Mróz -10°C w Polsce. Będą opady śniegu i silny wiatr

Mróz -10°C w kraju. Będą jeszcze opady śniegu i silny wiatr w Polsce. Sprawdzamy prognozę na noc z 3/4 kwietnia 2023 r.

Napływa powietrze arktyczne do Polski

W poniedziałek pogoda w Polsce jest kształtowana przez silny układ wyżowy rozciągający się od Europy Zachodniej po Skandynawię oraz obszar Federacji Rosyjskiej. Dociera do nas z północnych rejonów kontynentu europejskiego spływ chłodnego powietrza arktycznego o zróżnicowanym stopniu zawartości wilgoci. W wielu regionach pojawiły się przejaśnienia i rozpogodzenia, a nawet opady śniegu w strefie zachmurzenia dużego.

Zobacz też: Mróz do -26 stopni na północy. Zima wróciła do Polski. Wiemy kiedy temperatury powędrują do góry

Poniedziałek przyniósł na południowym wschodzie i wschodzie zachmurzenie duże i całkowite z opadami śniegu, skutkując przyrostem grubości pokrywy śnieżnej lokalnie o 4-6 cm. Minionej doby największy przyrost pokrywy śnieżnej był na południu kraju, gdzie spadło nawet 13 cm. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie było małe i umiarkowane, okresami duże. Głównie w Sudetach oraz na wybrzeżu i Pomorzu miejscami przelotne opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od 0°C na południowym wschodzie do 6°C na zachodzie i gdzieniegdzie w centrum kraju; w rejonach podgórskich Karpat miejscami około -1°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, okresami porywisty. Szczególnie na północy miejscami dość silny, w porywach do 60 km/h, północny i północno-zachodni. Natomiast w szczytowych partiach gór wiatr porywisty, wysoko w Sudetach w porywach do 80 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Mróz w górach. Temperatura maksymalna, 3 kwietnia 2023 r. na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Mróz w górach
Temperatura maksymalna w Polsce. Mróz w drugiej części dnia panował tylko w górach

Dwucyfrowy mróz w kraju

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże; na północy, wschodzie i w górach opady śniegu. Natomiast w Tatrach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 cm. W najchłodniejszej części nocy od -6°C na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Lokalnie przy gruncie mróz do -8°C. Cieplej, bo do około 1°C na wybrzeżu. Natomiast w rejonach podgórskich spadek temperatury do -10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i porywisty, północny i północno-zachodni. Na wschodnim wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h, aczkolwiek w Sudetach do 70 km/h i w górach lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj również: Silne ocieplenie i burze w prognozach. Nawet 15°C. Mróz wycofa się z kraju, ale pojawi się wcześniej śnieżyca

Prognozowana temperatura na 4 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
Mróz w Polsce do -10 stopni w Polsce

Fanipogody.pl