Pogoda długoterminowa na kwiecień 2022. Wystąpią przymrozki i mróz w Polsce. Prawdopodobne są także opady śniegu i mieszane oraz burze.
Pogoda długoterminowa. Najnowsza prognoza modelu CFS
Dokonujemy przeglądu wstępnych prognoz numerycznych na czwarty miesiąc 2022 roku w oparciu o modele amerykańskie oraz europejskie.
Według modelu CFS w kwietniu 2022 Polska znajdzie się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia, które przyniosą prawdopodobnie przez wiele dni stabilne warunki pogodowe. Aczkolwiek okresami wkroczą do nas zatoki i fronty atlantyckich niżów, psując pogodę w naszej części Europy. Poszczególne tygodnie mogą przynieść opady powyżej normy klimatycznej. Jednak model klimatu CFS sygnalizuje stabilne warunki pogodowe przez dłuższy okres czasu. Aczkolwiek z okresową dominacją cyrkulacji zachodniej i możliwym pojawieniem się niżów z południa.
Pogoda długoterminowa. Opady w normie, a być może na północy lekko powyżej normy
Natomiast w skali miesięcznej model CFS prognozuje opady w normie w wielu regionach w kwietniu 2022. Miejscami na północy i północnym-wschodzie lekko powyżej normy. Niestety pogoda długoterminowa nie charakteryzują się wysoką sprawdzalnością, jeśli chodzi o opady. Dlatego w kolejnych tygodniach będziemy publikować kolejne informacje o trendzie na czwarty miesiąc mijającego roku. Wygląda jednak na to, że ilość opadów faktycznie może być poniżej średniej wieloletniej.
Wstępna prognoza anomalii opadów na kwiecień 2022 według modelu CFS
W skali miesięcznej będzie to najprawdopodobniej miesiąc ciepły. Zdarzą jednak okresy, gdy temperatura obniży się do wartości zbliżonych do normy wieloletniej, a nawet utrzymując się przez dłuższy czas poniżej normy. Istnieje ryzyko przymrozków. Głównie nocami i w godzinach porannych. Na nizinach w ciągu dnia utrzymywać będzie się na ogół dodatnia temperatura. Niektóre realizacje modeli sezonowych sugerują, że w kwietniu możliwe są akcenty zimowe spowodowane wtargnięciem chłodniejszych mas powietrza. Jednak pogoda długoterminowa będzie zweryfikowana w kolejnych tygodniach.
Prognoza anomalii temperatury na kwiecień 2022 według CanSIPS
Pogoda długoterminowa. ECMWF temperatura powyżej normy w Polsce
Prognozy ECMWF są zbliżone do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CFS. Zakłada ona wartości temperatury powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. To świadczy o możliwej znacznej przewadze ciepłych mas powietrza i wyższych temperaturach. Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą się jednak zdarzać. Na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się. Z uwagi jednak na odległy termin, będziemy te wyliczenia weryfikować w kolejnych tygodniach. Temperatura powinna być częściej typowa wiosny, chociaż w związku z osłabieniem wiru polarnego na przełomie zimy i wiosny zdarzyć mogą się anomalie, które ciężko prognozować z dużym wyprzedzeniem czasowym. Możliwe są również okresami silne burze.
Wyliczana anomalia temperatury według modelu ECMWF na kwiecień 2022
Pogoda długoterminowa. Opady w normie według ECMWF
ECMWF nieco inaczej widzi sytuacje opadową niż CFS. Niestety musimy mieć na uwadze, że pogoda długoterminowa opadów charakteryzują się umiarkowaną sprawdzalnością.
ECMWF wylicza jednak opady w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Jedynie miejscami na południowym-wschodzie poniżej normy klimatologicznej.
Wyliczana anomalia opadów na marzec 2022 według modelu ECMWF
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC