Potężny mróz na północy. Poniżej -25 stopni. Ekstremalnie silne ochłodzenie zbliża się do Polski

Zima daje się we znaki na coraz większym obszarze Europy. Silny mróz pojawia się już nie tylko daleko na wschodzie, ale również na północy kontynentu oraz coraz bliżej naszego kraju. We wpisie poznamy jak niskie są obecnie temperatury w wielu regionach kontynentu oraz sprawdzimy, czy silny spływ chłodu w nasz region sięgnie Polski.

Potężny mróz na północy Europy

Jeszcze kilka dni temu niskie temperatury na północy kontynentu nieco odpuściły. Tymczasem ostatnia doba przyniosła najsilniejszy mróz w Europie w rozpoczynającym się sezonie zimowym. W Szwecji temperatury spadły do prawie -29 stopni Celsjusza.

Rekordowy mróz na północy Europy
Silny mróz na północy Europy

Powyżej spis 10 najchłodniejszych miejsc ostatniej doby na naszym kontynencie. Po kilku dniach, gdy w rankingu znajdowały się również miejscowości ze Szwajcarii, znów najchłodniej jest na północy kontynentu. Zdecydowanie najchłodniej w Europie jest obecnie w Szwecji i Norwegii, gdzie temperatury nocami spadają zdecydowanie poniżej -25 stopni Celsjusza.

Bardzo silny mróz za kilkadziesiąt godzin w Europie
Ujemna anomalia temperatury. Ekstremalny mróz za kilkadziesiąt godzin na północy

Powyżej mapa z prognozą anomalii temperatury na czwartek 16 listopada. Widzimy tu, że anomalia na północy będzie ujemna o nawet 12-14 stopni. Z pewnością przełoży się to na mróz poniżej -30 stopni, co w listopadzie wcale nie jest rzeczą oczywistą nawet dla krańców północnych Szwecji, czy Norwegii.

Mróz na coraz większym obszarze kontynentu

Bardzo ciekawie zapowiadają się prognozy temperatury na kolejne dni dla znacznej części Europy. Poniżej prezentuję animację prognoz temperatury wg. wyliczeń modelu ECMWF.

Mróz na coraz większym obszarze Europy

W pierwszych dniach drugiej połowy miesiąca mróz nawet poniżej -10 stopni obejmie już większą część zachodniej i północnej Rosji, a także Republiki Bałtyckie, czy Białoruś. Mroźne, arktyczne powietrze dotrze nawet w region basenu Morza Czarnego. Spadki temperatury poniżej zera podczas najbliższych noc zanotujemy również w Rumunii, czy na Bałkanach. Widzimy więc, że zima coraz śmielej poczynać będzie sobie w Europie.

Spływ chłodu do Europy Centralnej
Spływ chłodu de Europy Centralnej

Z punktu widzenia prognoz dla Polski ciekawie wyglądają wyliczenia na ostatnią dekadę listopada. Model ECMWF prognozuje silny spływ chłodu również w nasz region. Mróz pojawić miałby się w naszym kraju (o tym za chwilę), ale i w Niemczech, czy na granicy Niemiec i Francji. W Alpach spadki temperatury sięgały będą -20 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Wichury uderzą w Europę. Silny wiatr powyżej 100 km/h

Czy ochłodzenie w Polsce będzie tak silne jak w regionie?

Poznaliśmy już prognozy temperatury na najbliższy czas dla Europy. Teraz zobaczmy jak modele pogodowe widzą mróz w Polsce do końcówki listopada. Czy silny spływ chłodu w nasz region mocno wpłynie na temperatury w kraju? W trwającym tygodniu przymrozki i słaby mróz pojawiać będą się nocami na obszarach podgórskich i na północnym wschodzie. W weekend prawdopodobnie nieco się ociepli, ale po weekendzie czeka nas uderzenie chłodu.

Mróz po 20 listopada już silny w Polsce
Silny mróz w ostatniej dekadzie listopada?

Powyżej prognoza temperatury dla Polski na 22 listopada. Wg. modelu ECMWF temperatury nocami w ostatniej dekadzie listopada spadać mogą nawet do minus siedmiu, minus ośmiu stopni na nizinach. Lokalnie w rozpogodzeniach z pewnością spadki temperatury byłyby jeszcze silniejsze. Dodać jednak należy, że to dość odległa prognoza i może charakteryzować się jeszcze sporym czynnikiem błędu.

Niskie temperatury na koniec listopada w Polsce
Bardzo niskie temperatury w prognozach na koniec listopada

Z drugiej jednak strony silne spadki temperatury potwierdzają wyliczenia innych modeli. Powyżej prognoza modelu GFS na końcówkę listopada. Na mapach widać mróz nawet całodobowy. W górach i na obszarach podgórskich temperatura spadłaby nawet poniżej -12 stopni Celsjusza.