Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz nie odpuści. Minus 20 stopni w prognozach na marzec. Kiedy wiosna przyjdzie do Polski?

Mróz w Europie nie odpuszcza. Do -20 w Polsce. Kiedy nadejdzie wiosna?


Nie mam dobrych wieści dla miłośników wiosny i wysokich temperatur. Przejrzałem prognozy temperatury na najbliższe dwa tygodnie. Widać w nich mróz. Czy widać kiedy wiosna nadejdzie do Polski? O tym również w poniższym wpisie. Zapraszam.

Siarczysty mróz wciąż utrzymuje się w Europie

Z utęsknieniem wypatrujemy cieplejszych dni. W końcu za rogiem mamy już marzec. Niestety w regionie wciąż widać mróz. W prognozie pogody na 5 dni pisałem Wam, że rozpoczynający się tydzień przyniesie mróz co noc praktycznie w całym kraju. Nie lepiej wygląda sytuacja w całym naszym regionie.

Mróz w Europie. Nawet -20 na wschodzie
Mróz w Europie nie odpuszcza. Nawet -20 na wschodzie

Powyżej prognoza temperatury dla Europy na nadchodzącą noc. Widać, że mróz obejmie znaczny obszar Europy. Ujemne temperatury pojawią się w pasie od Rosji, przez Polskę, Niemcy, aż po Francję, północ Włoch, czy Hiszpanię. Przyznacie, że taka prognoza temperatury przynosi na myśl bardziej zimę niż nadejście wiosny. Niestety, kolejne dni wciąż przynosiły będą bardzo silny mróz w wielu regionach Europy. Poniżej prognoza temperatury na przyszły weekend.

Mróz na wschodzie Europy do -30 stopni
Mróz na wschodzie Europ do -30 stopni

W kraju co prawda zrobi się nieco cieplej (o tym w dalszej części wpisu). Jednak na wschodzie Europy mróz wciąż będzie siarczysty. Na zachodzie i w centrum Rosji temperatury w przyszły weekend spadną nawet w okolice -30 stopni. To również nie wróży zbyt dobrze szybkiemu nadejściu wiosny na nasz kontynent.

Mróz podczas najbliższych nocy w kraju

Dostaliśmy się pod wpływ wyżu, którego centrum znajduje się obecnie w rejonie Wysp Brytyjskich. Poniżej aktualna mapa synoptyczna.

Wyż z zachodu. Spływ chłodu. Mróz w Europie Centralnej
Wyż na zachodzie przynosi mróz w Europie Centralnej

Jak wiemy powietrze wokół wyżu krąży na naszej półkuli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że w nasz region spływa chłodne, arktyczne powietrze z północy kontynentu. Mam w planach napisać Wam wpis odnośnie ataku zimy w Niemczech. To jedna później. Teraz zajmijmy się naszym regionem kontynentu. Poniżej animacja prognoz temperatury dla Polski na najbliższe dni i noce.

Mróz podczas najbliższych nocy w Polsce

Widać tu, że ciepłych dni o nocy na ten tydzień nie mamy się co spodziewać. Mróz nie będzie w kraju tęgi, jednak praktycznie co noc będą w kraju regiony, w których temperatura spadać będzie w okolice -10 stopni Celsjusza. Szczegóły oczywiście podawali będziemy w codziennych wieczornych prognozach pogody dla Polski. Co gorsza, również za dnia nie widać wiosennych wzrostów temperatury. Zdarzą się dni podczas których termometry wskazywać będą lokalnie w okolicach 6 stopni, jednak na wyższe wartości temperatury na ten moment nie mamy chyba co liczyć.

Czy wiosna nadejdzie do Polski w pierwszej połowie marca?

Wyznaczyłem sobie termin pierwszej połowy marca, gdyż na taki okres dysponuję wyliczeniami modelu GFS. Inne modele nie prognozują pogody dla tak odległego okresu, więc poniższa prognoza oparta na tylko jednym modelu może być obarczona błędem. Jednak wydaje mi się, że pewien trend w pogodzie pokażemy. W prognozach do połowy wciąż widać mróz. Oczywiście prawie wyłącznie nocami, ale jednak.

Mróz nocami na początku marca może być silny
Mróz nocami na początku marca może być silny

Nie dość, że wiosny w prognozach nie widać, to jeszcze model GFS widzi na przełom pierwszej i drugiej dekady marca mróz naprawdę silny w wielu regionach kraju. Nawet do -15 stopni widać w prognozach temperatury na noc z 11 na 12 marca. Kolejna noc przynieść może mróz jeszcze silniejszy, tym razem w górach i na obszarach podgórskich. Nie są to wieści dobre w kontekście coraz silniej wyczekiwanej przez nas wiosny i ciepła. Wiele o prognozach na końcówkę pierwszej połowy marca mówi nam również prognoza anomalii temperatury dla Europy.

Mróz na wschodzie. ujemna anomalia temperatury
Mróz na wschodzie. ujemna anomalia temperatury

Oczywiście zaznaczam, że to prognoza oparta na jedynym sięgającym tak daleko w przyszłość modelu GFS. Jeśli prognoza tego modelu sprawdzi się, to nad Polską i na wschodzie Europy w drugiej dekadzie marca zalegać mogą masy powietrza nawet o kilkanaście stopni chłodniejsze niż norma wieloletnia na analogiczny okres w latach ubiegłych. To kolejny słaby prognostyk dla nadchodzącej wiosny. Bądźmy jednak dobrej myśli. Na zachodzie Europy będzie robiło się coraz cieplej. Są pewne szanse, że cieplejsze masy powietrza zawędrują nieco dalej na wschód. Wtedy i w Polsce zrobiłoby się cieplej. Oczywiście będą śledził prognozy i dawał znać na bieżąco. Chce mi się już ciepła i wiosny pewnie tak samo jak większości z Was.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk