Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silny mróz nagle pojawi się w Polsce. Czekają nas spadki temperatury poniżej -15°C

mróz według modelu gem

Silny mróz może wystąpić w Polsce. Czekają nas spadki temperatury poniżej -15°C. Sprawdź, gdzie i kiedy będą szczególnie duże spadki temperatury.

We wschodniej części kraju zaznaczają się jeszcze dziś chmury i opady związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Tuż za strefą frontu atmosferycznego napływa już chłodniejsza masa powietrza o mniejszej zawartości wilgoci. Tworzą się jednak chmury kłębiaste, które na Pomorzu przynoszą opady deszczu. Przełom lutego i marca przyniesie brak opadów na przeważającym obszarze Polski przez wiele dni. Nawet, jeśli gdziekolwiek popada deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg, to będą opady symboliczne.

Zdjęcie satelitarne wykonane w piątek w pierwszej części dnia przez satelitę geostacjonarnego w spektrum widzialnym

Zobrazowania radarowe ujawniają, że po godzinie 10 w piątek pada m.in na Pomorzu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce i Podkarpaciu. Strefa opadów na froncie chłodnym ma tendencje do przemieszczania się za naszą wschodnią granice państwową.

Silny mróz wystąpi nocami i w godzinach porannych

W drugiej połowie mijającego tygodnia obserwujemy stopniowe osłabienie cyrkulacji strefowej. Szczególnie zimne noce są prognozowane na przełomie lutego i marca. Kiedy to decydujący wpływ na warunki pogodowe będzie mieć silny wyż, który przyniesie pogodne dni i noce. Z prognoz numerycznych wynika, że ciśnienie w centrum wyżu wzrośnie do poziomu 1040 hPa.

Prognoza ciśnienia na 27.02.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Silny mróz nagle pojawi się w Polsce. Czekają nas spadki temperatury poniżej -15°C

Nieuniknione ochłodzenie i dwucyfrowy mróz nocami

Prognozowane są dlatego silne spadki temperatury, które przyjmą miejscami formę silnego mrozu. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich, jak i też na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu realne są spadki temperatury poniżej -15°C nocami i w godzinach porannych. Nic jednak nie wskazuje, aby ochłodzenie było dłuższe niż kilka dni. W pierwszej dekadzie marca stopniowo zaczniemy obserwować wzrost temperatury. Należy jednak dodać, że na nizinach temperatura w ciągu dnia ma być dodatnia. Natomiast nocami i w godzinach porannych panować ma mróz, którego skala będzie zależna od lokalnych przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów na 27.02.2022, 06 UTC według GEM

chłód w polsce i mróz

Szczyt ochłodzenia przypadnie na przełom lutego i marca. Oczekiwane są spadki temperatury od -15°C/-7°C, nieco niższe wartości mogą być zanotowane w kotlinach, gdzie zimne powietrze w zasięgu wyżu będzie mieć sprzyjające warunki do osiadania, więc tam silny mróz będzie największy.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 28.02.2022, 06 UTC według kanadyjskiego GEM

niskie temperatury w kraju

Mróz ma być silny w ostatnich dniach lutego i na początku marca, potem obserwowane ma być wyraźne ocieplenie

Kilkudniowe ochłodzenie ściągnie do Polski przechodzący w piątek układ niżowy przez południową część Morza Bałtyckiego. W jego tylnej części obserwowana ma być wyraźna adwekcja chłodu z wysokich szerokości geograficznych, następnie na skutek osiadania cięższego powietrza umacniać i rozwijać ma się w kierunku wschodnim wyż baryczny. Silny mróz występować ma przez kilka nocy na przełomie 2 i 3 miesiąca roku.

Prognoza ciśnienia 28.02.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

Silny mróz nagle pojawi się w Polsce. Czekają nas spadki temperatury poniżej -15°C

Modele pogodowe jasno sygnalizują, że szczególnie zimne noce wystąpią w ostatni weekend lutego oraz 28.02.2022/1.03.2022. Niewykluczone, że nawet na nizinach temperatura obniży się poniżej -14/-10°C, a w górach i na obszarach podgórskich poniżej -15°C. Kluczowe jednak okażą się przejaśnienia i rozpogodzenia w Polsce, których nie powinno zabraknąć. Masa nie powinna charakteryzować się dużą zawartością wilgoci. Wygląda więc na to, że stabilny wyż, który przyjmie formę wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się ze wschodu na zachód. Przyniesie nie tylko uspokojenie w pogodzie i brak opadów, dużo słońca, ale również większe spadki temperatury po zachodzie słońca.

Wyliczana temperatura na 1.03.2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

duże ochłodzenie w polsce

Wyliczana temperatura na 2.03.2022, 06 UTC według GEM

silny mróz będzie w polsce

Trwałej zimy w marcu nie będzie, ale nie będą niczym nadzwyczajnym okresowe przymrozki, a nawet mróz i opady śniegu. Wygląda również na to, że marzec będzie z opadami poniżej normy, co związane ma być z dominacją stabilnych układów wysokiego ciśnienia przez dłuższy okres czasu.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz