Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne ocieplenie i burze w prognozach. Nawet 15°C. Mróz wycofa się z kraju, ale pojawi się wcześniej śnieżyca

Silne ocieplenie w prognozach. Zanim jednak to się stanie, to pojawi się kilka nocy i poranków z mrozem. Zdarzyć mogą się również opady śniegu na nizinach. Burze mogą pojawić się w najbliższych dniach nad Polską.

Silne ocieplenie w prognozach numerycznych

Zgodnie z naszymi prognozami początek kwietnia przynosi adwekcje powietrza arktycznego do Polski. Jeśli prognozy się sprawdzą, to stopniowo cieplej zacznie robić się w okolicach 6-7 kwietnia 2023 r., ale nie od razu w całym kraju. Święta zapowiadają się z umiarkowanymi temperaturami, ale najchłodniej może być w pasie dzielnic południowych.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 3.04.2023 r. do 9.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

zmianę trendu w pogodzie
Zmianę trendu w pogodzie już widać

Wyraźnie sygnalizowaliśmy, że pierwsza dekada kwietnia zapisze się się w całej Polsce jako zimna. Średnia obszarowa anomalia do 9 kwietnia wyjdzie około -2,6°C. To wbrew informacjom podawanym przez niektóre portale pogodowe, które sugerowały wartości w normie, a nawet powyżej normy za pierwsze 10 dni mijającego miesiąca w naszych szerokościach geograficznych. Nie wygląda też na to, aby kwiecień zapisał się jako suchy na przeważającym obszarze kraju.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Zima wróciła do Polski. Mróz do -10 i śnieżyca. Kiedy wróci wiosna?

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.04.2023 r. do 9.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie pojawi się nieprędko

Zmiana trendu w prognozach

Poniższa animacja pokazuje nam, że najbliższe noce i poranki przyniosą lekki mróz w kraju. Jedynie w górach i obszarach podgórskich mogą to być wartości dwucyfrowe. Od około 6 kwietnia zacznie postępować napływ coraz cieplejszych mas powietrza do Polski ze wschodu, południowego wschodu. Nie wyklucza to jednak adwekcji chłodu w kolejnych tygodniach. Nietypowo najcieplej będzie na północy, chłodniej na południu. Wcześniej zaznaczy się wpływ niżu z południowego wschodu, który może przynieść atak zimy w pasie południowym.

Silne ocieplenie pod koniec 1 dekady kwietnia w Polsce

Należy zwrócić uwagę, że nie zabraknie opadów atmosferycznych w kolejnych dniach i tygodniach. Pod koniec 1 dekady kwietnia i na początku drugiej mogą pojawić się nawet lokalne burze, ale na bardziej precyzyjne prognozy pogody musimy poczekać. Zasięg śnieżycy i jej intensywność będziemy weryfikować w kolejnych dniach, gdyż pomiędzy modelami są rozbieżności


Silne ocieplenie w Polsce

Prognozowana maksymalna i minimalna temperatura powietrza na okres od 3.04.2023 r. do 12.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF. Wyliczenia powyżej 5-7 dni mogą ulec zmianie

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie w Polsce

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz