływał na inne obszary, zaczyna wyraźnie słabnąć i przesuwać się dalej na wschód. Dodatkowo na północy Europy zwolni się przestrzeń dla kolejnych cyklonów, które swoją cyrkulacją atmosferyczną zaczynają zaciągać strumień coraz chłodniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych. Jednak w nadchodzących dniach szczególnie wpłyną na obszar od Fennoskandii aż po część Federacji Rosyjskiej. Prognozujemy silne ochłodzenie w tym regionie, szczególnie między 11 a 18 marca, wtedy to w okresie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń pojawi się istotny mróz. Poniższa mapa pokazuje, że w Skandynawii wystąpi w kolejnych dniach duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu w roku o średnio 10-16°C poniżej normy klimatologicznej.
Prognozowane odchylenie temperatury na 12 marca 2025, 06 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Spływ arktycznego chłodu
Siarczysty mróz w czasie drugiej dekady marca wystąpi szczególnie na terenie Szwecji, Norwegii. Wystąpi także na terenie Finlandii, jak i też miejscami północy i północnym-zachodzie Rosji. Co więcej na tym obszarze temperatura w wielu miejscach spadnie co najmniej do -28/-15°C. Jednak lokalnie, szczególnie przy linii gruntu, mróz może być jeszcze większy poniżej -30°C nad pokrywą śnieżną w czasie marcowych nocy radiacyjnych. Krótko mówiąc, zima na północy Europy nie podda się łatwo, ponieważ nadchodzą kolejne dni z jej surowym obliczem.
Prognozowana temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF na 11 marca 2025 r., 15 UTC

Silny mróz da się we znaki w Fennoskandii. W Polsce będzie on dużo słabszy
Co ciekawe, to „wlew arktycznego chłodu” jest prognozowany w nasze szerokości geograficzne w okolicach weekendu. Spadki temperatury w północnej Europie będą wyraźne, ale na szczęście tak silny mróz nam nie grozi. W prognozach widnieje częstszy mróz pod koniec tygodnia i na początku przyszłego nocami. Szczególnie chłodny okres synoptyczny wystąpi w okresie od 15.03.2025 r. do 19.03.2025 r. Wtedy to nawet za dnia będzie nieznacznie powyżej zera. Na przeważającego obszarze Polski spodziewamy się wtedy istotnego mrozu. Wtedy to temperatura, zwłaszcza przy linii gruntu, w wielu miejscach spadnie poniżej -11/-5°C, a w niektórych punktach będzie jeszcze zimniej. Fala arktycznego chłodu w Polsce będzie jednak krótkotrwała. Dlatego, że po około 2-4 dniach temperatura znów zacznie rosnąć, szczególnie w ciągu dnia i początek astronomicznej wiosny powinien przynieść przełom w pogodzie i spore ocieplenie. Trwałej zimy termicznej nie widać i marzec zapisze się w kraju jako najprawdopodobniej ekstremalnie ciepły.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Żegnamy się z piękną wiosną
Spodziewana minimalna temperatura powietrza na okres od 10.03.2025 r. do 19.03.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC