Silne wichury pojawią się w Polsce. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, wystąpią opady i burze. Znamy wstępne obszary zagrożone.
Silne wichury dotkną Polski. Najsilniej powieje w górach i nad morzem, możliwe burze
Nie ustaje cyrkulacja strefowa atmosfery. Nasza część Europy pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia, który jest związana z cyrkulacją zachodnią. W pierwszej części dzisiejszego dnia na wschodzie, południowym wschodzie, zaznacza się jeszcze ulegający frontolizie front atmosferyczny. Stabilizacji w pogodzie nie będzie, gdyż nad dzielnice zachodnie, północno zachodnie nasunie się front okluzji. Dziś pogodę kształtować ma niewielki niż Egbert przesuwający się znad Cieśnin Duńskich nad południowy Bałtyk. Wkroczy związany z niżem front zokludowany w drugiej części dnia.
Prognoza sytuacji barycznej na 12 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
W Sudetach powieje dziś powyżej 120 km/h, natomiast nad Bałtykiem ponad 50-60 km/h w porywach, więc poza górami poniżej progu ostrzeżenia przed silnym wiatrem
W czwartek na przeważającym obszarze Polski prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południu i południowym zachodzie z rozpogodzeniami. Szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie, opady deszczu, w górach opady śniegu. Jedynie w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 4°C na Suwalszczyźnie do 9°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-zachodni. Nad morzem porywy do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i w Tatrach do 65 km/h, w Sudetach do 110-120 km/h.
Prognozowane porywy wiatru na 12 stycznia 2023 r., 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silne wichury w drugiej dekadzie miesiąca. Prognoza modelu ICON na 12 stycznia 2023 r. 15 UTC według modelu ICON-EU dla Polski
Szczególnie dynamiczne prognozy na weekend. W niedzielę możliwy wiatr o skali silnej wichury
W kolejnych dniach znajdziemy się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia i zasięgu ośrodków niżowych związanych z cyrkulacją strefową, a pod koniec tygodnia na skutek spływu chłodniejszego powietrza nad basen Morza Śródziemnego, możliwe jest pojawienie się wydajniejszych opadowo niżów z południa w naszej części Europy. Często przez nasz kraj przechodzić mają strefy frontowe. Do końca tygodnia okresami wiatr o skali wichury, który przekroczy 100 km/h, pojawi się wysoko w górach oraz w rejonach podgórskich. W piątek na Morzu Bałtyckim ponownie sztorm, dodatkowo w zachodniej połowie kraju niewykluczone są lokalne słabe burze. Szczególnie wietrzny zapowiada się weekend. W niedzielę wyraźnie wzmożona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju. Dodatkowo nie można wykluczyć kolejnych zjawisk burzowych.
Zobacz także: Koszmarne ulewy. Silna powódź. 350 litrów wody na metr kwadratowy. Nie żyje 17 osób
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych
Duża różnica ciśnienia w weekend nad Polską. Spowoduje to wzrost prędkości wiatru w całym kraju, możliwe burze
Szczególnie interesująco przedstawia się niedziela, gdy to będziemy pod wpływem głębokiego i wieloośrodkowego niżu znad Europy Północnej. Utworzyć może się w jego obrębie wtórny niż. Przez nasz kraj dodatkowo przechodzić ma strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Różnica ciśnienia w tym czasie sięgnąć może nawet 15-25 hPa między północą a południem. Do końca weekendu pozostaje jeszcze trochę czasu, zatem prognozy mogą ulec zmianie i nasilić jeszcze prędkość wiatru w wielu regionach. Przepływ zwiększy dodatkowo obecny prąd strumieniowy nad Polską. Lokalnie niewykluczone są wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu, ale ich skala ma być mniejsza w porównaniu do lutego 2022 r.
Przeczytaj również: Silna śnieżyca uderzyła w kraju. Mróz -7°C i ponad 1 m śniegu na krańcu południowym Polski. Wystąpiły przerwy w dostawach prądu oraz śniegołomy
Silna wichura w niedzielę. Sytuacja synoptyczna na 15 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Częstsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz nocny i poranny mróz możliwy w przyszłym tygodniu
Na ten moment wygląda, że powieje najmocniej w niedzielę, 15 stycznia 2023 r. na przeważającym obszarze Polski. Przyszły tydzień może przynieść zauważalny spadek temperatury z uwagi na adwekcje chłodniejszego powietrza za frontem. Dodatkowo mogą dotrzeć do nas niże z rejonu Morza Śródziemnego, które nieść mogą więcej wilgoci. Niewykluczone, że na nizinach i wyżynach zdarzą się opady zimowe, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać. Wiele modeli pokazuje również częste nocne i poranne przymrozki, natomiast za dnia przeważnie temperaturę na plusie. Nie wygląda na to, aby trwała zimy wróciła do nas w styczniu. Modele pokazują pierwszy miesiąc 2023 roku jako ciepły z odchyleniem od średniej wieloletniej o nawet 3-4 stopnie. Dodatkowo na mapach widzimy opady powyżej normy, co ma mieć związek z dominacją ośrodków niżowych i częstego przechodzenia stref frontowych z zachodu, północnego zachodu na wschód, południowy wschód, a czasem również podchodzenia niżów z południa. Śledź na bieżąco naszą pogodę długoterminową.
Prognozowane wstępnie porywy wiatru na 15 stycznia 2023 r., 00 UTC dla Polski
Prędkość wiatru wstępnie wyliczana na 15 stycznia 2023 r., 12 UTC według ECMWF
Silna wichura w niedzielę nad Polską. Najmocniej powieje w górach, obszarach podgórskich oraz nad Morzem Bałtyckim i w zasięgu konwekcji
Jeszcze ciekawiej wyglądają prognozy modelu GFS, który pokazuje w niektórych regionach naszego kraju wiatr o skali wichury. Jednak musimy mieć na uwadze, że model GFS może zaniżać porywy wiatru w górach i obszarach podgórskich. Najsilniej pod koniec tygodnia ma wiać w Sudetach i Karpatach. W szczytowych partiach gór możliwe są porywy wiatru powyżej 130-160 km/h. Na nizinach i wyżynach ma być to przeważnie 50-90 km/h. Szczególnie intensywnie powieje w zasięgu frontu chłodnego, opadów atmosferycznych i rozproszonych burz, gdy to pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzenia ku ziemi, powodując nawet lokalne szkody. Nie będą to jednak zjawiska tak ekstremalnie silne, których doświadczyliśmy w lutym 2022 r.
Silne wichury. Wyliczane orientacyjnie porywy wiatru na okres od 12.01.2023 r. 00Z do 15.01.2023 r. 18 UTC. Porywy nad Bałtykiem i wzdłuż gmin nadmorskich oraz w górach i na obszarach podgórskich są najbardziej niedoszacowane
Styczeń i tak powinien zapisać się jako bardzo ciepły i wilgotny w Polsce
CFS zakłada temperaturę wyższą o nawet 3-4°C od normy klimatologicznej. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 1.01.2023 r. do 10.01.2023 r. Przyszłotygodniowe ochłodzenie zmniejszy nieco dodatnią anomalię temperatury, ale nie przewiduje się, aby mijający pierwszy miesiąc 2023 roku był w normie, jeśli chodzi o temperaturę i opady.
Prognoza miesięcznej anomalii temperatury według modelu CFSv2 na styczeń 2023 r.
Ilość opadów w styczniu na obszarze całej Polski powinna być powyżej normy. Dominować mają opady deszczu, rzadziej śniegu za sprawą dominacji łagodnych mas pochodzenia polarnomorskiego. Najwięcej padać ma w kolejnych tygodniach na północy i okresami na południu.
Miesięczna prognoza anomalii opadów według CFSv2 na styczeń 2023 r. Prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 1.01.2023 r. do 10.01.2023 r.
Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznej pogodzie w kolejnych dniach i tygodniach, gdyż warunki pogodowe okażą się zmienne i prognozy mogą ulegać istotnym zmianom nawet w krótkim horyzoncie czasowym.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC