Mróz do -10, nawet -15 zaskoczy w marcu. Oznacza to olbrzymie straty w rolnictwie?

Z rozbawieniem śledzę fora dotyczące trawników i ich pielęgnacji. Ludzie pytają, czy już nawozić albo, czy już kosić trawę. Przecież jest wiosna. Zawsze odpowiedź jest jedna. Mamy luty, do końca marca nie dotykać trawników. Nie ma pewności, że mróz nie wróci i roślinności nie zrobimy większej krzywdy, niż pożytku pobudzając ją do szybszego powrotu do życia.

Mróz wciąż utrzymuje się w Europie

Podczas gdy w naszym regionie obserwujemy „wybuch wiosny”, nie wszędzie zrobiło się wiosennie ciepło.

Silny mróz w Europie ostatniej doby
Mróz w Europie ostatniej doby

Powyżej ranking 10 miejsc w Europie z najniższą temperaturą powietrza. Widzimy tu, że w europejskiej części Rosji mróz osiągnął -26 stopni Celsjusza. Poniżej -21 odnotowano na wszystkich 10 stacjach powyższego rankingu. Prócz Rosji bardzo niskie temperatury notowane są na północy Norwegii. Również ujemne temperatury panują w Alpach. Jednak oczywiście spadki nie są aż tak silne, dlatego stacje meteorologiczne w Alpach „nie załapały się” do powyższego rankingu. Ciekawie wyglądają prognozy temperatury na zbliżający się weekend.

Mróz zniknie nawet w Skandynawii
W weekend mróz odpuci nawet w Skandynawii

Powyżej prognoza temperatury na noc z najbliższego piątku na sobotę. Widzimy, że mróz wycofał się prawie całkowicie z Europy. Dodatnie temperatury nocami panowały będą nawet w najdalszych zakątkach Skandynawii. Przyznać należy, że jest to rzecz raczej niespotykana na przełomie lutego i marca w Europie. Potwierdza to zresztą prognoza anomalii temperatury dla Europy na najbliższy weekend.

Dodatnia anomalia temperatury dla Europy
Bardzo dodatnia anomalia temperatury dla Europy

Widzimy, że praktycznie na całym kontynencie temperatury będą wyższe niż normy wieloletnie. I to wyższe o nawet kilkanaście stopni Celsjusza. Jednak nie dajmy się zwieźć pogodzie. To jeszcze nie jest czas na nawożenie trawnika. Ani w Polsce, ani w Skandynawii. Sprawdźmy co widzą prognozy temperatury do połowy marca.

Prognoza temperatury do połowy marca. Mróz jeszcze wróci do Europy

Widzimy, że obecnie mróz jeszcze mocno trzyma na wschodzie i północy kontynentu. Dowiedzieliśmy się również, że ocieplenie, które na tygodniu obejmuje między innymi nasz kraj w weekend dotrze również do Skandynawii i znacznej części Rosji. Jednak sprawdźmy co dla Europy przynoszą prognozy na kolejne dni marca.

Mróz wróci do Europy, ale nie będzie silny

Widzimy, że po nadchodzącym weekendzie sytuacja zacznie się zmieniać. Chłodne masy powietrza ponownie spływać zaczną do całej Europy Wschodniej. O tym, czy dotyczyło będzie to Polski, pisał będę za chwilę. Teraz zostańmy jeszcze na obszarze całej Europy. W Rosji temperatury spadać będą znów poniżej -20 stopni. Spadki temperatury w okolice -10, a nawet -15 stopni Celsjusza prognozowane są całkiem niedaleko naszego kraju, ponieważ mróz dwucyfrowy pojawiać może się choćby we wschodniej Białorusi. Niepokojąco wygląda również sytuacja w południowo wschodniej Francji. Przeczytaj również: Potężna wichura uderzy z zachodu. Wiatr ponad 150 km/h

Tutaj dobowe amplitudy temperatury będą naprawdę duże. W dzień temperatury przekraczać mogą 10-15 stopni na plusie. Nocami temperatury spadać będzie w pierwszej dekadzie marca nawet do -10 stopni. To może mieć niszczące skutki w rolnictwie i sadownictwie. Wszyscy pamiętamy przedwiośnia, podczas których sadownicy i właściciele winnic we Francji noce spędzali na pilnowaniu rozstawionych po wielohektarowych połaciach sadów, czy winnic. Mam nadzieję, że w tym roku nie dojdzie do powtórki, jednak niestety wiele wskazuje na to, że zima dokuczy jeszcze mieszkańcom wielu regionów Europy.

Czy zima wróci jeszcze do Polski?

W pierwszych dwóch częściach wpisu nie pisałem zbyt wiele o Polsce. To czy zima i mróz wrócą jeszcze do naszego kraju przeanalizujemy sobie w ostatniej części dzisiejszego wpisu. Zaczynając od obecnego tygodnia. Z pewnością spadki temperatury poniżej zera nam nie grożą.

Wysokie temperatury do poniedziałku 4 marca w Polsce
Prognoza temperatury na poniedziałek 4 marca

Powyżej prognoza temperatury na przyszły poniedziałek. Widzimy, że nadal w wielu regionach kraju temperatury będą wysokie. Termometry w kraju pokażą nawet 16 stopni Celsjusza. Jednak sytuacja pogodowa wraz z nadejściem pierwszego tygodnia marca zmieni się. Na północy kontynentu rozbuduje się silny wyż, w związku z tym do Europy Wschodniej spływać zacznie bardzo chłodne powietrze. Przyniesie to silny mróz nawet blisko Polski, o czym wspominałem powyżej. A jak będzie u nas w kraju?

Mróz i przymrozki nocami 7 - 9 marca
Słaby mróz na wschodzie kraju nocami od 7 do 9 marca

Powyżej prognoza temperatury na poranek 7 marca. Widzimy tu słaby mróz i przymrozki we wschodniej Polsce. Nocne spadki temperatury widać na modelach pogodowych dla kraju na okres od 7 do 9 marca. Później temperatury znów zaczną być dodatnie w kraju przez całą dobę. Widzimy więc, że podczas gdy mieszkańcy niektórych regionów Europy mają jeszcze czego się obawiać, tak w kraju mróz i zima chyba nie powinny nam już dokuczyć. Przynajmniej do połowy marca. Jednak bądźmy dobrej myśli. W drugiej połowie marca, jakiś większy atak zimy to może być co najwyżej jednodniowa anomalia, a nie dłuższy incydent, który mógłby poczynić większe szkody choćby w rolnictwie, czy sadownictwie.