Mróz do -14 nie odpuści przez wiele nocy. Kiedy nadejdzie wiosna?

Bardzo ciekawie, ale i niepokojąco wyglądają prognozy średnioterminowe dla Polski. Z jednej strony wciąż znajdowali będziemy się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia, które zapewnią nam dobrą pogodę. Jednak pogodne niebo plus spływ chłodnych mas powietrza nocami przyniesie nam mróz. Spadki temperatury będą lokalnie dość silne. Co gorsza, taki scenariusz pogodowy widać na najbliższe kilkanaście dób. Wiosny póki co nie widać, lecz postaram się jej poszukać w odleglejszych prognozach modeli numerycznych.

Zobacz również: Prognoza długoterminowa na marzec.

Mróz do -12 podczas najbliższych nocy w Polsce

Opisywany powyżej scenariusz pogodowy dotyczy najbliższych nocy w Polsce. Mróz może nie będzie siarczysty (choć model GEMS widzi spadki temperatury do wartości dwucyfrowych poniżej zera).

Model GEMS widzi siarczysty mróz w Polsce nocami

Inne modele wyliczają, że mróz nie będzie aż tak silny. Jednak każdego najbliższego ranka spodziewać możemy się spadków temperatury w okolice -5 stopni Celsjusza. Poniżej wybrałem do animacji mapy wyliczeń modelu GFS. Ten pokazuje mróz najmniej silny spośród wszystkich modeli, które analizowałem. Może spadki temperatury nie wyglądają tu na tak spektakularne jak na wyliczeniach innych modeli, jednak widać tu jedną ważną rzecz.

Otóż mróz nie opuści nas podczas najbliższych kilku-kilkunastu nocy. Ciężko jest określić jak duże będą to spadki temperatury w konkretnych miejscowościach. Na to wpływ ma stopień zachmurzenia, jak i ukształtowanie terenu. Jednak mróz będzie nam towarzyszył z pewnością do końca pierwszej dekady miesiąca. O tym, kiedy spodziewać się ocieplenia napiszę w dalszej części wpisu.

Siarczysty mróz w wielu regionach Europy

Jeszcze większy mróz panuje w Europie. Siarczyste mrozy panują na wschodzie i północy kontynentu, ale to nic nadzwyczajnego w tym okresie, przy blokadzie cyrkulacji strefowej. Niestety bardzo zimno znów zrobiło się na południowym wschodzie Europy.

Mróz na południowym wschodzie Europy

Znów siarczysty mróz pojawił się w Turcji. Spadki temperatury sięgały będą tam kilkunastu stopni poniżej zera. Bardzo chłodno jest również na Bałkanach, czy w Rumunii. Podczas gdy na zachodzie Europy wiosna coraz śmielej daje o sobie znać, w opisanych regionach są miejsca, gdzie temperatury za dnia nadal będę ujemne. Widać, że zima w Europie nie odpuszcza.

To już marzec. Gdzie ta wiosna?

No i w tym miejscu nie mam dla Was zbyt dobrych wiadomości. Tak jak ciepło na zachodzie Europy widać już na początku drugiej dekady marca, tak w Polsce wciąż zalegać będzie chłodne powietrze z sektorów wschodnich.

Mróz wciąż w Polsce po 10 marca. Cieplej na zachodzie Europy

Pomijam już wschód Europy, gdyż tam wiosny jeszcze nikt się nie spodziewa. Jednak w Polsce mogłoby w marcu robić się powoli cieplej. Z poprzednich akapitów wynika, że przeciągu najbliższych dni nie mamy co spodziewać się uderzenia ciepła do Polski. Wciąż czeka nas mróz nocami oraz temperatury lekko na plusie w dzień. To co pokażę poniżej to już są wyliczenia na bardzo odległy termin. Dodatkowo nie potwierdzone przez modele inne niż GFS.

Wiosna w połowie marca

Tak jak wspomniałem. To mapa bardziej poglądowa, ku ogrzaniu po tym mroźnym wpisie. W okolicach połowy marca GFS widzi zmiany w sytuacji barycznej w naszym regionie. Silne wyże miałyby odpuszczać otwierając drogę w nasz region cieplejszym masom powietrza. Mam nadzieję, że prognoza ta sprawdzi się i mróz w końcu odpuści. Jednak za wcześnie by te wyliczenia traktować jako w pełni „poważne”. Model GFS lubi mocno mylić się w wyliczeniach na okres odleglejszy niż kilka dni.