Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -14 i zima uderzą w część Polski. Spadnie nawet 10 cm śniegu

Mróz i śnieg wracają do Polski. Przed nami atak zimy

Już dziś, we wtorek do Polski z północy nadejdzie ochłodzenie. Lekki mróz pojawi się już w nocy, ale okazuje się, że końcówka marca i początek kwietnia przyniesie nam w części kraju powrót zimy. Zobaczmy zatem co widzą najświeższe aktualizacje modeli. Czy w prognozach nadal widać silne opady śniegu w części Polski? Czy śnieżyca będzie silna, a temperatury w kraju pozwolą na powstanie pokrywy śnieżnej?

Mróz nadciągnie z północy

We wtorek przez Polskę przemieszczał będzie się front chłodny. Za frontem do kraju spływać zaczną chłodniejsze masy powietrza. W związku z tym w kraju pojawi się mróz. O tej porze roku będą to już raczej nocne spadki temperatury poniżej zera. Jednak za dnia również zrobi się bardzo chłodno w porównaniu do tego, do czego przyzwyczaiła nas pogoda w ostatnim okresie.

Mróz nadciągnie z północy do Polski

Powyżej prognoza temperatury na noc z środy na czwartek. Widać, że mróz na północy kraju może osiągać wartości nawet -6 stopni. To już solidny spadek temperatury. Tym bardziej jeśli mówimy tu o ostatniej nocy marca. To jednak nie koniec „chłodnych” wiadomości na najbliższy okres. okazuje się, że adwekcja chłodnych mas powietrza w nasz region trwała będzie również w pierwszych dniach kwietnia. Mało tego, spadki temperatury będą jeszcze silniejsze. Spójrzmy na animację prognoz temperatury modelu GEM.

W kolejnych dniach mróz będzie się nasilał

Końcówka marca przyniesie nam lekki mróz nocami. Jednak to co wydarzy się z temperaturami w Polsce w przyszły weekend to lekki szok. Wszyscy liczyliśmy na szybką wiosnę i wysokie temperatury. Tymczasem zima nie chce powiedzieć ostatniego słowa. Poniżej prognoza temperatury na noc z niedzieli na poniedziałek wg. modelu GEM.

Silny mróz w nadchodzący weekend. Nawet -14 stopni w górach

Dobrze widzicie, w górach i na terenach podgórskich nocami w przyszły weekend mróz może być siarczysty. Przy rozpogodzeniach bardzo prawdopodobne są temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza. Bardzo chłodno ma być w całej południowej połowie kraju. Nawet -10 stopni nocami pokazywać mają termometry również na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu. Zima w pełni można by powiedzieć, a to przecież będzie już początek kwietnia. Co ciekawsze, nadchodzące ochłodzenie to nie tylko mróz w Polsce. Będą regiony w których całkiem mocno sypnie śniegiem.

Nie tylko ochłodzenie. Śnieg spadnie w wielu regionach kraju

Cały czas z lekkim dystansem podchodzę do opadów jakie prognozują nam poszczególne modele pogodowe. Zarówno, GEM, jak i ECMWF i GFS widzą dość silną śnieżycę w pasie od Małopolski po Lubelszczyznę w piątek 1 kwietnia. Jednak, czy nie będzie to pogodowy prima aprilis? Czy zamiast śniegu nie będzie padał deszcz?

Opady śniegu w południowej części Polski w piątek 1 kwietnia

Pewnym jest, że z każdym kolejnym dniem (i nocą) będzie chłodniej. W piątkowy poranek temperatury na południu kraju będą tylko minimalnie dodatnie. Nie przekreśla to, że silne opady jakie przed nami na koniec tygodnia będą to opady śniegu. W przypadku, gdy w nocy z czwartku na piątek pojawi się mróz, to czekać nas może na południu kraju całkiem solidny atak zimy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk