Mróz -30 do nawet -40 stopni na koniec lutego. Pogoda szokuje. Atak zimy w Polsce

W naszym regionie obserwujemy walkę wiosny z zimą. Mróz pojawia się nocami, natomiast za dnia są regiony, w którym temperatury stają się bardziej wiosenne. W weekend czeka nas ochłodzenie w całym kraju. We wpisie zobaczymy co czeka nas w temperaturach w przyszłym tygodniu. Zajrzę również na kontynentu amerykański, gdzie obserwujemy potężny spływ arktycznych mas powietrza z północy na południe. Właściwie od tego zacznijmy.

Potężny mróz w Ameryce na koniec lutego

Przełom lutego i marca to okres, podczas którego z coraz większym utęsknieniem wypatrujemy oznak wiosny. W tym roku pogoda mocno zaskoczyła mieszkańców Ameryki Północnej, ponieważ zamiast wyczekiwanej wiosny w region z północy nadszedł mróz. W wielu miejscach spadki temperatury są naprawdę silne.

Mróz w Ameryce jest bardzo silny
Mróz w Ameryce jest bardzo silny

Na powyższej mapie temperatury doskonale widać jak mroźne (fiolet na mapie) powietrze spływa z północy kontynentu do jego centrum, a nawet do południowej połówki Ameryki Północnej. Skutkuje to potężnymi spadkami temperatury. Termometry nocami pokazują na północy USA poniżej -30 stopni Celsjusza. W Kanadzie oczywiście mróz jest jeszcze potężniejszy.

Mróz w Ameryce. Dziesięć najzimniejszych miejsc
Mróz w Ameryce. 10 najzimniejszych miejsc w USA i Kanadzie

Powyżej zestawienie 10 najchłodniejszych miejsc w USA i Kanadzie podczas ostatniej doby. Widzimy, że w USA temperatura spadła poniżej -33 stopni (lotnisko Bismarck blisko granicy z Kanadą). W samej Kanadzie spadki temperatury są spektakularne. Na aż 10 stacjach pogodowych zanotowano temperaturę poniżej -40 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Atak zimy w regionie. Spadnie nawet 20-30 cm śniegu

Mróz pojawi się także w Polsce i regionie

Szczęśliwie w naszym regionie mróz nie będzie tak potężny. Dziś blisko Polski przemieszcza się centrum nurkującego z północy niżu. O innych aspektach pogody z tym związanych napiszę za moment. Teraz zajmę się wyłącznie temperaturą. Po zachodniej stronie niżu z północy na południe spływa arktyczne, chłodne i chwiejne powietrze. Dlatego też w kraju zrobiło się chłodniej.

Mróz nocami w Polsce w najbliższych dniach
Mróz nocami w Polsce w najbliższych dniach

Już podczas nocy z soboty na niedzielę temperatury w większości regionów staną się ujemne. Nie będzie to mróz siarczysty. Temperatura na nizinach spadać będzie w okolice -3 do -5 stopni. Chłodniej w Tatrach, gdzie spadki temperatury mogą zawędrować poniżej -10 stopni. Podobnie zapowiada się noc z niedzieli na poniedziałek. Za dnia temperatury w kraju będą dodatnie, jednak nocami ujemnych temperatury spodziewamy się praktycznie przez cały kolejny tydzień. Spójrzmy na animację prognoz temepratury dla Polski.

Mróz w Polsce nocami do końca lutego

Widać tu, że cały przyszły tydzień nie przyniesie nam jednoznacznej odpowiedzi, czy w walce pomiędzy wiosną, a zimą, któraś ze stron przechyla szalę zwycięstwa na swoją stronę. Za dnia temperatury będą dodatnie, by nocami znów chwytał mróz. Lokalnie, w strefach rozpogodzeń będzie to mróz silny, sięgający nawet -10 stopni Celsjusza.

Atak zimy w kilku regionach Polski. Alerty IMGW

Wyżej wspominałem, że blisko kraju przemieszcza się centrum aktywnego niżu wędrującego z północnego zachodu na południowy wschód. Pisałem również, że w dalszej części wpisu omówię inne niż spadek temperatury skutki przechodzenia niżu blisko Polski. To właśnie teraz kilka słów o opadach, jakie czekają nas w sobotę w Polsce. W południowej połowie Polski padał będzie deszcz. Tutaj raczej temperatury będą dodatnie, więc sytuacja może stać się niebezpieczna dopiero po zmroku, gdy temperatury ponownie powędrują w dół. Gorzej wygląda sytuacja w północnej połowie kraju. Temperatury na północy oscylują w okolicach zera, a niż przynosi zarówno opady śniegu, jak i opady marznącego deszczu. Lokalnie śnieżyce na północy kraju mogą być bardzo intensywne.

Ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem
Ostrzeżenia IMGW przed oblodzeniem

Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydowali się wydać ostrzeżenia przed oblodzeniem dla całej Polski. Tak jak pisałem powyżej, wydaje mi się, że większe zagrożenie trudnymi warunkami na drogach panuje obecnie na północy Polski. Dopiero po zmroku, gdy temperatury w Polsce zaczną spadać niebezpiecznie może zrobić się również na drogach w południowej połówce Polski. Pamiętajcie, że opady lokalizować możecie na bieżąco w naszym radarze burz i opadów. Pisząc o niżu blisko Polski wypada wspomnieć o zwiększonym gradiencie barycznym. Ponieważ w naszym regionie panuje podwyższona różnica ciśnienia, to nad Polską pojawi się wiatr. Na północy, zachodzie i południu kraju wiać w sobotę może nawet do 80 km/h. Zobaczcie, na początku tematem przewodnim wpisu był silny mróz, publikację kończę prognozą wiatru dla naszego regionu. To się nazywa być fanem pogody 😉 Miłego weekendu !