Pogoda długoterminowa na 16 dni. „Bomba ciepła” pojawi się w Polsce. Nawet 20°C, ale okresami powracać będą przymrozki i mróz, które występować mają na nizinach i na obszarach podgórskich zwłaszcza nocami i w godzinach porannych. Za sprawą dominacji układów wysokiego ciśnienia, czeka nas kontynuacja suchej aury, dlatego też przez wiele dni nie spadnie deszcz. Burze również nie wystąpią przez wiele dni.
Pogoda długoterminowa. Nadchodzi silne ocieplenie do Polski
Zgodnie z prognozami koniec mijającego tygodnia przyniósł ponowny spływ zimnego powietrze pochodzenia polarno kontynentalnego ze wschodu. Obserwujemy duże dobowe wahania temperatura. W ciągu dnia głównie od podłoża powietrze szybko się nagrzewa, wieczorami i nocą gwałtownie wychładza, czemu sprzyja bezchmurna aura i słabnący wiatr. Stopniowo dobiega jednak końca okres z zaleganiem zimnego powietrza ze wschodu. Ocieplać zacznie się wyraźnie na początku przyszłego tygodnia. Silny wyż osłabnie i podzieli się na kilka mniejszych ośrodków wyżowych, co umożliwi zmianę kierunku napływu mas powietrza. Pozostaniemy jednak w nadchodzącym tygodniu w polu podwyższonego ciśnienia, więc nie zabraknie słońca na przeważającym obszarze Polski. Dlatego też warunki pogodowe będą stabilne i bez opadów. Średnia dobowa temperatura przez kilka dni z rzędu będzie typowa dla termicznej wiosny miejscami. Jednak przez dłuższy czas nocne i poranne przymrozki na nizinach nie będą ustępować, czemu niewątpliwie sprzyjać ma dominacja pola wyżowego i adwekcja suchej masy powietrza.
Pogoda długoterminowa. Nie będzie to jednak trwałe ocieplenie. Chłodne masy powietrza dadzą się we znaki pod koniec marca
Wiele jednak wskazuje, że jeszcze w marcu napłynie przejściowo znacznie chłodniejsza masa powietrza z północy Starego Kontynentu. Stanie się to prawdopodobnie pod koniec miesiąca. Pojawić mogą się wtedy częściej opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Na powrót trwałej zimy nie mamy jednak szans. Za dnia temperatura ma być dodatnia, lecz nocami pojawiać mają się spadki temperatury poniżej zera. Wiele zależeć będzie od skali rozpogodzeń i prędkości wiatru.
Zanim jednak zrobi się chłodniej, czeka nas bardzo ciepły początek kalendarzowej wiosny. Temperatura będzie najwyższa od początku roku w wielu regionach Polski. Termometry pokażą nawet 15°C/20°C. Najcieplejszym dniem w tym roku może okazać się środa, gdy termometry na południowym-zachodzie i zachodzie kraju pokażą nawet 18°C/20°C. Przyszły tydzień przyniesie więc wartości powyżej normy klimatycznej.
Prognozowana średnia anomalia temperatury za okres od 20.03.2022 do 30.03.2022 według modelu GFS/CFSR w odniesieniu do okresu bazowego 1979-2000
Pogoda długoterminowa. Ocieplenie zaczniemy odczuwać już na początku najbliższego tygodnia
Sugerowane przez modele pogodowe większe ocieplenie na początku wiosny stanie się faktem. Należy dodać, że często w okolicach równonocy wiosennej przychodzi większe ocieplenie, choć przejściowe jeszcze. Tak wysokie temperatury z pewnością nie utrzymają się dłużej niż tydzień. Pod koniec marca modele pogodowe z Europy oraz Ameryki Północnej wyraźnie sugerują spływ zimnego powietrza. Ochłodzenie i opady atmosferyczne sprowadzić ma niż wchodzący w skład cyrkulacji zachodniej i przemieszczający się przez Skandynawię nad Rosję. Przejdą przez nasz kraj fronty atmosferyczne, wzrośnie też prawdopodobnie dynamika w pogodzie. Należy jednak dodać, że skala i długość ochłodzenia może ulec jeszcze korekcie. Nie można wykluczyć, że po wiosennych temperaturach na początku wiosny, zobaczymy jeszcze opady mieszane i śniegu w kraju. Krótkotrwale na nizinach krajobrazy mogą ulec zabieleniu. Trwałej pokrywy śnieżnej nie będzie poza obszarami górskimi i podgórskimi, gdyż w ciągu dnia panować ma dodatnia temperatura. Istnieje pewne prawdopodobieństwo lokalnych burz na przełomie marca i kwietnia.
Wyliczana średnia dobowa temperatura na okres od 20.03.2022 do 30.03.2022 według modelu GFS
Pogoda długoterminowa. Dalszy deficyt opadów. Popadać może nieznacznie dopiero pod koniec marca
W pierwszych dniach kalendarzowej wiosny blokada antycyklonalna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami ma być wyraźna. Spadnie jednak ciśnienie atmosferyczne i nie będzie tak wysokie jak pod koniec bieżącego tygodnia, kiedy to wyż atlantycki wchłonął wyż kontynentalny. Być może dopiero w przyszły weekend gdzieniegdzie popada, ale natężenie ma być marginalne.
Wstępna prognoza sum opadów za okres od 20.03.2022 do 28.03.2022 według europejskiego modelu ECMWF
Czeka nas więc wiele dni z pogodną aurą. Gdzieniegdzie pojawiać mogą się chmury piętra niskiego, które powstaną pod inwersją wyżu oraz mgły. Jednak takich okresów nie powinno być wiele. Chmury rozpraszać mają się pod wpływem coraz silniejszej insolacji na początku kalendarzowej wiosny.
Wyliczane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 20.03.2022 do 30.03.2022 według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Model GFS i GEM zgodne, jeśli chodzi o silne ocieplenie. Widzą one jednak duży spadek temperatury pod koniec miesiąca
Spoglądamy dodatkowo na wiązki pochodzące z modelu GFS i GEM na 16 dni. Zauważamy, że w nadchodzącym tygodniu do Polski napłynie bardzo ciepła masa powietrza. Ciepła masa zalegać ma przynajmniej do 24-25 dnia miesiąca, następnie pod koniec tygodnia możliwe jest głębsze ochłodzenie. Prognozy na przełom marca i kwietnia mogą ulec jeszcze zmianie, ale sugerują możliwość wystąpienia okresami wartości poniżej normy klimatycznej z okresu bazowego 1981-2010.
Prognoza wiązek na 16 dni pochodząca z modelu GFS dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Warszawy pozwalające nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar
Orientacyjna prognoza wiązek dla wysokości 2 metrów n.p.g na 16 dni według modelu GFS dla Warszawy
Prognoza wiązek na 16 dni dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) pochodząca z modelu kanadyjskiego GEM
Wiązki modelu GEM na 16 dni, wysokość 2 m.n.p.g dla Warszawy
Reasumując, przed nami pierwszy tak ciepły okres w pogodzie w 2022 roku. Niewykluczone, że na zachodzie, południowym-zachodzie termometry pokażą nawet 19°C/20°C. Wysokie wartości na termometrach pozostaną z nami przynajmniej do najbliższego piątku, bądź ostatniej soboty marca. Prawdopodobnie ostatnie dni mijającego miesiąca przyniosą wyraźne ochłodzenie. Pojawić mogą się również długo nie widziane w wielu regionach opady atmosferyczne. Długie okres bez opadów w wielu regionach jest spowodowany dominacją ośrodków wysokiego ciśnienia i przeważnie suchych mas powietrza, które sprzyjają dużej dobowej amplitudzie temperatury. Wkrótce podamy więcej informacji, śledźcie nas na bieżąco.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. „Bomba ciepła” pojawi się w Polsce. Nawet 20°C, ale okresami wystąpi mróz i przymrozki. Burze i opady rzadkie w dalszym ciągu”
Możliwość komentowania została wyłączona.