Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarna wichura uderzy z zachodu. Wiatr do 140-150 km/h. Niszczące załamanie pogody coraz bliżej

Wichura z zachodu będzie niszcząca


Mijają kolejne dni, a prognozy wiatru na najbliższy czas są nadal bardzo niepokojące. Do Europy nadciąga bardzo silna wichura. Na zachodzie kontynentu wiatr sięgał będzie 140 km/h. Załamanie pogody dotrze również do Polski. U nas pogoda nie powinna być aż tak niszcząca jak na zachodzie, jednak i w kraju zrobi się niebezpiecznie. Zacznijmy od prognoz dla Europy. Prognozę pogody dla Polski opiszę w drugiej części wpisu. Zapraszam.

Niszcząca wichura na zachodzie. Czym będzie spowodowana?

Standardowo, wpis zacznę od pokazania przyczyn, dlaczego przed nami tak silna wichura. Poniżej mapa baryczna Europy na noc z niedzieli na poniedziałek.

Silna wichura na zachodzie kontynentu. Sytuacja synoptyczna
Wichura na zachodzie Europy. Przyczyna synoptyncza

Na południu Europy rozciągają się wyże. Znad Atlantyku nadciąga potężny, bardzo głęboki i aktywny niż. Na powyższej mapie jego centrum znajduje się w regionie Szkocji. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 950 hPa. Wyże z południa przynoszą ciśnienie na poziomie 1030-1040 hPa. Dlatego też różnica ciśnienia w regionie będzie bardzo duża. Jak wiemy, tam, gdzie duży kontrast termiczny, tam i silny wiatr. Tym razem wichura w Europie będzie bardzo silna. Spójrzmy na mapę z prognozami wiatru na przyszły tydzień.

Bardzo silna wichura na początku tygodnia
Potężna wichura na początku tygodnia

W skutek bardzo dużej różnicy ciśnienia, wiatr w regionie Wysp Brytyjskich będzie bardzo silny. Ponieważ wiemy już, co będzie przyczyną bardzo silnego wiatru, teraz możemy szczegółowo przyjrzeć się, jaki przebieg będzie miało zjawisko.

Niszcząca wichura na zachodzie. Gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej?

Sytuacja pogodowa w nadchodzącym tygodniu, najgorzej wyglądała będzie na zachodzie Europy. Regionem najbardziej zagrożonym na silną wichurę będą Wyspy Brytyjskie. Jednak silny wiatr pojawi się nie tylko na Wyspach. Zobaczmy animację porywów wiatru.

Potężna wichura przetoczy się przez Europę

Widzimy, że najsilniejszy wiatr zagraża mieszkańcom Wysp Brytyjskich na początku tygodnia. Wichura osiągać będzie prędkość wiatru 140-150 km/h. To na otwartym morzu (oceanie). Jednak na lądzie, w Irlandii, Szkocji, czy centralnej Anglii siła wiatru sięgać może 120-130 km/h. To również jest wiatr o sile wręcz niszczącej. Przed mieszkańcami Wysp bardzo trudny okres w pogodzie. Tym bardziej że głęboki niż to nie tylko silny wiatr.

Ulewy i śnieżyce na zachodzie. Silne załamanie pogody związane z niżem
Silne załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich

Aktywny niż wraz z systemem frontów atmosferycznych przyniesie na Wyspach silne ulewy. Możliwe są nawet burze. Następnie wichura i załamanie pogody przemieszczać będą się na wschód. Bardzo silnego wiatru na początku tygodnia spodziewamy się również w pasie od Francji po północne Niemcy, Danię i Polskę. O naszym kraju pisał będę za chwilę. Teraz pozostańmy jednak jeszcze na moment na zachodzie, ponieważ wichura z początku tygodnia nie będzie ostatnią w styczniu.

W środku tygodnia na zachodzie pojawi się kolejna silna wichura
Kolejna silna wichura na zachodzie jeszcze w styczniu

W okolicach połowy tygodnia z zachodu do Europy dotrze kolejny niż. Podążał będzie on praktycznie tą samą ścieżką co poprzednik. Wichura związana z kolejnym niżem nie będzie aż tak potężna jak ta z poniedziałku. Jednak na Wyspach, czy północy Francji znów powieje z prędkością znacznie przewyższającą 100 km/h. Przeczytaj również: Wiosna nadciąga do Polski. Temperatury poszybują w górę

Silny wiatr dotrze również do Polski. Gdzie i kiedy wiatr wiał będzie najmocniej?

Wiemy już, że wichura na zachodzie Europy będzie w przyszłym tygodniu naprawdę silna. W zasadzie to dwie wichury, ponieważ za pierwszym, aktywnym niżem podążał będzie kolejny. Oba ośrodki niżowe zawędrują aż w okolice Bałtyku. Będzie to miało realny wpływ na pogodę w Polsce. Przyszły tydzień przyniesie nam sporo dynamiki w pogodzie. Czekają nas opady. Jednak w tym wpisie to wiatr gra pierwsze skrzypce, dlatego też wiatrem się zajmijmy.

Silny wiatr w poniedziałek nad Polską
Silny wiatr w poniedziałek nad Polską

Mocno w kraju wiało będzie już w poniedziałek. Nie będzie to może niszcząca wichura, jednak siła wiatru lokalnie przekraczać może 90 km/h. To jest już wiatr silny, może łamać konary drzew. Dlatego miejmy to na uwadze, choćby parkując swoje auto w okolicy drzew. Mocno wiało będzie również we wtorek, przy czym najsilniejszych porywów wiatru (do 70 km/h) spodziewamy się na północy kraju. Zdecydowanie silniejsza wichura dotrze do Polski w środę.

Wichur nad Polską w połowie przyszłego tegodnia
Silna wichura nad Polską. Wiatr ponad 100 km/h

Widzimy, że prędkość wiatru nad Polską w okolicach środy przekroczyć może 100 km/h. To jest już wiatr, który łamać może słabsze drzewa, a także uszkadzać dachy, czy linie energetyczne. Zachowajmy w nadchodzącym tygodniu szczególną ostrożność. Uwzględniajmy groźną pogodę w planowaniu aktywności na świeżym powietrzu. Spokojnego i bezpiecznego rozpoczynającego się tygodnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk