Załamanie pogody sięgnie w kolejnych dniach Polski. Spodziewane są także pierwsze wiosenne burze. Miejmy na uwadze fakt, że 1 marca 2025 r. rozpoczęła się meteorologiczna wiosna na półkuli północnej.
Duże pogorszenie aury w Polsce
Już w poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżowej, która przesuwać się będzie znad zachodniej części kraju w kierunku wschodnim. Charakteryzować się będzie zmiennym zachmurzeniem oraz przelotnymi, lokalnymi opadami deszczu lub mżawki. Jednak w nocy południu i wschodzie spodziewane są intensywniejsze opady deszczu po dłuższej przerwie. W dalszym ciągu z kierunków południowych docierać będą ciepłe masy powietrza. Aczkolwiek w nocy z poniedziałku na wtorek, szczególnie na północy, zaznaczy się ochłodzenie spowodowane spływem chłodniejszych mas z północy.
Załamanie pogody w kraju, 10 marca 2025 r., 21 UTC prognozowane przez model ECMWF dla Polski

Spory dynamizm w pogodzie przed nami. Będą pierwsze wiosenne burze w kraju
Okres stabilnej aury dobiega końca. Przed nami wyraźnie inny rodzaj pogody niż ten, który towarzyszył nam do tej pory. Nieuchronnie zbliża się koniec suchego i bardzo ciepłego okresu synoptycznego. W najbliższych pojawią się intensywniejsze opady deszczu, dodatkowo lokalnie spadnie także deszcz ze śniegiem. Natomiast w środę niewykluczone są też pierwsze wiosenne burze w naszej części Europy. Co więcej czeka nas także spory kontrast termiczny i znaczne wahania temperatury. Przed nami rozpoczynający się tydzień z niżową pogodą i podwyższoną częstotliwością przechodzenia frontów atmosferycznych.
Rekomendujemy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wichura powyżej 100 km/h. Będą wiosenne burze, mróz i epizody ze śniegiem w Polsce
Spodziewane załamanie pogody w nocy z 10/11 marca 2025 r., 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Spore wahania temperatury przed nami
Jeszcze tylko w poniedziałek w ciągu dnia nadal czeka nas sucha i pogodna aura w całej Polsce. Na termometrach w klatkach meteorologicznych zostanie zmierzone od 18-20°C, natomiast na południu miejscami w zasięgu wiatru fenowego nawet 21-22°C. Wyraźnie chłodniej będzie nad morzem, gdzie tam temperatura wyniesie tylko 10-13°C.
Załamanie pogody i burze prognozowane na 12 marca 2025 r., 18 UTC według modelu ECMWF

W kolejnych dniach rozpoczynającego się tygodnia czeka nas zmienna i niżowa pogoda. Jeszcze we wtorek w pasie dzielnic południowych nie zabraknie słońca. Jednak na pozostałym obszarze Polski pojawi się więcej chmur, dodatnie spadnie przelotny deszcz. Ponadto trzeba podkreślić, że środę opady wystąpią głównie na zachodzie, centrum, wschodzie, północy, południu. Jednak w czwartek deszcz zacznie pojawiać się już w całej Polsce. Na północy możliwy okresami deszcz ze śniegiem. W drugiej połowie tygodnia lokalnie mogą rozwinąć się pierwsze burze, co wpisuje się w początek meteorologicznej wiosny. W weekend nie można wykluczyć epizodów ze śniegiem poza górami w chłodniejszych sektorach mas powietrza. Jednak zimy z tego nie będzie.
Załamanie pogody prognozowane w kraju, jak i też burze na 12 marca 2025 r. 21 UTC według predykcji modelu europejskiego ECMWF

Załamanie pogody w kraju i spodziewane burze w wielu regionach Polski
Wygląda więc na to, że nowy tydzień przyniesie załamanie pogody i wreszcie tak wyczekiwane przez wiele osób opady, które pojawią się w związku ze słabnięciem wyżu i wkroczeniem ośrodków niżowych z systemami frontalnymi. Kulminacyjna fala opadów spodziewana jest na 12-13 i 14-15 marca. Wtedy to przez kraj przejdą dwa niże. Na ogół będzie padał deszcz, ale miejscami, zwłaszcza na frontach atmosferycznych, możliwe są również opady deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy. Nie można wykluczyć pierwszych wiosennych burz w środę o słabej i gdzieniegdzie umiarkowanej intensywności jak na marzec. W poniedziałek na południu silny halny, szczególnie w rejonach górskich, wiatr może osiągać silne porywy, miejscami o sile wichury i przekraczające 100 km/h.
Trzeba jasno podkreślić, że temperatury w dzień sprawią, że powrót zimy jest mało prawdopodobny, a na nizinach pokrywa śnieżna się nie utrzyma, jeśli nawet spadnie pod koniec mijającego tygodnia. Co więcej poza strefami opadowymi wkroczą także także przejaśnienia i chwile ze słońcem. Generalnie suchy okres synoptyczny dobiega końca.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Żegnamy się z piękną wiosną
Prognozowane załamanie pogody i burze na 12 marca 2025 r., 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

Spora zmiana aury przed nami. Załamanie pogody i burze w regionie
Musimy mieć na uwadze, że czeka nas prawdziwy rollercoaster temperatur. Już we wtorek większość regionów jeszcze z temperaturą 12-17°C, niższe wartości na Pomorzu — tam tylko 6-10°C. Natomiast środa przyniesie 11-14°C na północy. Ponadto na południu i w centrum nawet 15-19°C. Modele pogodowe prognozują, że w drugiej części tygodnia dojdzie do starcia ciepłych i zimnych mas powietrza. dlatego niestabilność prognoz numerycznych jest wysoka w przejściowej porze roku. W czwartek i piątek zachód i północ temperatura spadnie w ciągu dnia do 3-6°C, natomiast pozostałe części kraju pozostaną cieplejsze — 10-17°C. Większe ochłodzenie jest prognozowane w najbliższy weekend, kiedy to zimne powietrze dotrze wszędzie. Za dnia będzie nawet 5-10°C i nawet -7°C nocą. Trzeba podkreślić, że zmiany pogody w kolejnych tygodniach będą duże, co jest typowe dla przejściowych pór roku.
Prognozowane większe opady atmosferyczne na okres od 10.03.2025 r. do 16.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC