Mróz do -10°C, mgły i opady marznące. Pogoda miejscami będzie groźna w Polsce

Mróz całodobowy występował dziś w wielu regionach. Antycyklon Beata, jaki od końcówki ubiegłego tygodnia wpływał pogodę w Polsce przesunął się nad Atlantyk i wkrótce złączy się z wyżem lokującym się nad Azorami. Dziś jego miejsce zajął chłodny front atmosferyczny, który jest związany z układem niżowym o nazwie Liam z północno wschodnich krańców Starego Kontynentu.

Duży spadek ciśnienia i lekki mróz w ciągu dnia

Największy spadek ciśnienia już za nami w perspektywie najbliższych 24-48 godzin. Rekordowe ciśnienie atmosferyczne w tym miesiącu ustąpiło i dziś w wielu regionach obserwowano około 1020 hPa na poziomie morza. W piątek zaobserwujemy jednak niewielki wzrost ciśnienia do 1025 -1028 hPa. Zmienią się natomiast kierunki wiatru z południowych dzisiaj na północne jutro. Niewielka różnica ciśnienia przyczyni się do niewielkiej prędkości wiatru.

W kolejnych dniach Polska znajdzie się w tzw. obszarze siodłowym, które cechuje się niewielkim gradientem barycznym. Ponownie duża różnica ciśnienia będzie panować dopiero na przełomie stycznia i lutego i wtedy wzrośnie przepływ. Wstępnie dynamiczne prognozy numeryczne są na ostatni poniedziałek stycznia, kiedy to prędkość wiatru może osiągnąć prędkość wichury, dodatkowo możliwe są burze śnieżne.

Zobacz też: Groźne wichury uderzą w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h, będą opady śniegu i burze śnieżne

W czwartek występowało na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z rozpogodzeniami w rejonach podgórskich i w górach. Gdzieniegdzie zdarzyły się słabe opady śniegu, mieszane, deszczu i mżawki. Do godzin południowych miejscami obserwowano opady marznącej mżawki, która lokalnie powodowała gołoledź. Co więcej utrzymywały się również mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Na termometrach było w najcieplejszym momencie dnia od około -2°C do 2°C, w dolinach karpackich około -3°C. Wiatr był przeważnie słaby, zmienny, nad morzem okresami umiarkowany, południowo-zachodni.

Lekki mróz w ciągu dnia. Temperatura maksymalna, 26 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

mróz w Polsce za dnia
Lekki mróz panował za dnia w Polsce, 26 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego

Dwucyfrowa ujemna temperatura możliwa tylko krańcach południowych

Noc z czwartku na piątek przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z rozpogodzeniami w rejonach podgórskich i w górach. Gdzieniegdzie prognozowane są słabe opady śniegu, na północy także deszczu ze śniegiem. Miejscami, zwłaszcza na północy i wschodzie opady marznące deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Lokalnie mgły marznące ograniczające widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy na termometrach będzie od -5°C do 0°C, nad morzem około 1°C. Większy mróz w rejonach podgórskich: od około -10°C do -5°C. Wiatr przeważnie słaby, zmienny.

Mróz dwucyfrowy jedynie na krańcach południowych. Prognozowane spadki temperatury na 27 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Lekki mróz w Polsce
Mróz w Polsce, 27 stycznia 2023

Przeczytaj też: Silny atak zimy. Śnieżyca uderzy w Polskę. 10-20 cm śniegu, wichura i zamiecie śnieżne. Możliwe burze

Fanipogody.pl