Potężny mróz do -30 stopni blisko Polski. Nawet -37 na północy. Co prognoza pogody mówi o powrocie zimy do kraju?

Kończy nam się weekend, podczas którego w kraju mróz sięgał -10 stopni Celsjusza. Przed nami odwilż. Do kraju przez kilkadziesiąt najbliższych godzina napływało będzie znacznie cieplejsze powietrze. Nie oznacza to, że ciepło zrobi się całej Europie. Jak się okazuje, bardzo silne spadki temperatury występowały będą całkiem blisko kraju. Od tego zaczniemy naszą dzisiejszą prognozę, a w drugiej części wpisu zajmiemy się już prognozą pogody dla naszego kraju.

Mróz w Polsce na jakiś czas odpuści. Czym będzie to spowodowane?

W niedzielę znaleźliśmy się pod wpływem wyżów z południa kontynentu. Nocne rozpogodzenia w południowej połowie kraju doprowadziły do silnych spadków temperatury. Mróz w Polsce w niedzielny poranek osiągnął wartości dwucyfrowe.

Silny mróz ostatniej nocy w kraju
Mróz w Polsce ostatniej doby

Najzimniej było w Jeleniej Górze i na Kasprowym Wierchu. Na tych stacjach odnotowano spadki temperatury do odpowiednio -12 i -14 stopni Celsjusza. Bardzo zimo było rano również w Warszawie, gdzie mróz sięgnął -9 stopni Celsjusza. Jednak od niedzielnego popołudnia sytuacja zaczęła się zmieniać. Od zachodu do Polski wkroczył front atmosferyczny. Wraz z nim do Polski wkroczyła rozległa strefa opadów. Wraz ze zbliżaniem się w nasz region niżu z zachodu zmienia się również cyrkulacja powietrza. Sytuację synoptyczną obrazuje poniższa mapa.

Mróz zostanie wypchnięty z Polski. Sytuacja synoptyczna
Mróz odsunie się od Polski. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tu, jak kolejne głębokie niże przemieszczają się w nasz region z zachodu. Ponieważ masy powietrza wokół niżów krążą na naszej półkuli ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, to napływa do nas ciepłe powietrze z zachodu. Mróz w tym tygodniu wypchnięty zostanie daleko na wschód. Na granicy Europy i Azji rozwinie się silny wyż, który dodatkowo przyczyni się do silnych spadków temperatury. Przeczytaj również: Bardzo silna wichura zagraża między innymi mieszkańcom Wysp Brytyjskich.

Potężny mróz na północ i wschód od kraju

Zanim jednak silny mróz wypchnięty zostanie daleko na wschód, obecnie koszmarnie niskie temperatury panują na północy kontynentu. Poniżej dziesięć najchłodniejszych miejsc w Europie ostatniej doby.

Silny mróz na północy kontynentu
Potężny mróz obecnie na północy Europy

W niedzielę, zanim niż dotarł w nasz region, potężny mróz panował w Skandynawii. Temperatury w Szwecji, czy Finlandii w nocy z soboty na niedzielę spadły nawet poniżej -35 stopni Celsjusza. Najchłodniejszym miejscem w Europie było szwedzkie Karesuando. Tutaj termometry pokazały -37.1 stopni Celsjusza. Tak jak pisałem powyżej, do większości regionów Europy wedrze się ocieplenie. Zobaczmy, jak widzą to prognozy temperatury na najbliższy czas.

Mróz odsunie się na wschód, ale wróci do Polski

Na najbliższy tydzień mróz faktycznie odsunie się na wschód, a ujemne temperatury pojawiały będą się wyłącznie nocami i wyłącznie w Polsce Wschodniej. Sytuacja w Europie jednak zacznie zmieniać się od okolic przyszłego weekendu. Wtedy arktyczne masy powietrza zaczną mocniej napływać z północy również bliżej naszego regionu. W końcówce stycznia mróz w zachodniej Rosji, czy na wschodzie Białorusi sięgać może -30 stopni Celsjusza. Teraz zobaczmy jak prognozy widzą to dla naszego kraju.

Czy w prognozach pogody widać powrót zimy do Polski?

Tak jak wspominałem powyżej, przed nam odwilż. Mróz (słaby) pojawi się jeszcze podczas nocy z niedzieli na poniedziałek. Jednak kolejne doby upłyną nam pod znakiem dodatnich temperatur. Czy to już koniec zimy? Tak powiedzieć z pewnością nie mogę. Jest za wcześnie. Odkładając na bok przepychanki pomiędzy zwolennikami zimy, a jej przeciwnikami. W naszym klimacie spadki temperatury i śnieg pojawiają się jeszcze często nawet w marcu. Dlatego nie zamierzam wieścić końca zimy w ostatniej dekadzie stycznia.

Ocieplenie potrwa wiele dni. Zima wycofa się z Polski
Ocieplenie do końca stycznia w Polsce

Powyżej mapa z prognozą temperatury na koniec stycznia. Widzimy tu prognozowane wartości temperatury nawet na poziomie 13 stopni Celsjusza. Mróz wystąpić może jedynie w wysokich partach gór. I jeśli chodzi o zasięg modelu ECMWF to powrotu zimy do kraju nie widać. Szukając mrozu i zimy na mapach modelu GFS (ten ma obecnie zasięg do 6 lutego) również nie widać silnych spadków temperatury i powrotu zimy. Oczywiście, mróz pojawiał będzie się w kraju nocami (częściej na wschodzie). Jednak nic nie wskazuje na to, by miał w styczniu, czy z początkiem lutego nastąpić spektakularny atak zimy. No, na wschodzie jeszcze nie mówmy hop. Ten tydzień przyniesie prawdopodobnie dość silne śnieżyce. Jednak ogólny trend w pogodzie na tą chwilę jest raczej ciepły niż chłodny i zimowy.