Mróz dwucyfrowy pojawi się już w nocy z piątku na sobotę na obszarze Polski. Przymrozek spodziewany w wielu regionach naszego kraju i umacniający się antycyklon na przełomie lutego i marca.
Mróz pojawi się w Polsce. Wyż zacznie mieć coraz większy wpływ na warunki pogodowe
Wczoraj przejściowo znaleźliśmy się pod wpływem wędrownego wyżu, który szybko ustępował miejsca zatoce niżowej ze stosunkowo mało aktywnym frontem atmosferycznym. Jednak od zachodu, w środowisku znacznie chłodniejszej masie powietrza zaczął rozbudowywać się potężniejszy wyż, który przyniesie stabilizacje pogody, więcej słońca, mniej opadów i zimne noce. Jednak w niedzielę przejściowo zaznaczy swój wpływ odcięty niż z opadami przelotnymi na wschodzie i południowym-wschodzie. Szczególnie przy bezchmurnej, bezwietrznej aurze mróz będzie silny jak na przełom lutego i marca.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 26.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
W północnej części kraju zaobserwowana na stacjach telemetrycznych silniejsze porywy wiatru do 50-60 km/h. Jednak już w nocy obserwujemy wyraźne uspokojenie wiatru. Natomiast kolejne dni już bez istotnego wiatru. W nocy pojawiać się mogą cisze, a z nimi zamglenia czy poranne mgły. Tam gdzie rozwinie się mgła, tam hamowane mogą być większe spadki temperatury. Jednak w obszarach rozpogodzeń silny mróz nie będzie niczym nadzwyczajnym.
Mróz w Polsce, większe spadki temperatury w nocy z piątku na sobotę przy pogodnym niebie
Piątek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie zaobserwowano słabe, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przejściowo śniegu. Natomiast na północy i północnym zachodzie padała krupa śnieżna. W górach opady śniegu. Jednak w najcieplejszym momencie dnia termometry pokazał od 4°C na północy do 9°C na południowym zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat od 0°C do 4°C. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru miejscami osiągały na zachodzie i północy do 60 km/h, wysoko w górach do 80 km/h i możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Mróz nie występował na przeważającym obszarze kraju.
Noc z piątku na sobotę przyniesie głównie na południowym wschodzie, wschodzie pogodną aurę. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie w zachodniej połowie kraju i na północy opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie również śniegu. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -4°C na wschodzie, około 0°C w centrum, do 3°C na północnym zachodzie; w obszarach podgórskich od -8°C do -3°C, a lokalnie na Podhalu mróz dwucyfrowy do -12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.
Prognozowana temperatura minimalna na wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g na 26.02.2022, 05Z według ICON, miejscami w obszarach rozpogodzeń wartości okażą się niższe od prognozowanych
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC