Mróz -12°C już w Polsce. Potężny kontrast termiczny nad naszym krajem. Wiemy, gdzie było najchłodniej

Mróz -12°C przy gruncie wystąpił ubiegłej nocy w kraju. Potężny kontrast termiczny nad Polską. Niżowa pogoda i podział na cieplejsze południe oraz chłodniejszą północ.

Mróz do -12°C wystąpił ubiegłej nocy w kraju

Ubiegłej doby oraz w nocy ze środy na czwartek przez Polskę przebiegała strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Oddzielała ona cieplejsze powietrze zalegające na południu, od chłodniejszego leżącego po północnej stronie strefy frontowej. Obserwowano w wielu regionach opady atmosferyczne w formie ciekłej, stałej i mieszanej.

Analiza sytuacji synoptycznej na 9 marca 2023 r., 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW BPM Wrocław

front atmosferyczny
Pofalowany front ułożony równoleżnikowo w nocy, a nawet stacjonarna strefa frontowa z opadami nad Polską

Na dużą uwagę zasługuje również odnotowana temperatura minimalna przy gruncie. Widzimy, że zgodnie z naszymi prognozami na północy notowano mróz dwucyfrowy. Najchłodniej przy gruncie było Lęborku i Suwałkach, gdzie temperatura na skutek silnej radiacji spadła do -12°C. Jednak najcieplej było na południu kraju, gdzie w Bielsku Białej i Krośnie odnotowano 5°C.

Zobacz też: Upał 30-31 stopni na południu. Wiosna wdziera się do Europy. Bardzo wysokie temperatury w Polsce

Temperatura minimalna 5 cm, 08.03.2023 / 09.03.2023 r. (19:00-07:00) czasu urzędowego na stacjach PSHM

Mróz dwucyfrowy na 2 metrach w Polsce

Warto również sprawdzić odnotowaną temperaturę minimalna ubiegłej nocy i dziś o świcie w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów. Widzimy wyraźnie, że najchłodniej było w Lęborku, gdzie zmierzono aż -10,4°C. Na drugim miejscu znalazły się Suwałki z temperaturą -9,1°C. To efekt zalegania na północy powietrza pochodzenia arktycznego, natomiast na południu cieplejszego polarnomorskiego. Dlatego też ścieranie się cieplejszych i chłodniejszych mas powietrza powoduje dużą dynamikę.

Temperatura minimalna, 8.03.2023 /9.03.2023 r. (19:00-07:00) czasu lokalnego w Polsce

mróz w kraju
Mróz w Polsce dwucyfrowy i duży kontrast termiczny

Mróz w kraju. Temperatura minimalna w Polsce, 9 marca 2023, 06 UTC na stacjach IMGW-PIB

mróz w wielu regionach
Mróz w wielu regionach

Niżowa pogoda w czwartek nad Polską

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 9 marca 2023, 12 UTC dla Polski

niżowa aura w kraju
Niżowa pogoda w kraju i fronty atmosferyczne

Czwartek przyniesie dominacje niżowej pogody i wpływ stref frontowych związanych z niżem znad południowej Polski. Głównie na północy zachmurzenie umiarkowane i duże, na ogół bez opadów, jedynie na wybrzeżu możliwe słabe opady śniegu. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie przeważnie duże, opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na południu Polski opady głównie deszczu, tam lokalnie prognozowana możliwa akumulacja opadów do 10 mm, w Karpatach do 15 mm. Szczególnie w Sudetach i Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o około 13 cm.

Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia na południu i południowym zachodzie od 5°C do 12°C, natomiast na pozostałym obszarze od 1°C do 4°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu w porywach do 55 km/h, na południu z kierunków zmieniających się, na pozostałym obszarze kraju z kierunków wschodnich. Jednak wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h, możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Mróz w Polsce. Temperatura powietrza, 9 marca 2023, 10:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

duża różnica temperatury i mróz
Duża różnica temperatury nad Polską

Prognozowana temperatura na 9 marca 2023, 13 UTC według modelu ICON dla Polski

niżowa aura
Niżowa pogoda w kraju

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl