Koszmarny mróz do -50 stopni w grudniu. Wyż z ciśnieniem 1060 hPa. Czy bestia ze wschodu sięgnie Polski przed Świętami?

Podczas gdy nasz region dostał się pod wpływ atlantyckiej, zachodniej cyrkulacji powietrza, zupełnie inny rodzaj pogody panuje na wschodnich krańcach Europy. Panuje tu potężny wyż przynoszą koszmarny mróz. We wpisie przeanalizujemy tą sytuację. Sprawdzimy również, czy najnowsze prognozy widzą zmiany odnośnie temperatur w naszym kraju w kolejnych dniach grudnia.

Mróz na wschodzie. Czy jest spowodowany?

No pytanie dlaczego mróz na wschodzie Europy i w azjatyckiej części Rosji jest tak silny odpowiedziałem po części we wstępie. Spójrzmy na mapę z sytuacją synoptyczną.

Potężny wyż nad Rosją. Na wschodzie Europy panuje silny wyż
Silny wyż przynosi koszmarny mróz na wschodzie Europy

Na wschodzie Europy rozbudowuje się wyż o rzadko spotykanej sile. Ciśnienie w jego centrum wzrośnie nawet ponad 1060 hPa. Pomijając, że są to już wartości negatywnie wpływające na samopoczucie ludzi. Tak silny wyż powoduje dwie rzeczy w pogodzie w regionie wschodniej i północno wschodniej Europie. Po pierwsze po wschodniej stronie niżu spływa bardzo chłodne, arktyczne powietrze. Po drugie tak silny wyż powoduje rozpogodzenia, a także inwersję chłodnego powietrza w dolnych partiach troposfery. Wszystko to przynosi mróz, który w najbliższym czasie będzie w opisywanym regionie bardzo silny.

Mróz na wschodzie i północy Europy jest bardzo silny

Aby nie było, że rzucam słowa na wiatr, w tej części wpisu sprawdzimy jakie dokładnie wartości temperatury notowane są na wschodzie i północy Europy oraz w azjatyckiej części Rosji. Zacznijmy może od Europy.

Mróz w Europie blisko -30 stopni
Mróz w Europie blisko -30 stopni

Powyżej mapa pokazująca 10 miejsc z najniższą temperaturą powietrza za ostatnią dobę. Podczas gdy przykładowo w Polsce mamy nawet +5 stopni, w Rosji zanotowano prawie -28 stopni Celsjusza. Bardzo zima noc za mieszkańcami Szwecji i Finlandii, gdzie temperatury spadły również w okolice -25 stopni Celsjusza. Te dane nie robią jednak tak dużego wrażenia, gdy zestawimy je z poniższymi wartościami. Mróz w azjatyckiej części Rosji jest naprawdę koszmarnie silny.

Koszmarny mróz w dalekiej Rosji
Koszmarny mróz na wschodzie

Powyżej zestawienie 10 miejsc z najniższą temperaturą w Azji odnotowaną ostatniej doby. Widzimy, że wszystkie miejscowości w zestawieniu leżą w Rosji. We wszystkich lokalizacjach mróz był bardzo silny. Najniższe temperatury notowano w regionie krasnojarskim, w miejscowości Kerbo, czy Vanavara. Widzimy więc, że rozległy i bardzo silny wyż w bardzo znaczny sposób wpływa na temperatury na wschodzie od nas. Zarówno na krańcach Europy Wschodniej, jak i bardziej w głąb Federacji Rosyjskiej. Przeczytaj również: Odwilż w Polsce. Jak długo potrwa?

Czy przed Świętami możliwe jest jeszcze ochłodzenie w Polsce?

Wiemy już, że mróz na wschodzie jest naprawdę silny. Od wielu dni w „branżowych kuluarach” mówi się, że wyż ten może jeszcze sporo namieszać w pogodzie również w naszym regionie. Gdyby tak się stało, to „bestia ze wschodu” jak pieszczotliwie nazywamy ten silny wyż przyniosłaby również mróz w Polsce.

Animacja prognoz temperatury. Czy silny mróz dotrze do Polski?

Aktualne wyliczenia modeli jednak w żaden sposób nie potwierdzają takich tez. Powyżej animacja prognoz temperatury dla Europy. Doskonale widzimy tu jaki obecnie trend widzą prognozy pogody na kolejne dni grudnia. Nie widać w prognozach, by mróz miał na dłużej zagościć w naszym regionie. Tym bardziej nie widać, by „bestia ze wschodu”, czyli silny wyż wschodni miał „ruszyć” się w naszym kierunku w znaczący sposób wpływając na pogodę w Polsce i regionie.

Dodatnia anomalia temperatury w Europie
Dodatnia anomalia temperatury w Europie

Trend ten potwierdza powyższa mapa. Prezentuje ona anomalię temperatury dla Europy na końcówkę drugiej dekady grudnia. Widzimy tu, że anomalia będzie zdecydowanie dodatnia. W związku z tym na silniejszy, a przede wszystkim całodobowy mróz wg. obecnych prognoz nie mamy co liczyć.