Kopuła ciepła ustępuje z Polski. Temperatura gwałtownie tąpnie w kolejnych dniach. Widać w prognozach mróz i śnieg

Kopuła ciepła ustępuje z naszego kraju. Temperatura gwałtownie spadnie w kolejnych dniach. Widać w prognozach śnieg i mróz w Europie.

Rekordowo ciepły październik 2022 w Polsce. W listopadzie jednak tak wysokich wartości już nie będzie. Kopuła ciepła ustąpiła

Październik 2022 okazał się najcieplejszym 10 miesiącem roku w 21 wieku. Z informacji przekazanych przez IMGW-PIB wynika, że będzie to drugi najcieplejszy październik od 1951 roku. Dane pomiarowe są aktualnie przetwarzane i weryfikowane przez klimatologów. Więcej szczegółów o bardzo ciepłym, lecz suchym i na ogół słonecznym ubiegłym miesiącu specjaliści z IMGW podadzą za kilka dni.

W pierwszych tygodniach listopada na przeważającym obszarze Polski obserwować będzie ochłodzenie. Dni z pogodnym niebem w mijającym miesiącu ma być zauważalnie mniej. Ponadto coraz niższe temperatury w naszych szerokościach geograficznych przyczynią się do wymuszenia ogrzewania naszych domostw przy wysokich cenach nośników energii. Rekordowo ciepły październik pozwolił nam zaoszczędzić na ogrzewaniu na początku jesieni.

Powietrze zwrotnikowe ustąpiło z Polski

Pod koniec października nad Polską i wieloma państwami europejskimi utrzymywało się powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Przyczyniło się do wystąpienia rekordowych w wielu regionach temperatur. Na południu, południowym zachodzie występowały upały. W Polsce przekroczenia 20°C były częste. Ponadto w środkowej i górnej troposferze zaznaczał się układ Omega, który na początku listopada ulega szybkiej dezintegracji. „Kopuła ciepła”, która obserwowaliśmy dłuższy czas ustępuje. W pierwszej dekadzie listopada nie będzie jeszcze powiewu zimy na nizinach w naszym kraju. Anomalie dobowe zauważalnie spadną, a warunki pogodowe zamiast przypominać późne lato, zaczną być charakterystyczne dla zaawansowanej jesieni termicznej z coraz niższymi dobowymi temperaturami powietrza.

„Kopuła ciepła” szybko słabnie. Jednak pierwsza dekada listopada powinna wyjść w całym kraju powyżej normy klimatologicznej, ale wartości na termometrach nie będą już tak wysokie jak w ubiegłym miesiącu. Prognoza anomalii temperatury na okres od 2.11.2022 do 8.11.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020

Kopuła ciepła ustępuje z Polski. Temperatura gwałtownie tąpnie w kolejnych dniach. Widać w prognozach mróz i śnieg
Kopuła ciepła ustąpi. Jednak dalej w pierwszej dekadzie listopada oczekujemy wartości powyżej normy

„Kopuła ciepła” ustąpi. Jednak w dalszym w ciągu, w pierwszej dekadzie listopada wartości mają być powyżej normy wieloletniej. Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach wyniesie od około 7°C na północy i północnym – wschodzie, przez 10°C w centrum aż po zachód, około 9°C będzie na południu i wschodzie.

„Kopuły ciepła”w listopadzie już nie będzie. Prognozowana średnia dobowa temperatura na 10 dni według modelu GFS

Chłodniej z każdym tygodniem listopada w Polsce
Średnia dobowa temperatura charakterystyczna dla jesieni termicznej w Polsce z tendencją spadkową w kolejnych tygodniach

Jest już najnowsza prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.11.2022 do 8.11.2022, która wskazuje, że w całym kraju anomalia do tego okresu będzie znacznie powyżej normy. Średnia obszarowa sięgnie około 2,53°C. Będą jednak obszary na południu, południowym wschodzie i miejscami na północy, gdzie średnia okaże się wyższa o nawet 3-4°C od normy klimatologicznej.

Kopuła ciepła ustąpi Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.11.2022 8.11.2022, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 dla Polski

ciepły okres w pogodzie
Prognoza anomalii miesięcznej do 8 listopada pokazuje nam ciepły okres

Dni gorących w listopadzie już nie będzie w Polsce. Najcieplejszy okres roku już za nami

Warto zwrócić również uwagę na średnie anomalia na okres 10 dni, uwzględniając stary okres bazowy 1979-2000. Widzimy, że w naszej części Starego Kontynentu będzie cieplej o nawet 4°C/5°C od normy dla tego konkretnego okresu. Przez całą dobę na ogół panować ma dodatnia temperatura, a przymrozki na nizinach będą nieliczne i tylko lokalne przy gruncie do pierwszych dni drugiej dekady listopada. Nie doświadczymy do 12 listopada 2022 opadów śniegu na nizinach. Wyjątkiem mogą być tu szczytowe partie Tatr, gdzie epizody z listopadowymi opadami pokrywy śnieżnej są możliwe.

Kopuła ciepła będzie ustępować, ale wartości będą dalej powyżej normy przez większość czasu. Prognozowana średnia anomalia temperatury według modelu GFS/CFSR na 10 dni, mając na uwadze okres referencyjny 1979-2000

Niewiele opadów na początku listopada

Należy wspomnieć, że pierwsza dekada listopada wyjdzie w wielu regionach z ilością opadów poniżej normy, bądź w normie wieloletniej. Większe opady w najbliższych czasie są możliwe na zachodzie kraju w okolicach 5 listopada 2022. Na początku 11 miesiąca roku, jeśli będzie padać, to na przeważającym obszarze Polski słabo. Najsilniejsze opady prognozujemy w weekend na zachodzie, ale zasięg i wysokość opadów może ulec korekcie w kolejnych odsłonach modeli numerycznych.

Prognozowane sumy opadowe na okres od 2.11.2022, 00Z do 12.11.2022, 00 UTC według modelu ECMWF

Kopuła ciepła ustąpiła. Pierwsza dekada listopada z temperaturą wyższą niż zazwyczaj. Chłodniej może zrobić się w okolicach połowy miesiąca

Z prognoz modelu GFS wynika, że pierwsza dekada listopada będzie charakteryzować się wartościami powyżej normy. Należy podkreślić, że nie będą to jednak tak wysokie temperatury jak w ubiegły miesiącu. Kiedy to dwukrotnie na stacji w Jeleniej Górze zanotowano dzień gorący. Ostatnim tak ciepłym dniem w tym roku był 30 października 2022. Wówczas w klatce meteorologicznej na wysokości pomiarowej 2 metrów temperatura wzrosła do 25,5°C na południowym zachodzie Polski w zasięgu wiatru fenowego.

Przez całą 1 dekadę listopada nie widać, aby nadeszło jakieś silne i długie ochłodzenie. Masy napływające do naszych szerokości geograficznych okażą się cieplejsze niż zwykle. Trend w kierunku coraz niższych temperatur może rozpocząć się w okolicach 12-15 listopada. W drugiej połowie listopada, biała linia, która wyznacza średnią wiązek zbliża się do czerwonej, co wskazuje, że pod koniec drugiego tygodnia i na początku trzeciego obserwować mamy coraz częstszą dominacje chłodnych mas powietrza, ale okresy cieplejsze też są wtedy możliwe.

Widać w prognozach szanse na spadek temperatury w kierunku przedzimia

Poszczególne wiązki, w tym niektóre prognozy operacyjne dają sygnał, który sugeruje nam możliwy spadek temperatury okresowo do wartości poniżej normy. Wygląda więc na to, że w okolicach połowy miesiąca i po 15 listopada przymrozki staną się częstsze nocami i w godzinach porannych w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, gdy nałoży się na to czynnik adwekcyjny i radiacyjny. W górach natomiast możliwy jest całodobowy mróz. Pierwsze opady śniegu na nizinach w tych sezonie jesiennym są możliwe dopiero w drugiej połowie miesiąca. Nie będzie to jednak jeszcze trwała zima, a bardziej epizody.

Prognoza wiązek dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), które obrazują nam prognozy temperatury dla wysokości 1,5 km nad poziomem morza oraz opady. Można dostrzec, że w drugiej dekadzie listopada przybędzie opadów, ale w dalszym ciągu nie powinny być to duże sumy opadowe.

średnia temperatura zacznie obniżać się w kolejnych tygodniach
Niższe temperatury z każdym tygodniem listopada. Kopuły ciepła już nie będzie

Trend w kierunku głębszego ochłodzenia w 2 i 3 dekadzie listopada raczej nieunikniony. Będzie trzeba zmienić opony z letnich na zimowe

Także z prognoz modelu kanadyjskiego GEM wynika, że z każdym tygodniem wartości będą coraz niższe, a z biegiem czasu w drugiej dekadzie listopada zdarzać mają się coraz częstsze przymrozki w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. W drugiej dekadzie listopada rozpocznie się okres, kiedy to warto pomyśleć będzie o zmianie opon w samochodach z letnich na zimowe. Z uwagi na coraz częstszą średnią dobową temperaturę powietrza poniżej 7°C. Wtedy też właściwości mieszanki w oponach letnich nie będą wystarczają w porównaniu do zimowej mieszanki w oponie.

Kopuły ciepła już nie będzie. Orientacyjna prognoza wiązek na 16 dni dla wysokości 2 metrów n.p.g według modelu GEM dla Warszawy

chłodniej w okolicach połowy miesiąca
Przymrozki możliwe są zwłaszcza w okolicach połowy miesiąca

W okolicach 15 listopada, bądź w drugiej połowie miesiąca wzrośnie prawdopodobieństwo opadów śniegu. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich. Jednak i na nizinach są możliwe epizody z opadami mieszanymi i śniegu z uwagi na mocne obniżenie się izotermy zero.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu na okres od 2.11.2022, 00Z do 15.11.2022, 00 UC według modelu GEFS

prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu. Kopuły ciepła już nie będzie
Prognoza prawdopodobieństwo opadów śniegu na 15 listopada 2022

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl

1 komentarz do “Kopuła ciepła ustępuje z Polski. Temperatura gwałtownie tąpnie w kolejnych dniach. Widać w prognozach mróz i śnieg”

Możliwość komentowania została wyłączona.