Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Duże dodatnie anomalie temperatury, częściej możliwe stabilne układy wysokiego ciśnienia oraz lokalne burze w Polsce
Pogoda długoterminowa. Marzec powinien zapisać się z temperaturą powyżej normy wieloletniej
Według amerykańskiego modelu klimatycznego CFS w całym kraju temperatura w marcu 2022 będzie powyżej normy wieloletniej. Aczkolwiek pojedyncze tygodnie mogą być jednak chłodniejsze niż norma wieloletnia. Amerykański model klimatyczny sygnalizuje, że szczególnie wpływ na pogodę mogą mieć wyże baryczne. Wpływ cyrkulacji strefowej może być mniejszy niż w lutym. Jednak pod koniec zimy i na początku wiosny pojawiać będą się okresami niże związane z cyrkulacją strefową, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie, a nawet silniejszy wiatr i lokalne burze.
Prognozowana anomalia temperatury na marzec 2022 dla Polski według CFS
Opady zimowe w marcu wystąpią, co miejscami będzie lokalnie prowadziło do lokalnych utrudnień komunikacyjnych. Aczkolwiek możliwe są dłuższe okresy ze stabilną pogodą, ale wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Jeszcze częściej niż w lutym notowane będą dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach za sprawą napływu cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa Europy.
Wyliczana anomalia temperatury według CFS, uwzględniając warunki brzegowe z okresu od 11.02.2022 do 20.02.2022 na marzec 2022
Natomiast w skali miesięcznej model CFS prognozuje opady poniżej normy w wielu regionach w marcu 2022. Niestety pogoda długoterminowa nie charakteryzują się wysoką sprawdzalnością, jeśli chodzi o opady. Dlatego w kolejnych tygodniach będziemy publikować kolejne informacje o trendzie na trzeci miesiąc mijającego roku. Wygląda jednak na to, że ilość opadów faktycznie może być poniżej średniej wieloletniej. Najczęściej padać ma na północy kraju, gdzie ilość opadów oscylować ma w normie wieloletniej.
Prognozowana anomalia opadów na marzec 2022 według modelu klimatycznego CFS, mając na uwadze warunki brzegowe z okresu od 11.02.2022 do 20.02.2022
Pogoda długoterminowa. Ciepły marzec również w prognozach ECMWF
Prognozy ECMWF są zbliżone do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CFS. Zakłada ona wartości powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. To świadczy o znacznej przewadze ciepłych mas powietrza i wyższych temperaturach. Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą tylko w epizodach. Na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się. Temperatura powinna być coraz częściej wiosenna. Pogoda więc szykuje dla nas niespodziankę.
Prognozowane odchylenie temperatury na marzec 2022 według ECMWF
ECMWF prognozuje opady w normie klimatologicznej dla Polski. Trend ten jednak może ulec korekcie. Pogoda długoterminowa, a dokładniej prognozy sezonowe mają umiarkowaną sprawdzalność. Należy jednak podkreślić, że prognoza opadów jest analogiczna do tej z IMGW-PIB.
Prognoza anomalii opadów na marzec 2022 według ECMWF
Prawdopodobieństwo sprawdzenia się ciepłego trendu jest wysokie. Wir polarny tej zimy jest najsilniejszy od 40 lat, nie doszło do jego rozbicia. Nie obserwujemy tzw. nagłego ocieplenia stratosfery. W pierwszej dekadzie lutego wir polarny jest silny. Nie dojdzie w najbliższym czasie do jego osłabienia Dlatego wielotygodniowe mrozy w kolejnych tygodniach/miesiącach nam nie grożą. Jednak pomimo dobrej kondycji wiru polarnego, przejściowe spadki temperatury poniżej zera i śnieżyce mogą się zdarzyć. Zwłaszcza, gdy zacznie się on rozpadać na przełomie zimy i wiosny. Wtedy to też anomalie pogodowe są możliwe.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na marzec 2022. Duże anomalie temperatury, częściej możliwe stabilne układy wysokiego ciśnienia, mróz oraz lokalne burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.