Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz będzie koszmarnie tęgi. Nawet -65°C w tym tygodniu. Kiedy zima wróci do Polski?

Mróz w Rosji jest potężny

Czy zima wróci do Polski sprawdzimy na koniec wpisu. Obecnie z całą pewnością mogę stwierdzić, gdzie ona się podziewa. Jakiś czas temu pisałem Wam, że mróz w Rosji przekroczył -61 stopni Celsjusza. Prognozy do końca tygodnia są dla Syberii wręcz dramatyczne. Czy padnie rekord mrozu na Syberii? Ten temat również zahaczę w tym wpisie. Zapraszam do lektury.

Koszmarny mróz na Syberii. Czy to anomalia pogodowa?

Od razu wyjaśniam. Tak silny mróz na Syberii nie jest anomalią pogodową. W wielu regionach Rosji temperatury na poziomie -50 stopni Celsjusza nie są zimą niczym nadzwyczajnym. Czasem można nawet usłyszeć żarty, że przy -30 mieszkańcy Syberii zaczynają chodzić na spacery w krótkim rękawku. To oczywiście tylko dowcip, jednak mieszkańcy Syberii są doskonale przystosowani do tak silnych spadków temperatury.

Mróz -50 stopni obecnie na Syberii
Mróz poniżej -50 w tej chwili na Syberii

Powyżej zrzut ekranu z portalu Ventusky. Podczas gdy przygotowuję dla Was ten tekst (14.10 czasu polskiego), mróz w Rosji sięga -54 stopni Celsjusza. Tak silne spadki temperatury spowodowane są potężnym wyżem, który ulokował się na granicy Europy i Azji. Można powiedzieć, że wyż napędza mróz, a silne spadki temperatury napędzają wyż. Ośrodek baryczny doprowadza do silnej adwekcji chłodu z północy, natomiast wychłodzone powietrze od wielu dni utrzymuje ten silny antycyklon przy życiu. Zobacz również: Silne wichury uderzą w Polskę

Mróz do -65 w prognozach na ten tydzień. Czy to będzie rekord temperatury minimalnej w Rosji

Ostatnie doby przynosiły w Rosji spadki temperatury poniżej -60 stopni Celsjusza. Ponieważ prognozy mówią o mrozie na poziomie -65 stopni w tym tygodniu, zastanawiamy się wspólnie, czy możliwy jest rekord temperatury minimalnej dla Rosji.

Mróz w Rosji za ostatnią dobę
Mróz w Rosji za ostatnią dobę

Podczas gdy dobę wcześniej mróz sięgnął -62 stopni, obecna doba była w regionie cieplejsza (SIC!). W dalszym ciągu temperatury poniżej -50 stopni odnotowane zostały na kilkudziesięciu stacjach pogodowych na Syberii. Aż na dziesięciu stacjach temperatury spadły poniżej -54 stopni. Prognozy na kolejne doby mówią o spadkach temperatury nawet w okolice -65 stopni. Czy byłby to nowy rekord temperatury minimalnej w Rosji? No jeszcze trochę zabraknie. Za rekordowy mróz wszechczasów w Rosji uważa się -68 stopni. Tyle zanotowano w roku 1892 na Syberii. Rekord temperatury minimalnej nie jest więc raczej zagrożony. Obrazuje to jak bardzo zimnym regionem jest północno wschodnia, centralna i wschodnia Rosja. Zamykając klamrą temat mrozu na wschodzie dodajmy, że jeszcze kilka dni temu mróz na poziomie -30 stopni notowany był również w Europejskiej części Rosji, choćby w okolicach Moskwy.

Czy zima w końcu powróci do Polski?

Podczas gdy na wschodzie zima nie daje za wygraną, tak w naszym regionie pogoda pokazuje zupełnie inne oblicze. Temperatury w Polsce są bliższe wartościom dwucyfrowym na plusie niż poniżej zera. Mróz, o ile w kraju w ogóle występuje, to tylko w górach i na obszarach podgórskich.

Mróz pojawia się w prognozach dla Polski

Powiem Wam, że jestem lekko zaskoczony oglądając najnowsze wyliczenia modelu ECMWF. Model GFS widział ujemne temperatury w ostatniej dekadzie stycznia już od kilku aktualizacji. Jednak w najnowszych wyliczeniach mróz pojawia się również w prognozach europejskiego modelu. Może faktycznie jest szansa, że zima wróci do kraju szybciej niż opisujemy to sceptycznie w ostatnich wpisach. Pozwolicie jednak, że na ten moment to będzie tylko taka mała „zajawka”. Pokazuję tylko, że kolejny model zaczął „widzieć” powrót ujemnych temperatury do kraju jeszcze w styczniu. Nie robię z tego jeszcze wiążącej prognozy pogody. Zobaczymy co pokażą kolejne aktualizacje modeli numerycznych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk