Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -10°C, oblodzenie i śnieg oraz silny wiatr o skali wichury w PolsceMróz do -10°C, oblodzenie i śnieg oraz silny wiatr jeszcze o skali wichury w Polsce. Dynamiczna pogoda w nocy z 11/12 marca 2023 r.

W pierwszej części dzisiejszego dnia w kierunku wschodniej Europy wychodził ośrodek niżowy o imieniu Diethelm. Nad Polską zaznaczał się wpływ frontu okluzji chłodnej. Za frontem spływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego.

Sytuacja baryczna na 11 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW – BPM Wrocław

mróz w wielu regionach
Adwekcja powietrza arktycznego morskiego przyniesie w nocy z 10/11 marca 2023 r.

Mróz w kraju, jednak ciepłe masy znów pojawią się w przyszłym tygodniu nad Polską

W najbliższych godzinach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez rozległą zatokę niżową ze strefą rozciągającą się nad zachodnimi i północnymi obszarami Europy. Z północnego zachodu będzie napływać chłodniejsze powietrze arktyczne morskie, przybywać będzie obszarów przejaśnień i rozpogodzeń. Przejściowo zacznie rozbudowywać się słaby klin wyżowy od zachodu. Kolejne dni przyszłego tygodnia przyniosą jednak powrót cyrkulacji strefowej atmosfery i wzrost dynamiki w pogodzie oraz kolejne opady, jak i też adwekcje cieplejszych mas powietrza, przeplatane krótkimi okresami chłodu. Średnia dobowa temperatura ma być coraz częściej typowa dla termicznego przedwiośnia.

Zobacz też: Atak zimy w Polsce. Czy to ostatnia śnieżyca w sezonie 2022/2023? Pogoda może jeszcze nas zaskoczyć?

Sobota przyniosła zachmurzenie na ogół duże. Zdarzyły się w wielu regionach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Natomiast w centrum i na południowym wschodzie kraju początkowo deszczu. Wystąpiła wysokość opadów deszczu do około 5-10 mm, głównie na południu i wschodzie. Zaobserwowano przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 5 cm. Jednak w obszarach podgórskich i w górach o 5 cm do 12 cm. W najcieplejszym momencie dnia zmierzono około 4°C na północy kraju oraz na obszarach podgórskich, około 7°C w centrum, do 8°C na wschodzie kraju. Wiatr był umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na południu kraju przejściowo silny od 40 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni. Natomiast w Sudetach porywy wiatru do 155 km/h, w Tatrach do 90 km/h. Miejscami, a szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.

Maksymalne porywy wiatru w minionych 24 godzinach na wybranych stacjach PSHM w Polsce

mróz i silny wiatr w Polsce
Nie tylko mróz, ale także wiatr o skali wichury na niektórych stacjach w Polsce

Mróz słaby poza górami jedynie na Warmii i Mazurach. Temperatura maksymalna, 11 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

mróz w Polsce
Mróz w Polsce wystąpił tylko lokalnie na Warmii i Mazurach

Ujemne temperatury w Polsce. Spadki do -10°C w rejonach górskich

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże. Głównie na zachodzie większe przejaśnienia. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Karpatach o 5 cm do 7 cm. W najchłodniejszej części nocy od około -6°C na Suwalszczyźnie. Nieco chłodniej, bo do -10°C w rejonach podgórskich Karpat oraz -3°C na przeważającym obszarze kraju, do 1°C na wybrzeżu. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, na południowym wschodzie oraz na wybrzeżu dość silny i silny od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Jednak w Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Karpatach do 80 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 r. Mróz i śnieżce w Polsce dalej możliwe, zdarzą się przekroczenia 20°C oraz burze

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 12 marca 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w Polsce
Mróz dwucyfrowy w górskich rejonach oraz w górach

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 12 marca 2023, 03 UTC według modelu europejskiego ECMWF

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz