Mróz do -26 stopni na północy. Zima wróciła do Polski. Wiemy kiedy temperatury powędrują do góry

To niesamowite i słabe zarazem, że mamy początek kwietnia, a ja zamiast pisać Wam o cieple i wiośnie muszę powiadomić Was, że w Europie wciąż panuje silny mróz. Dziś zajrzymy na północ kontynentu, bo temperatury tam wciąż są zaskakująco niskie. Chłód wlewa się również do Europy Centralnej. O tym również dziś kilka słów. Na koniec wpisu poszukamy ocieplenia. Wiosna w końcu musi przyjść do nas na dobre i mam w tym temacie całkiem pozytywne wiadomości. Zapraszam do wpisu, który rozpocznie się chłodno, a zakończy dość pozytywnie.

Siarczysty mróz na północy Europy

Zajrzyjmy więc na północ Europy. W Skandynawii temperatury są wciąż zaskakująco niskie. Poniżej dziesięć najchłodniejszych miejsc w Europie za ostatnią dobę (źródło Ogimet)

Silny mróz w Europie minionej nocy
Mróz w Europie ostatniej doby

Na wszystkich stacjach odnotowano mróz poniżej -22 stopni Celsjusza. Osiem ze stacji umiejscowionych jest w Finlandii. Temperaturę prawie -23 zanotowano na stacji Yaniskkoski w Rosji. Liderem rankingu pozostaje Norwegia, gdzie ubiegłej doby na stacji pogodowe w Sandhaug odnotowano poniżej -26 stopni Celsjusza. Co gorsze, to arktyczne powietrze spływa z północy na południe, wprost w nasz region. Sprawdźmy dlaczego. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Jest światełko w tunelu.

Mróz objął dużą część Europy

Obecnie nad europejskim obszarem synoptycznym zapanowały doskonałe warunki dla niskich temperatur. Spójrzmy na sytuację synoptyczną.

Wyż z północy przynosi mróz w znacznej części Europy
Mróz w Europie. Winny wyż z północy kontynentu

Uwagę należy zwrócić na umacniający się na północy Europy wyż. To właśnie za jego sprawą obserwujemy obecnie silny spływ chłodu z północy do centrum, a nawet na zachód Europy. To z jak chłodnym, arktycznym powietrzem mamy do czynienia świadczy poniższa animacja przepływu mas powietrza. Widać, że mróz dociera nie tylko do Polski, ale i znacznie dalej na południe.

Mróz pojawił się w Europie. Silny spływ chłodu z północy

Na powyższej animacji doskonale widać jak z północy w nasz region spływa chłodne powietrze arktyczne. Specjalnie pokazałem tu również dalsze dni w prognozach pogody, ponieważ w przyszły weekend nieco zmieni się kierunek cyrkulacji mas powietrza. W nasz region napływać zaczną cieplejsze masy powietrza aż z regionu Morza Czarnego. Mam dla Was dobre wieści dotyczące choćby pogody na Wielkanoc. Jednak za nim o ociepleniu spójrzmy na mapę temperatury na jedną z najbliższych nocy.

ujemne temperatury. Ochłodzenie nie tylko w Polsce
Niskie temperatury nie tylko w Polsce

Widać tu, że mróz obejmie obszary nawet tak oczywiste, jak prawie cała Francja, czy północ Hiszpanii. bardzo zimno podczas najbliższych nocy zrobi się również na Bałkanach. Jest to dość spora anomalia w pogodzie dla Europy biorąc pod uwagę, że od dwóch tygodni mamy już kalendarzową wiosnę.

Jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin. Jest szansa, że wiosna wróci do Polski

Obiecałem Wam, że zakończę ten wpis dość pozytywną prognozą dla Polski. Mróz nocami będzie silny jeszcze podczas najbliższych 3-4 nocy. Jednak bliżej weekendu sytuacja z temperaturą w kraju zacznie znacznie się poprawiać.

Mróz odpuści. W weekend nadejdzie ocieplenie
Mróz odpuści. W weekend nadejdzie ocieplenie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na sobotę 8 kwietnia. O ociepleniu w Polsce z rana pisał Arek i nic w od rana w prognozach się oczywiście nie zmieniło. Począwszy od weekendu do Polski wraca wiosna. Zacznie napływać do nas ciepłe i wilgotne powietrze z południowego wschodu. Mróz odpuści całkowicie, a na jego miejsce wkroczą temperatury przekraczające za dnia 15 stopni Celsjusza. Na ten moment prognozy pogody na okres Wielkanocy napawają optymizmem. Szanse na (w końcu) ciepłe Święta rosną z każdą aktualizacją modeli pogodowych.