Mróz -4, a nawet -6 stopni w wakacje. Najchłodniej od lat. Ujemne anomalie w Polsce

Za nami fala upałów, a przed nami kilka chłodniejszych dni. Mróz w Polsce oczywiście nam nie grozi, ale opiszę Wam pewną ciekawostkę z dalekich regionów Świata (choć nie tylko dalekich). We wpisie spojrzymy również jakie temperatury pojawią się w naszym regionie w kolejnych kilku dniach.

Mróz do -6 stopni pod koniec czerwca

Bardzo ciekawe wieści pogodowe napływają do nas z Australii. Okazuje się, że pod koniec czerwca wystąpił tam mróz. Lokalnie tak zimno nie było w regionie od kilkudziesięciu lat.

Mróz w Australii. Najniższe temperatury od lat

Powyżej wykaz najchłodniejszych miejsc w Australii na 28 czerwca. To właśnie pod koniec ubiegłego miesiąca w regiony południowo wschodnie tego kontynentu uderzył mróz. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że na półkuli południowej panuje obecnie zima. Jednak spadki temperatury do -8 na tym kontynencie są naprawdę rzadkością. Do -6 stopni spadła temperatura w mieście Canberra, które jest przecież wielką metropolią, stolicą Australii. Szacuje się, że tak zimno w mieście w czerwcu nie było od 65 lat. Jako ciekawostkę pokazuję temperatury maksymalne za tą samą dobę (dane z portalu Ogimet).

Mróz na południu, a upał na północy Australii

Podczas, gdy na południu mieszkańcy Australii notują mróz do -8, na północy kontynentu upał trwa w najlepsze. Kontrast temperatury między południem, a północą Australii wynosi obecnie ponad 40 stopni.

Mróz pojawia się również w Europie w lipcu

Tak jak ciekawostkę jest mróz w Australii w czerwcu, tak nie wiem czy wiecie, ale ujemne temperatury padły również w Europie podczas ostatniej doby. Oczywiście nie na nizinach, gdyż tutaj panuje kalendarzowe i termiczne lato. Temperatury spadły poniżej zera w Alpach. Dokładniej w Szwajcarii słupki rtęci spadły poniżej zera.

Mróz w Szwajcarii ostatniej doby

Mróz zanotowano na trzech stacjach pogodowych. Najniższa temperatura odnotowana została na Przełęczy Jungfraujoch. Jednak to bardzo wysoko w Alpach. Przełęcz znajduje się na wysokości powyżej 3500 metrów. Mróz w tym miejscu utrzymuje się przez większość dni i nocy w roku. Wiecie jednak już, że również w Europie są miejsca gdzie ujemne temperatury występują również w lipcu.

Ujemna anomalia temperatury w Polsce

Silny upał panował w Polsce w ubiegłym tygodniu.. Gorący, lokalnie upalny dzień trwa również dziś w kraju. Jednak, jak się okazuje, najbliższe dni przyniosą nam ujemne anomalie temperatury.

Ujemne anomalie temperatury w regionie

Co to oznacza? Znaczy to, że po tym jak front z burzami przejdzie we wtorek nad Polską, w regionie zrobi się chłodniej. Oczywiście, żaden mróz nam nie grozi. Nie zrobi się również jakoś bardzo zimno (w okolicach 18-22 stopni). Jedna fakt, jest faktem, anomalia temperatury będzie w najbliższym czasie w regionie ujemne. Czyli będzie chłodniej niż podczas tych samych dni w okresie referencyjnym (lata 1979-2010). Ochłodzenie pozostanie z nami przez klika najbliższych dni. Powrót upałów widać w prognozach w okolicach połowy miesiąca.