Mróz dwucyfrowy uderzy w Polsce. Spadki temperatury w kraju mogą sięgnąć poniżej -10°C w górach, występować mają mgły, zamglenia i opady marznące powodujące gołoledź w wielu regionach naszego kraju.
Mróz i umacniający się antycyklon Beata
Ubiegłej doby przez Polskę przechodził płytki niż z układem frontów atmosferycznych, który przyniósł śnieżyce i punktowe burze śnieżne w Polsce na północy oraz wschodzie. Dotarł on nad Niemcy, gdzie uległ szybkiemu wypełnieniu. Pod koniec weekendu pogodę zaczyna kształtować w coraz większym stopniu wyż o imieniu Beata znad południowej Skandynawii. Tylko na zachodzie i południowym zachodzie w pierwszej części dnia zaznaczały się opady atmosferyczne o charakterze zimowym. Znajdujemy się w wilgotnej i umiarkowanie ciepłej masie pochodzenia polarnomorskiego. Kolejne dni przyniosą dalszy wzrost ciśnienia atmosferycznego i umacnianie się rozległego obszaru wyżowego rozciągającego się od Atlantyku aż po Rosję. Wysokie ciśnienie atmosferyczne może wpływać na samopoczucie meteopatów. Od środy czeka nas spadek ciśnienia atmosferycznego w całym roku. Pod koniec miesiąca wzrośnie ponownie dynamika w pogodzie, wystąpić może się więcej opadów mieszanych i mokrego śniegu oraz silniejszy wiatr. Noce mogą okresami zdarzyć się z dwucyfrowym mrozem w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Mróz miejscami w ciągu dnia. Temperatura maksymalna, 22 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce
Przeczytaj też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg i mróz nie będą rzadkością. Możliwe nawet burze śnieżne w Polsce
Mróz i wysokie ciśnienie atmosferyczne. Prognoza ciśnienia i położenia wyżu nad południową Skandynawią, 23.01.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Dwucyfrowe spadki na Podhalu możliwe
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na północy kraju. Na krańcach północnych na ogół bez opadów. Poza tym w wielu regionach słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie także deszczu lub mżawki. Gdzieniegdzie na wschodzie i w rejonach podgórskich możliwe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy od -13°C na Podhalu do -1°C w centrum kraju i 1°C na wschodzie oraz nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.
Mróz w kraju. Minimalna temperatura powietrza, 21 stycznia 2023, 05Z według modelu ICON dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC