Mróz dwucyfrowy na południu Polski. Silny wyż z ciśnieniem 1050 hPa ma wpływać na warunki pogodowe. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na północy kraju mogą rozwinąć się mgły marznące i osadzające szadź.
Mróz i przymrozki nocami. Za dnia dodatnia temperatura w Polsce. Odczucie chłodu potęguje jednak wzrost prędkości wiatru w ciągu dnia
Podczas ostatniej doby dobiegł końca proces łączenia się wyżu kontynentalnego z wyżem atlantyckim, który wchłonął stary wyż kontynentalny i niemal cała Europa pozostaje w jego zasięgu. Tylko zachodnie obszary Morza Śródziemnego, pozostają pod wpływem aktywnego niżu znad Libii. Dziś główne centrum antycyklonu z bardzo wysokim ciśnieniem jak na tę porę roku. Sięgającym około 1049, 1050 hPa znalazło się nad południową Skandynawią i Jutlandią. Obserwowano tendencje schodzenia centrum wyżowego na południe.
Mróz ubiegłej nocy, noc z soboty na niedzielę również zimna
Należy dodać, że w zasięgu silnej blokady wyżowej znalazły się dwie różne masy powietrza. Rozdzielone od siebie mało aktywnym, starym frontem okluzji rozciągającym się od Półwyspu Kanin na południowy zachód przez Karelię, kraje bałtyckie, a u nas od Warmii po Sudety, a dalej nad Czechy. Po zachodniej stronie frontu ulegającemu rozmyciu w polu podwyższonego ciśnienia znalazła się cieplejsza masa polarno morska. Natomiast po wschodniej znacznie chłodniejsza i suchsza polarno kontynentalna, która napływała nad coraz większy obszary. Masa ta w ciągu dnia szybko się nagrzewa, ale przy braku chmur wieczorami i nocą obserwujemy silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła. Obserwujemy również typowy cykl dobowy wiatru w wyżu. Nasilający się w ciągu dnia m.in na skutek nierównomiernego nagrzania podłoża i słabnący pod wieczór, gdy insolacja ustaje. Brak chmur sprzyja dużej dobowej amplitudzie temperatury i występowanie przymrozków oraz mrozu.
Centrum silnego wyżu blisko Polski
Dziś centrum antycyklonu przybierające postać elipsy przesuwało się nad Morze Bałtyckiego. Nad przeważający obszar Polski napływała już sucha i chłodna masa pochodzenia polarno kontynentalnego. Rozmywający się front okluzji odsuwał się nad Niemcy wraz z zanikającymi opadami. Najcieplej było na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie. Mróz i przymrozki szybko ustąpiły po wschodzie słońca w sobotę.
Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 20.03.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS
W nocy z soboty na niedzielę silny antycyklon w kształcie elipsy ma w dalszym ciągu znajdować się nad południowym Bałtykiem z przyległościami, ale zmieniać się będzie położenie jego długiej osi wykonującej obrót w prawo z punktem obrotu będącego w centrum wyżu. W niedzielę obserwować będziemy zmianę kierunku wiatru na dominujący południowo-wschodnie, lecz na ocieplenie nie będzie można jeszcze liczyć. Noce na przełomie 2 i 3 dekady marca bezchmurne i bez opadów w całym kraju. Powszechne będą przymrozki po zachodzie słońca, a gdzieniegdzie nawet mróz dwucyfrowy. Szczególnie w dzielnicach południowych.
Prognoza ciśnienia na noc z soboty na niedzielę według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Noc z soboty na niedzielę pogodna, jedynie na północy miejscami zachmurzenie umiarkowane lub duże. Szczególnie na północy lokalnie mgły, również marznące, ograniczające widzialność do 200 metrów. Mogą one osadzać szadź. W najchłodniejszej części nocy od -7°C na wschodzie i lokalnie w centrum, na przeważającym obszarze od -4°C do -2°C, do 0°C na zachodzie i 1°C nad morzem. Mróz dwucyfrowy szczególnie w kotlinach górskich chłodniej, od -15°C do -8°C. Wiatr będzie słaby, na zachodzie okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, lokalnie możliwe zamiecie śnieżne.
Wyliczana temperatura na 20.03.2022, 03 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Mróz dwucyfrowy znów w nocy. Silny wyż z ciśnieniem w centrum 1050 hPa i lokalne mgły marznące w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.