Modele są rozbieżne jeśli chodzi o siłę mrozu podczas najbliższych nocy w Polsce. Jednak wszystkie zgodnie prognozują okres przez jaki noce będą zimne. Zgodnie również pokazują to, że mróz lokalnie może być dwucyfrowy nie tylko w górach.
Mróz nocami to skutek wyżowej pogody
Przez wiele dni nasz region znajdował się w strefowej, zachodniej cyrkulacji powietrza. Skutkowało to wysokimi jak na luty temperaturami (do 10 stopni), ale i dynamiczną pogodą. Wszyscy pamiętamy wichury i burze jakie przetaczały się przez nasz kraj w poprzednich kilkunastu dniach. Obecnie sytuacja baryczna nad kontynentem zmieniła się. Nad naszym regionem rozbudował się silny wyż, który teraz i w przez najbliższe kilkadziesiąt godzin wpływał będzie na pogodę w Polsce.
Obszar podwyższonego ciśnienia w jakim się znajdujemy prowadzi przede wszystkim do braku zachmurzenia nocami. To z kolei jest powodem silnej radiacji ciepła z dolnych partii troposfery. Do tego wszystkiego dorzućmy spływ chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. Wszystko to powoduje, że temperatura nocami spada dość mocno, pomimo, że w dzień słupki rtęci wskazują kilka kresek powyżej zera. Mróz nocami będzie nam towarzyszył i to jest pewnik. Jak widać poniżej sytuacja taka utrzyma się przez cały rozpoczynający się tydzień. Źródło animacji tutaj.
Spadki temperatury będą znaczne
Tak jak wspomniałem na początku, modele maja rozbieżności jeśli chodzi o to jak mróz będzie podczas najbliższych nocy silny. Najodważniejsze wyliczenia pokazuje model GDPS, który to praktycznie każdej nocy widzi spadki temperatury w okolice -12, w górach nawet -14 stopni Celsjusza. To już siarczysty mróz.
Modele ECMWF i GFS oraz ICON-EU widzą spadki temperatury trochę mniejsze, jednak tutaj również mówimy o mrozie na poziomie -6 do -8 stopni. Największych spadków temperatury spodziewamy się podczas kolejnych nocy oczywiście w górach. Mróz będzie silny również w Polsce Centralnej, na wschodzie, czy północnym wschodzie. Do środy duże spadki temperatury również na północy kraju.
Więcej o blokadzie wyżowej: Ciśnienie sięgnie 1040 hPa. Silny antycyklon w regionie
Do kiedy mróz nocami będzie silny?
Wszystkich nas interesuje prognoza do kiedy tak naprawdę mróz występował będzie nocami w Polsce. Zbliżamy się do okresu wiosennego, przymrozki, a tym bardziej mróz nie są pożądane zwłaszcza w dziedzinach związanych z rolnictwem. No i tutaj niestety nie mam dobrych informacji. Blokada wyżowa trwała będzie w najlepsze przez najbliższy tydzień. Nie chcę sięgać w prognozach dalej. Przyjdzie na to czas. Wygląda jednak na to, że pierwsza dekada marca nie przyniesie nam większych zmian w pogodzie.
Mało tego, pod koniec pierwszej dekady marca spływ chłodu do kraju wg. modeli miałby być jeszcze silniejszy. W regionie temperatura spadać może do nawet -14 stopni Celsjusza. Powyżej mapa z prognozą temperatury modelu GEMS na poranek 9 marca. Mama nadzieję, że spełnią się jednak prognozy wyliczane przez GFS i ECMWF, gdzie mróz owszem, pojawia się nocami w Polsce, lecz nie ma mowy o spadkach temperatury w okolice -15 stopni.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
2 komentarze do “Mróz nocami do -12 stopni. Gdzie i do kiedy tak zimno?”
Możliwość komentowania została wyłączona.