Silne wichury dotkną Polskę. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, wystąpią opady i burze. Potem śnieg i mróz

Silne wichury pojawią się w Polsce. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, wystąpią opady i burze. Znamy wstępne obszary zagrożone.

Silne wichury dotkną Polski. Najsilniej powieje w górach i nad morzem, możliwe burze

Nie ustaje cyrkulacja strefowa atmosfery. Nasza część Europy pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia, który jest związana z cyrkulacją zachodnią. W pierwszej części dzisiejszego dnia na wschodzie, południowym wschodzie, zaznacza się jeszcze ulegający frontolizie front atmosferyczny. Stabilizacji w pogodzie nie będzie, gdyż nad dzielnice zachodnie, północno zachodnie nasunie się front okluzji. Dziś pogodę kształtować ma niewielki niż Egbert przesuwający się znad Cieśnin Duńskich nad południowy Bałtyk. Wkroczy związany z niżem front zokludowany w drugiej części dnia.

Prognoza sytuacji barycznej na 12 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Silne wichury dotkną Polskę. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, wystąpią opady i burze
Silny wiatr, możliwe wichury w kolejnych dniach

W Sudetach powieje dziś powyżej 120 km/h, natomiast nad Bałtykiem ponad 50-60 km/h w porywach, więc poza górami poniżej progu ostrzeżenia przed silnym wiatrem

W czwartek na przeważającym obszarze Polski prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południu i południowym zachodzie z rozpogodzeniami. Szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie, opady deszczu, w górach opady śniegu. Jedynie w Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 4°C na Suwalszczyźnie do 9°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-zachodni. Nad morzem porywy do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i w Tatrach do 65 km/h, w Sudetach do 110-120 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 12 stycznia 2023 r., 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne wichury w Polsce
Silny wiatr w kraju

Silne wichury w drugiej dekadzie miesiąca. Prognoza modelu ICON na 12 stycznia 2023 r. 15 UTC według modelu ICON-EU dla Polski

silny wiatr w kraju
Prędkość wiatru osiągnie, a nawet przekroczy 120 km/h

Szczególnie dynamiczne prognozy na weekend. W niedzielę możliwy wiatr o skali silnej wichury

W kolejnych dniach znajdziemy się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia i zasięgu ośrodków niżowych związanych z cyrkulacją strefową, a pod koniec tygodnia na skutek spływu chłodniejszego powietrza nad basen Morza Śródziemnego, możliwe jest pojawienie się wydajniejszych opadowo niżów z południa w naszej części Europy. Często przez nasz kraj przechodzić mają strefy frontowe. Do końca tygodnia okresami wiatr o skali wichury, który przekroczy 100 km/h, pojawi się wysoko w górach oraz w rejonach podgórskich. W piątek na Morzu Bałtyckim ponownie sztorm, dodatkowo w zachodniej połowie kraju niewykluczone są lokalne słabe burze. Szczególnie wietrzny zapowiada się weekend. W niedzielę wyraźnie wzmożona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju. Dodatkowo nie można wykluczyć kolejnych zjawisk burzowych.

Zobacz także: Koszmarne ulewy. Silna powódź. 350 litrów wody na metr kwadratowy. Nie żyje 17 osób

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych

silny wiatr o skali wichur
Cyrkulacja strefowa wpływać ma na pogodę, w przyszłym tygodniu mogą pojawić się niże z południa

Duża różnica ciśnienia w weekend nad Polską. Spowoduje to wzrost prędkości wiatru w całym kraju, możliwe burze

Szczególnie interesująco przedstawia się niedziela, gdy to będziemy pod wpływem głębokiego i wieloośrodkowego niżu znad Europy Północnej. Utworzyć może się w jego obrębie wtórny niż. Przez nasz kraj dodatkowo przechodzić ma strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Różnica ciśnienia w tym czasie sięgnąć może nawet 15-25 hPa między północą a południem. Do końca weekendu pozostaje jeszcze trochę czasu, zatem prognozy mogą ulec zmianie i nasilić jeszcze prędkość wiatru w wielu regionach. Przepływ zwiększy dodatkowo obecny prąd strumieniowy nad Polską. Lokalnie niewykluczone są wiatrołomy i przerwy w dostawach prądu, ale ich skala ma być mniejsza w porównaniu do lutego 2022 r.

Przeczytaj również: Silna śnieżyca uderzyła w kraju. Mróz -7°C i ponad 1 m śniegu na krańcu południowym Polski. Wystąpiły przerwy w dostawach prądu oraz śniegołomy

Silna wichura w niedzielę. Sytuacja synoptyczna na 15 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

groźny wiatr w Polsce
Front atmosferyczny z tendencją do falowania

Częstsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz nocny i poranny mróz możliwy w przyszłym tygodniu

Na ten moment wygląda, że powieje najmocniej w niedzielę, 15 stycznia 2023 r. na przeważającym obszarze Polski. Przyszły tydzień może przynieść zauważalny spadek temperatury z uwagi na adwekcje chłodniejszego powietrza za frontem. Dodatkowo mogą dotrzeć do nas niże z rejonu Morza Śródziemnego, które nieść mogą więcej wilgoci. Niewykluczone, że na nizinach i wyżynach zdarzą się opady zimowe, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać. Wiele modeli pokazuje również częste nocne i poranne przymrozki, natomiast za dnia przeważnie temperaturę na plusie. Nie wygląda na to, aby trwała zimy wróciła do nas w styczniu. Modele pokazują pierwszy miesiąc 2023 roku jako ciepły z odchyleniem od średniej wieloletniej o nawet 3-4 stopnie. Dodatkowo na mapach widzimy opady powyżej normy, co ma mieć związek z dominacją ośrodków niżowych i częstego przechodzenia stref frontowych z zachodu, północnego zachodu na wschód, południowy wschód, a czasem również podchodzenia niżów z południa. Śledź na bieżąco naszą pogodę długoterminową.

Prognozowane wstępnie porywy wiatru na 15 stycznia 2023 r., 00 UTC dla Polski

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr o skali wichury w niedzielę

Prędkość wiatru wstępnie wyliczana na 15 stycznia 2023 r., 12 UTC według ECMWF

 wichury w kraju, 15 stycznia 2023 r.
Niedziela z silnym wiatrem w całym kraju

Silna wichura w niedzielę nad Polską. Najmocniej powieje w górach, obszarach podgórskich oraz nad Morzem Bałtyckim i w zasięgu konwekcji

Jeszcze ciekawiej wyglądają prognozy modelu GFS, który pokazuje w niektórych regionach naszego kraju wiatr o skali wichury. Jednak musimy mieć na uwadze, że model GFS może zaniżać porywy wiatru w górach i obszarach podgórskich. Najsilniej pod koniec tygodnia ma wiać w Sudetach i Karpatach. W szczytowych partiach gór możliwe są porywy wiatru powyżej 130-160 km/h. Na nizinach i wyżynach ma być to przeważnie 50-90 km/h. Szczególnie intensywnie powieje w zasięgu frontu chłodnego, opadów atmosferycznych i rozproszonych burz, gdy to pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje do schodzenia ku ziemi, powodując nawet lokalne szkody. Nie będą to jednak zjawiska tak ekstremalnie silne, których doświadczyliśmy w lutym 2022 r.

Silne wichury. Wyliczane orientacyjnie porywy wiatru na okres od 12.01.2023 r. 00Z do 15.01.2023 r. 18 UTC. Porywy nad Bałtykiem i wzdłuż gmin nadmorskich oraz w górach i na obszarach podgórskich są najbardziej niedoszacowane

groźny wiatr w kraju
Wiatr o skali wichury na koniec bieżącego tygodnia

Styczeń i tak powinien zapisać się jako bardzo ciepły i wilgotny w Polsce

CFS zakłada temperaturę wyższą o nawet 3-4°C od normy klimatologicznej. Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 1.01.2023 r. do 10.01.2023 r. Przyszłotygodniowe ochłodzenie zmniejszy nieco dodatnią anomalię temperatury, ale nie przewiduje się, aby mijający pierwszy miesiąc 2023 roku był w normie, jeśli chodzi o temperaturę i opady.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury według modelu CFSv2 na styczeń 2023 r.

ciepły styczeń 2023 w Polsce
Styczeń będzie znacznie powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę w skali miesięcznej

Ilość opadów w styczniu na obszarze całej Polski powinna być powyżej normy. Dominować mają opady deszczu, rzadziej śniegu za sprawą dominacji łagodnych mas pochodzenia polarnomorskiego. Najwięcej padać ma w kolejnych tygodniach na północy i okresami na południu.

Miesięczna prognoza anomalii opadów według CFSv2 na styczeń 2023 r. Prognoza inicjowana warunkami brzegowymi z okresu od 1.01.2023 r. do 10.01.2023 r.

silne opady w Polsce
Dominacja Atlantyku przyczyni się do opadów powyżej normy i napływu łagodnych mas powietrza

Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznej pogodzie w kolejnych dniach i tygodniach, gdyż warunki pogodowe okażą się zmienne i prognozy mogą ulegać istotnym zmianom nawet w krótkim horyzoncie czasowym.

Fanipogody.pl