Przełom października i listopada to okres, w którym mróz nie powinien być niczym zaskakującym. Tymczasem ostatnie dni przyzwyczaiły nas do bardzo wysokich temperatur. Do Europy napływało gorące powietrze z południowego zachodu. Anomalia temperatury była ekstremalnie dodatnia. W Europie Środkowej w ostatnich dniach było cieplej nawet o kilkanaście stopni względem okresu referencyjnego.
Ochłodzenie w drugiej połowie tygodnia. Mróz jeszcze w Polsce nie wystąpi
Za frontem chłodnym do Europy Centralnej spływać zacznie chłodniejsze powietrze. Jednak nie oznacza to wcale, że w region wróci mróz. Nic z tych rzeczy. Oczywiście, zrobi się chłodniej, dwudziestek na termometrach raczej już w regionie oglądać nie będziemy. Nie oznacza to jednak, że początek listopada przyniesie nam mróz. Co innego przymrozki.
Powyżej prognoza temperatury na noc z czwartku na piątek. Mróz nie wystąpi, ale na krańcach wschodnich temperatury spadną nad ranem lekko poniżej zera. Początek kolejnego tygodnia przyniesie prawdopodobnie chłodne noce na południu kraju. W strefie rozpogodzeń, przymrozki, a nocami kilkugodzinny mróz są bardzo prawdopodobne. Za dnia temperatury wzrastały będą ponad 10 stopni Celsjusza. W mojej opinii to nadal będzie dość ciepło jak na listopad. Zdecydowanie silniejszy powiew zimy zanotujemy na wschodzie Europy. Przeczytaj: Załamanie pogody na zachodzie Europy. Wichura, ulewy i burze
Silny mróz na wschodzie Europy
Podczas, gdy ochłodzenie w Polsce nie będzie bardzo silne, na wschodzie Europy powiew zimy będzie zdecydowanie bardziej gwałtowny. Poniżej animacja prognoz temperatury modelu GDPS. Zwróćmy uwagę na wschód kontynentu i silny spływ chłodu z północy w ten region.
Już najbliższe noce przyniosą tam mróz dwucyfrowy. Wszystko przez dwa ośrodki baryczne. W najbliższych dniach nad północną Rosją powstanie płytki niż. Powodował będzie on spływ chłodu z dalekiej północy. W okolicach przyszłego weekendu nad południowo zachodnią Rosją rozbuduje się bardzo silny antycyklon (ciśnienie w jego centrum do prawie 1040 hPa).
Takie usytuowanie wyżu pogłębi jeszcze spływ chłodu z północy. Mróz występować będzie w całym europejskim pasie Rosji aż po basen Morza Śródziemnego. W weekend i na początku przyszłego tygodnia spadki temperatury na wschodzie kontynentu sięgać mogą -15 stopni Celsjusza.
Czy w prognozach widać zimę w naszym regionie?
Wiemy już, że prognozy widzą silny mróz na wschodzie Europy. Do niskich temperatur w tym tygodniu w Rosji dołączą opady śniegu. W przyszłym tygodniu opady ustaną. Jednak spójrzmy co widzą prognozy na listopad dla naszego regionu. Podczas gdy końcówka października upłynęła pod znakiem temperatur znacznie wyższych niż norma, sprawdźmy jak wygląda to dla pierwszej połowy listopada.
Powyżej prognoza anomalii temperatury na 12 listopada. Oczywiście, to odległy termin w prognozach, jednak wyliczenia modeli są stabilne i nie różnią się zbytnio między sobą. Ponieważ anomalia temperatury w naszym regionie będzie dodatnia, raczej nie spodziewałbym się, że w kraju i regionie pojawi się mróz. Oczywiście będzie chłodniej niż w październiku, jednak nie spodziewałbym się dużych, długotrwałych spadków temperatury.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Mróz do -13°C na wschodzie. Przymrozki wracają do Polski. Chłodny początek listopada”
Możliwość komentowania została wyłączona.