Brutalny mróz -61 stopni na wschodzie. Silny atak zimy przed nami w Polsce

Dzisiejszy wpis zaczniemy od mega mroźnej informacji z dalekiego wschodu. W drugiej części wpisu sprawdzę jak długo silny mróz utrzyma się w Polsce. Na koniec zerkniemy, jak najnowsze wyliczenia modeli widzą nadchodzący do kraju atak zimy. Zapraszam.

Potężny mróz w Rosji

12 grudnia 2022 z pewnością przejdzie do historii jako jeden z najzimniejszych dni w historii Świata. Mówimy o spadkach temperatury w miejscach stale zamieszkanych przez ludzi. Takim miejscem jest miejscowość Oymyakon w Rosji.

Potężny mróz w Rosji. Źródło grafiki: @US_Stormwatch on Twitter

Położona na wschodzie Rosji miejscowość znana jest fanom pogody na całym Świecie. To tutaj padają historyczne spadki temperatury. I właśnie wczoraj, 12 grudnia odnotowano tam najchłodniejszy dzień w tym roku, w miejscu zamieszkałym przez ludzi (miejscowość liczy 521 mieszkańców). Wczoraj zanotowano tam mróz -61 stopni Celsjusza. Dużo? Z pewnością, jednak do rekordu jeszcze trochę brakuje. W roku 1926 w tym miejscu odnotowano temperaturę -71.2 stopni Celsjusza. W tej okolicy to chyba jest jak w tym kawale, że na Syberii przy -30 to ludzie idą się opalać i kąpać w jeziorach. Przeczytaj również: Pogoda na dziś. Śnieżyca dotrze do Polski

Kiedy mróz odpuści w Polsce?

Aby poszukać siarczystego mrozu, wcale nie musimy szukać daleko na wschodzie. Ubiegła noc przyniosła silny mróz również w naszym kraju. W wielu miejscach temperatury spadły znacznie poniżej -10 stopni.

Silny mróz w nocy w Polsce
Silny mróz ostatniej nocy w Polsce

Śmiało można stwierdzić, że miniona noc była bardzo chłodna. W Rzeszowie zanotowano -17 stopni, w Lublinie, czy Kielcach było -14, lokalnie -15 stopni Celsjusza. Poniżej -15 notowały termometry w górach. W wielu miejscach kraju mróz przekroczył -10 stopni. Podobnie chłodna będzie również noc z czwartku na piątek. Tu wyjątkiem będzie południe kraju, gdzie wraz z systemem frontów atmosferycznych napłyną cieplejsze masy powietrza. Zobaczmy animację zbiorczą prognoz temperatury na najbliższy czas. Zobaczmy, czy w Polsce zrobi się cieplej.

Mróz w Polsce

Do końca weekendu nic wielkiego w sprawie temperatur się nie zmieni. Na krańcach południowych kraju za dnia lekka odwilż. W pozostałych regionach Polski całodobowy mróz, przy czym nocami temperatury znów spadać mogą w okolice -15 stopni Celsjusza. Ciekawie w pogodzie i temperaturach robi się w prognozach w przyszłym tygodniu. Podczas gdy najbliższe noce przyniosą mróz dwucyfrowy, w przyszłym tygodniu w prognozach, na zachodzie kraju widać wartości temperatury na poziomie +8 stopni. Mróz miałbym wg. prognoz zostać gwałtownie wypchnięty na wschód.

Mróz gwałtownie wypychany na wschód
Mróz gwałtownie wypchnięty na wschód

Powyżej prognoza temperatury na przyszły wtorek. Mam nadzieję, że to jednak na tyle odległy termin w prognozach, że scenariusz jeszcze się zmieni. Wszyscy pamiętamy deszczowe i ciepłe Święta w ostatnich latach, dlatego chyba nikt z nas nie chce w tym roku powtórki. Poczekajmy, zobaczymy, w tym tygodniu mróz w większości regionów Polski będzie jeszcze bardzo silny.

Do Polski zmierzają kolejne opady śniegu

To wpis bardziej o temperaturach, więc nie będę się tu bardzo rozpisywał o nadchodzących śnieżycach. Szczegółowe informacje odnośnie opadów śniegu w prognozach pogody dla Polski na stronie głównej portalu. Tutaj dosłownie kilka zdań. Dziś (środa) po południu do Polski wkroczy zafalowanie na froncie, które przekształci się w płytki niż. Przyniesie to śnieżycę, która do czwartku rano przejdzie przez południowo wschodnią „ćwiartkę” Polski.

Silna śnieżyca w piątek w Polsce
Silna śnieżyca w piątek w Polsce

Powyżej prognoza opadów na piątek 16 grudnia. Widać, że śnieżyca jaka uderzy w południową i wschodnią Polskę będzie silniejsza od tej, która przed nami podczas najbliższej doby. Jednak tak jak obiecałem. Ten wpis, to przede wszystkim mróz i silne spadki temperatury. Tutaj tylko powiadamiam, że opady śniegu pojawią się na południu i wschodzie podczas nadchodzącej nocy oraz od czwartku wieczór do piątku. Życzę Wam miłego dnia.