Pogoda na 5 dni. Zima wróciła do Polski. Mróz do -10 i śnieżyca. Kiedy wróci wiosna?

Niestety, zgodnie z prognozami nowy tydzień, to powrót starej zimy. Dziś na porannym spacerze znów miałem wątpliwą przyjemność być smaganym po twarzy płatkami śniegu. Nie mam nic przeciwko płatkom śniegu, jednak jedynymi płatkami z jakimi chcę mieć coś do czynienia w kwietniu są płatki śniadaniowe. Śnieg nikomu nie jest już potrzebny. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Czy wiosna wróci do nas szybko?

Pogoda na 5 dni. Silny spływ chłodu. Dlaczego wrócił mróz?

Druga połowa marca przyniosła nam już całkiem pozytywne jeśli chodzi o temperaturę dni. Niestety, wraz z nastaniem kwietnia zima wróciła do Polski. Spójrzmy dlaczego tak się stało.

Pogoda na 5 dni. Blokada cyrkulacji zachodniej
Pogoda na 5 dni. Blokada cyrkulacji zachodniej

Nad południową Skandynawią rozbudował się wyż. Nie jest to może bardzo silny ośrodek, ponieważ ciśnienie w jego centrum nie przekracza 1030 hPa. Jednak wystarczyło to by zablokować zachodnią cyrkulacje powietrza. To z kolei spowodowało, że do Europy Centralnej przestały docierać cieplejsze masy powietrza z południowego zachodu. W zamian mamy spływ chłodnych, arktycznych mas powietrza z północy wprost nad Polskę i region. Zmiana cyrkulacji powoduje, że pogoda na 5 dni przypominać będzie bardziej zimową niż wiosenną. Przynajmniej w pierwszej połowie tego tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Wiosna wróci na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Wiosna wróci na koniec tygodnia

A to już mapa synoptyczna na końcówkę tygodnia. Wyż przesunie się już na północy wschód Europy. Otworzy to drogę dla cyrkulacji południowo wschodniej. Napływu ciepłych mas powietrza znad Morza Czarnego nie obserwowaliśmy od ubiegłego lata. Jednak to dobry znak. Masy czarnomorskie zawsze są ciepłe i wilgotne. Wiosna wróci szybciej niż nam się wydaje, a teraz trochę szczegółów.

Pogoda na 5 dni. Mróz nie wróci na długo

Początek tygodnia będzie chłodny. Noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła nam powrót ujemnych temperatur. Mróz tej nocy nad Polską nie był może bardzo silny, jednak w tym tygodniu nadejdą noce podczas których temperatury spadną w kraju do -10 stopni Celsjusza. Spójrzmy na animację prognoz temperatury powietrza dla Polski.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury powietrza

Za dnia, do czwartku temperatury w Polsce nie będą przekraczały 4-6 stopni Celsjusza. Dodając do tego mróz nocami, to naprawdę zima wróciła do kraju w pełni. Szczęśliwie już w piątek ze wschodu (napływ znad Morza Czarnego) napływać do nas zacznie cieplejsze powietrze. Noc z czwartku na piątek będzie ostatnią z mrozem w tym tygodniu. W weekend w Polsce prawdopodobnie zrobi się naprawdę ciepło (tutaj sprawdzamy jaka pogoda na Wielkanoc)

Możliwa śnieżyca nad Polską

Mam nadzieję, że pisząc o tym co pogoda na 5 dni przyniesie nam w kraju, nie wpędzam Was w pesymistyczne nastawienie na rozpoczynający się tydzień. Pamiętajcie, wiosna coraz bliżej i nie ma znaczenia, że piszę tak już od miesiąca 😉 W tej prognozie musicie zdzierżyć jeszcze jedną złą wiadomość. Nad krajem może przejść jeszcze śnieżyca. Jednak spokojnie, później będzie już tylko lepiej.

Możliwe śnieżyca nad Polską na koniec tygodnia
Śnieżyca nad Polską na koniec tygodnia?

Na koniec tygodnia, w piątek przed napływającym z południowego zachodu powietrzem sunął będzie front atmosferyczny. Doprowadzi to prawdopodobnie do tego, że ze wschodu nad Polskę wkroczy strefa intensywnych opadów. W pierwszych godzinach w nocy z czwartku na piątek oraz w piątkowy poranek będą to prawdopodobnie opady śniegu. Lokalnie sypnąć może intensywnie, jednak dość szybko wkraczające do kraju ocieplenie spowoduje, że śnieg roztopi się równie szybko jak się pojawił.

Podsumowując, pogoda na 5 dni w pierwszej fazie przyniesie nam powrót zimy. Nocny mróz wróci do kraju do czwartku. W tym tygodniu w kraju pojawiały będą się opady śniegu. W przyszły weekend cyrkulacja powietrza zmieni się na południowo wschodnią. Znad Morza Czarnego dotrą do nas ciepłe masy powietrze. Mam nadzieję, że wraz z ciepłem wiosna tym razem zawita do nas już naprawdę na stałe.