Mróz dwucyfrowy, opady śniegu i mgły marznące w Polsce. Słabnący antycyklon

Mróz dwucyfrowy, opady śniegu i mgły marznące w Polsce. Antycyklon będzie w dalszym ciągu słabnął.

Już podczas nadchodzącej nocy i jutro czeka nas wyraźna zmiana warunków pogodowych. Pojawi się więcej chmur i opadów atmosferycznych. Na nizinach będą to również opady śniegu.

Mróz dwucyfrowy jeszcze w Polsce

Od wczoraj obserwujemy coraz wyraźniejszy spadek ciśnienia atmosferycznego. Ponadto mało aktywny zafalowany front chłodny powoli przesuwa się północnego zachodu, ulegając frontolizie w polu podwyższonego, chociaż słabnącego ciśnienia. Natomiast od południowego wschodu powoli nasuwa się strefa zachmurzenia związanego z niżem czarnomorskim. Strefy zachmurzenia układów niżowych oraz związanych z nimi układów frontów możemy obserwować na zdjęciach na zobrazowaniach satelitarnych. Mróz dwucyfrowy na początku marca występuje zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich oraz miejscami na nizinach nocami. Jest on jednak ograniczony obszarowo.

Ponadto nad wschodnie i centralne obszary kontynentu spływa chłodne powietrze z północy, natomiast nocne wypromieniowanie skutkowało w tej masie występowaniem znacznych spadków temperatury. Co więcej w środkowej troposferze obserwowana jest wyżowa blokada strefowej cyrkulacji zachodniej. Jednak górny klin zmienia jednak swoją orientację geograficzną. Aczkolwiek jego oś zajmuje położenie południkowe, od Morza Śródziemnego po Morze Norweskie. Dlatego też przy konfiguracji pola geopotencjały nad nasz region napływać będzie masa wprost z północy Starego Kontynentu. Jednocześnie głęboka zatoka niżowa znad Białorusi i Ukrainy z cieplejszą i wilgotna masą powietrza zapewni wzrost zachmurzenia na styku chłodnej i ciepłej masy powietrza. Mróz nocami ma być coraz mniejszy.

Prognoza ciśnienia na 3.02.2022, 19 czasu lokalnego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Mróz dwucyfrowy, opady śniegu i mgły marznące w Polsce. Słabnący antycyklon

Mróz z każdym kolejnym dniem będzie coraz słabszy

Zatem od dzisiejszej nocy i jutro oraz w piątek wzrost zachmurzenia, możliwe słabe opady śniegu. Dlatego też w najbliższych dniach amplitudy dobowej temperatury powietrza nie powinny być tak duże. Co więcej w porze nocnej zachmurzenie ograniczy wypromieniowanie ciepła, natomiast w dzień ograniczy dostęp promieniowania słonecznego, dlatego też uniemożliwi wzrost temperatury. W ten sposób, tak w dzień jak i w nocy temperatura oscylować będzie w bardzo ograniczonym zakresie o okolicy +/-0℃. Istotna zmiana warunków pogodowych jest możliwa dopiero na początku drugiej dekady marca. Mróz i przymrozki zaczną wtedy z nizin ustępować.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe, natomiast na wschodzie i północy także umiarkowane, a w Bieszczadach duże. Głównie na wschodzie, południowym-wschodzie słabe opady śniegu. Szczególnie na Pomorzu gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów. W najchłodniejszej części nocy na przeważającym obszarze -6°C do -1°C; cieplej nad morzem od 0°C do 1°C i chłodniej w obszarach podgórskich, gdzie będzie silniejszy mróz od -11°C do -7°C, ale lokalnie na Podhalu spadki temperatury do -13°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

Prognozowana temperatura na 3.03.2022 na godziny poranne według modelu GEM

Mróz dwucyfrowy, opady śniegu i mgły marznące w Polsce. Słabnący antycyklon