26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz odpuszcza tylko na kilka dni. Na wschodzie nawet -30 stopni

Mróz nadchodzi

Silny wyż, który od wielu dni zapewnia duży mróz Europie Wschodniej odsunął się na północny wschód. Tym samym do Europy Centralnej docierają fronty atmosferyczne związane z niżami atlantyckimi. Mróz ustąpił, zrobiło się cieplej. Ocieplenie potrwa tylko do Wigilii. Później mroźne powietrze powróci i do naszego regionu.

Mróz w Europie

Dzisiejszy poranek w większości krajów Europy przyniósł dodatnią temperaturę. Słaby mróz w Europie Wschodniej. Na Białorusi i Ukrainie do -4 stopni Celsjusza. Potężne mrozy panują wciąż na krańcach wschodnich Europy. Słupki rtęci w Rosji centralnej i północnej pokazują ponad -30 stopni Celsjusza.

Sytuacja, gdzie niże atlantyckie niosą do naszego regionu Europy cieplejsze masy powietrza potrwa jeszcze kilka dni. Jutro i w środę na południu Polski nie wykluczamy, że temperatura przekroczy 10 stopni ciepła. Poniższa mapa pokazuje bardzo dużą anomalię temperatury dla naszego regionu.

W Polsce południowo zachodniej w środę będzie kilkanaście stopni cieplej niż norma wieloletnia. Jednak ocieplenie potrwa krótko, tylko do Wigilii. Już w Boże Narodzenie spływać do Polski zacznie arktyczna masa powietrza. W wielu regionach Polski pojawi się mróz, a we wschodniej części kraju nie wykluczamy całodobowych przymrozków.

Mróz w Polsce

Na powyższej mapie rozkładu temperatury na wysokości 850 hPa widać, że w pierwszy dzień Świąt dostaniemy się pod wpływ chłodnego powietrza z północy Europy. Do Europy Wschodniej wrócą bardzo silne mrozy. U nas również temperatury spadną poniżej zera. Nocami przymrozki i mróz pojawią się praktycznie w całej Polsce. W górach spadki temperatury mogą być znaczne. W górach i na obszarach podgórskich mróz może mieć dwucyfrowe wartości. Dokładniej o obecnym ociepleniu, a następnie ochłodzeniu pisaliśmy we wczorajszej prognozie pogody na 7 dni dla Polski.